Burun estetiği sonrası için önemli uyarı

KBB Uzmanı Coşkun Şanverdi, burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Burun estetiği sonrası için önemli uyarı
A+ A-

Rinoplasti yani burun estetiği; nefes almada zorluk yaratması, burundaki yapısal şekil bozuklukları, kişinin duyduğu estetik kaygılar nedeniyle sıkça başvurulan bir estetik operasyon olmasıyla dikkat çekiyor. Burun estetiği, günümüz şartlarında daha kısa sürede yapılarak, daha etkili sonuçlar veriyor.

Kişilerin psikolojisini de doğrudan etkileme potansiyeline sahip olan estetik burun kusurları, gelişen tıp ve teknoloji sayesinde sorun olmaktan çıkıyor. Ancak, burun ameliyatı sonrasında da en az burun ameliyatı esnasında olduğu kadar dikkatli olmak gerekiyor. Burun estetiği sonrasında bazı hususlara dikkat ederek, iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Op. Dr. Coşkun Şanverdi, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Burun estetiği sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Burun estetiği sonrasında diğer zamanlara göre daha hassas hale gelen burnun darbelerden korunması ve bakımının doğru bir şekilde yapılması büyük önem taşıyor. Dinlenmenin de önemli olduğu ameliyat sonrası dönemde, bazı küçük ama önemli önerilere dikkat ederek daha çabuk iyileşmeyi sağlıyor.

Op. Dr. Coşkun Şanverdi, ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralıyor:

Ameliyat sonrası kanamalar olması normal sayılır. Ancak kanamanın ince sızıntı veya hafif lekelenme dışında, şiddetli olması normal olmayabilir. Dolayısıyla, bu gibi durumlarda doktora başvurmak gerekir.

Ameliyat bittikten 6-8 saat sonra, sıvı gıdalardan ve içeceklerden başlanması şartıyla yemek yenilebilir. 1-2 gün sonra normalde yenilen yemekleri yemek daha rahat olacaktır.

Yataktan veya koltuktan ani kalkmamaya dikkat edilmelidir. Uzanarak dinlenilmesi de bu dönemde yapılması gerekenlerdendir.

Yüzde oluşacak morluk ve şişlikler normaldir. Bu durum genellikle bir hafta, en geç 10 gün içerisinde düzelecektir.

Yüzde özellikle de burnun çevresinde oluşabilecek şişlikleri gidermek için,1-2 gün kadar soğuk kompres uygulamak doğru olacaktır. Ancak ameliyatlı bölgeye veya diğer şiş yerlere buzun çıplak bir şekilde, doğrudan uygulanması doğru değildir. Arada ince de olsa bir bez olmasına özen gösterilmelidir.

Alçı ve dikişlerin alınma süresi, ilaçların (ağrı kesici gibi) alınma şekli ve dozu gibi konularda ameliyatı yapan doktorun kararı dikkate alınmalıdır.

Burun estetik operasyonları sonrasında düşülen en büyük yanılgı, burnun ameliyattan sonraki halinin o şekilde kalacağının düşünülmesidir. Şişlik ve morlukların geçeceği unutulmamalıdır. Burun olması gereken şeklini 6-10 aya arasında alacaktır.

Ameliyattan sonraki ilk 3 ayda doğrudan güneşe maruz kalmamaya özen gösterilmelidir. Bu amaçla, şapkalardan destek alınabilir.

Bir süre gözlük kullanımından kaçınılmalıdır.