Saçınızın rengi sağlığınızda etkili

Çoğunlukla saplantı haline getirdiğimiz saçlarımız en çok fark edilen kişisel özelliğimizdir.

A+ A-

Şimdiye kadar binlerce kez uğraştığımız o bukleler hakkında bilinmesi gereken başka enteresan gerçekler bulunuyor. Öncelikle bütün o parlaklık ve ışıltının altına baktığımızda sağlığımızın barometresini görmek mümkün.

Eğer Sarışınsanız
Gözlerinizi koruyun

Kadınlar, erkeklere nazaran daha yüksek oranda yaşa bağlı makula dejenerasyonu (körlüğe kadar varabilen bir sağlık durumu) olma riski taşır. Doctors at Trump Place'ın kurucusu Doktor Svetlana Kogan, açık renk saçlı kadınların bu duruma özellikle daha yatkın olduğunu belirtiyor. Doğal bileşenlerden lutein ve zeaksantin bakımından zengin lahana, ıspanak ve bezelye gibi besinlerle beslenerek bu durumu engellemek mümkün. Kogan günde 250 gram yeşil sebze tüketmenizi öneriyor.

Eğer Esmerseniz
Saçlarınıza dikkat edin

Amerika'da belirgin bir şekilde saç kaybı yaşayan 30 milyon kadının yarısı esmer. Bunun nedeni zaten daha az saçlarının olması olabilir. Schlessinger, "Kahverengi bukleler çoğunlukla sarı ve kırmızılara nazaran daha iri ve kalındır. Vücut bunları üretmeye daha az meyillidir" diyor. O yüzden saç hücreleri öldüğünde geride daha belirgin, kalın izler kalır. Doğru beslenerek saçlarınızın seyrekleşmesini engelleyebilirsiniz. Az miktarda demir alımı, saç kaybına sebep olabilir. Günde 18 mg demir yutmak ve 250 gram takviye edilmiş yulaf yemek, günlük ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Eğer Kızılsanız
Parkinson'a dikkat edin

Son yıllarda Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmaya göre kızılların bu hastalığa yakalanma riski yüzde 90 daha fazla. Nedeni büyük ihtimalle yine gen mutasyonu, ancak çalışma folik asidin hastalığın gelişimini durdurduğunu gösteriyor. Cinergy Health yöneticilerinden Doktor Margaret Lewin, günde 400 mikrogram (hamileyseniz daha fazla) folik asit almanızı öneriyor.