En doğal güneş kremi

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak hava, cilt sağlığını olumsuz etkiliyor.

En doğal güneş kremi
A+ A-

Güneşten gelen zararlı ışınlar, sağlığı kötü etkiliyor. Krem, tek başına işe yaramıyor. Karpuz başta olmak üzere çok sayıda besin ise tam koruma sağlıyor

Güneşin zararlı ışınlarına mağruz kalanlar başta kanser olmak üzere çok sayıda hastalık riski altında kalıyor. Yaşlanma belirtileri ise erken yaşlarda ortaya çıkıyor. Bitkiler, kendi hücrelerini ısı, ışık ve nem gibi dış etkiler nedeniyle oluşan yıkımdan korumak için antioksidanlar üretiyor. Bitkilerde bulunan antioksidanları tükettiğimizde, güneşten gelen UVA ve UVB ışınlarından doğal olarak korunuyoruz.
İşte güneşten koruyucu yiyecekler:

Karpuz: Kırmızı rengini domates gibi likopen pigmentinden alıyor. Hücre yenileyerek, güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi koruyor.

Renkli biberler: Kırmızı, sarı ve turuncu biberler, karotenoid olarak adlandırılan doğal pigmentler tarafından renklendiriliyor. Bu antioksidanlar A vitaminine dönüştürülüyor ve cilt hücrelerinizin çevresindeki ince yağ katmanının bozulmasını engelleyerek korumaya yardım ediyor.

Sarı yaz kabağı: Parlak rengini koruyucu karotenoidlerden alıyor. Tadı çok güzel olan kabak, cildi güneşten koruyor.

Domates: Doğal antioksidan pigmenti olan likopenler, domatese kırmızı rengini veriyor. Likopen, cilt hücrelerini yeniliyor.

Yeşil çay: Anti-kanser etkisi gösteren yeşil çayın "polyphenol catechins" adındaki antioksidan bileşenleri süper güçlü bir korunma sağlıyor.

Kakao: Kakaodaki flavanol isimli antioksidanlar, cilt hücrelerinizin korunmasına yardım ediyor.

Yaban mersini: Antosiyanin olarak adlandırılan antioksindanlar, cilde kalkan oluyor.

Zerdeçal kökü: Cildi yeniliyor.

Balık: Omega-3 yağ asitleri, cilt hasarını önlüyor. 

Takvim