Varis güzel görüntünüzü gölgelemesin

Varislerle baş etmek için nasıl bir yol izlenmeli?

Varis güzel görüntünüzü gölgelemesin
A+ A-

Pek çok kişinin varisleriyle başı dertte! Çünkü varis bir sağlık problemi olmasının yanısıra estetik kaygıları da beraberinde getiriyor. Peki varisin kalıcı bir çaresi var mı, eğer varislerle baş edemiyorsanız ne yapmalısınız?

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Deniz Durak

Varisler kadınlarda görüntüden hoşnutsuzluk yanında bacaklarda ağırlık/dolgunluk hissi, geceleri kramplar, ayak-ayak bileği, baldırda gün içinde artan şişlik, bazen kaşıntı gibi şikayetlere neden olabilir. Birçok kadın bu şikayetlerle beraber görülen damarları da olduğunda şikayetlerinin damarlara bağlı olduğunu düşünür.

Kişiye özel tedavi gerekir…

Varisin neden olduğu şikayetler; ortopedik, romatolojik, nörolojik, dermatolojik veya diğer sistemik rahatsızlıklarda da görülebilir. Varisi bu hastalıklardan ayırmak için detaylı muayene gereklidir ve her hastaya özel, kişisel varis tedavi uygulanması gerekir.

Bacaklarda damarların görülmesi nedeniyle hastalar şikayetlerini görülen damarlara yorabilirler. Ancak varisler her zaman bu şikayetlerden sorumlu olmayabilir. Hastaların göremediği ancak ultrasonla görülebilen toplardamar yetmezliklerinde hastaların şikayetlerinin varisle ilgili olup olmadığını açıklanabilir.

Diğer rahatsızlıkların tanısını koymak zaman alıcı ve masraflı olabilirken Duplex Ultrason inceleme eşliğinde yapılan muayene ile önerilir. Böylece şikayetlerin varise bağlı olup olmadığı, varise yönelik tıbbi nedenle girişim yapılması gerekip gerekmediği, tıbbi olarak veya görüntüden kurtulmak için ne yapılmalı, hangi tür girişimin veya girişimlerin hasta için uygun olduğu tek seansta öğrenilebilir.

Varis nedeniyle hastaların başlıca şikayetleri:

Görüntüden rahatsızlık
Bacaklarda ağırlık/dolgunluk hissi, ağrı, kramp
Şişlik
Kaşıntı
İlerleyen dönemlerde varislere bağlı şikayetlere aşağıdaki bulgu ve semptomlar eklenebilir:

Egzema, (staz dermatiti veya venöz egzema)
Tromboflebit(yüzeysel damarlar içinde pıhtılaşma)
Deride renk değişiklikleri
Ayak bileklerinde geç kapanan/ uzun süre kapanmayan yaralar

Sağlık&Yaşam