Yaşla beraber estetik tercihleri de değişiyor

Hangi yaş grubunu hangi estetik operasyonu tercih ediyor? İşte analizler...

Yaşla beraber estetik tercihleri de değişiyor
A+ A-

İnsanoğlu var olageldiğinden bu yana beğenilme arzusu hep vardı. Kişinin kendisini hoş bulması, başkalarının onu beğeni ile karşılaması kendiyle barışık olmasını da berberinde getiriyor. Çoğu zaman bu nedenle bireyler kendisinde beğenmediği bir yönü estetik operasyon ile ortadan kaldırmanın arayışı içinde.

Konuyla ilgili her geçen yıl estetik cerrahiye artan bir taleple karşı karşıya olduklarını belirten Prof. Dr. Mesut ÖZCAN \"Talepleri yaşlarla karşılaştırdığımızda karşımıza ilginç bir analiz çıkıyor. Sonuç olarak her yaş grubunun taleplerinin birbirinden çok farklı olduğunu görüyoruz.\"dedi. Prof. Dr. Mesut ÖZCAN yaş gruplarına göre estetik talepleri şu şekilde sıraladı:

20 Yaş Altı: Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı sürece ve aile onayı olmadan 18 yaş altında estetik ameliyatları önermiyoruz ve gerçekleştirmiyoruz. Bu yaş grubunun estetik isteği ağırlıklı olarak kulak estetiği ve burun estetiğidir. Kulak estetiğinde istisnai bir durum söz konusudur. Kulak estetiği için çocuğun psikolojik durumu göz önünde bulundurularak erken yaşta gerçekleştirdiğimiz tek operasyondur diyebiliriz.

20\'li Yaşlar: Kendini tam anlamıyla tanımaya başlayan bireyin istediği ve bizim gerçekleştirdiğimiz operasyonlar; burun estetiği, liposuction ve meme büyütme ameliyatlarıdır.

30\'lu Yaşlar: Bu yaş grubu bayanlarda özellikle doğum sonrası oluşan meme ve karın deformiteleri için uygun estetik ameliyatları sıkça gerçekleştiriyoruz. Erkeklerde ise; jinekomasti. karın yağları için liposuction ve saç ekimi sıkça uygulanıyor.Sosyo-ekonomik anlamda durumu iyi olan bireylerin yirmili yaşlarında ertelediği burun estetiğini bu yaşlara taşıdığını görüyoruz.

40\'lı Yaşlar: Yüz ve vücut yaşlanmasının başladığı dönemdir. Bu orta yaş grubunda özellikle gençleştirme ameliyatları ve medikal estetik uygulamalara talep oldukça artıyor. Göz kapağı estetiği, karın germe, yüz germe ameliyatlarının yanı sıra iple yüz ve kaş asma, dolgu, botoks, lazerle cilt gençleştirmeye yönelik işlemleri sıklıkla yapıyoruz.

50\'li Yaşlar: Göz kapağı ameliyatları, özellikle yüz bölgesine yağ enjeksiyonu dediğimiz lipofilling, yüz ve boyun germe ameliyatları ile botoks, dolgu ve diğer gençleştirmeye yönelik yapılan işlemler bu yaş grubundaki bayan ve erkeklerin tercih ettiği estetik müdahalelerdir.