Lazer epilasyon zararlı mı?

Cildiye Uzmanı Dr. İlker Aydoğan, lazer epilasyonun sağlık açısından bir zararı olmadığını söylüyor.

A+ A-

Özellikle yaz aylarında deniz sezonun da başlamasıyla istenmeyen tüylerinden kurtulmak isteyen kadın ve erkeklerin sıklıkça başvurduğu lazer epilasyonun sağlık açısından bir zararı var mı? Özel Ortadoğu Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. İlker Aydoğan bu soruyu kısaca “Hayır” diyerek yanıtlıyor. Aydoğan, “ Çünkü Lazer non-iyonize (iyonize olmayan) enerjidir. Bu da hücre mutasyonunu etkilemediğini gösterir. Lazer epilasyonda kullanılan tüm lazer tipleri yalnızca kılın kök hücrelerini hedefler” diyor.

Cilde Zarar Vermeden Kıl Kökünü Yok Ediyor

Lazer Epilasyonun istenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yöntemi olduğunu belirten Uzm. Dr. İlker Aydoğan, “Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile yapılan lazer epilasyonla lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüştürüyor” diye konuştu. 

Kalıcı Çözüm Birkaç Seanstan Sonra

Kalıcı bir çözümün ancak birkaç lazer epilasyon seansından sonra elde edilebileceğini kaydeden Dr. Aydoğan şöyle devam etti: Kılların kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değil. Çünkü seans sayısı kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişir. Ortalama olarak 4-6 hafta seans aralığı ile 4-8 lazer epilasyon seansı yeterli olmaktadır”.

Cilt Yapısına Göre Seans Sayısı Değişiyor

Lazer epilasyon uygulamasında cilt tipine göre seçim yapıldığını anlatan Uzm. Dr. Aydoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu sayede kıl köklerine etki edecek ama cilde zarar vermeyecek güçte çalışılarak en kısa sürede tedavinin bitirilmesi amaçlanır. Herkesin vücut yapısı ve hormonal seviyeleri, cilt tipi farklı olduğu için lazer epilasyonda sonuca ulaşmak için gereken süre kişiden kişiye değişir”.