Yeni yılda cildine nasıl detoks yapmalısın?

Memorial Etiler Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uzman Doktor Zerrin Baysal, yeni yılda cildine nasıl detoks yapabileceğini anlatıyor.

Yeni yılda cildine nasıl detoks yapmalısın?
A+ A-

Yeni bir yıl, yeni planları da beraberinde getirir. Kilo vermek, sigarayı bırakmak, egzersize başlamak ve daha planlı-programlı olmak derken, cilt bakımıyla ilgili yeni kararlar almak genellikle ihmal edilir.
Her geçen yıl, ne yazık ki cilt sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri de beraberinde getiriyor. İşte bu nedenle cilt bakımını asla ihmal etmemelisin.

Cilt yaşına uygun yöntemler seç

Ciltte kuruluk ya da fazla yağlanmaya bağlı görülen erken deri yaşlanması, cilt uzmanlarının önerdiği uygun ürünlerle engellenebilir. Cilt yaşın biyolojik yaşından fazla ise, vitamin ve kolajen enjeksiyonu ya da peeling tedavisi ile cildini gençleştirmen mümkün. Bu tedaviler kendini iyi hissetmeni ve ışıltılı bir cilde sahip olmanı sağlar.

Sabah uyandığında bir-iki bardak su iç

Günde an az iki litre su içerek hücreleri temizlemek, dolgunlaştırmak ve kırışıklıkları azaltmak mümkündür.  Bitki çayları veya sebze suları da bu miktara dâhil olabilir. Ancak alkol, çay, kahve, meşrubat ve asitli içecekler, günlük su tüketim miktarının dışında tutulmalı.

İyi beslen

Canlı ve ışıltılı bir cilt için bol miktarda taze meyve ve sebze ye. Ayrıca ceviz, fıstık, fındık, kuru kayısı ve havuç da cilde nem kazandırır.

Özel banyo yağları kullan

Banyo ürünlerinin kremli olması, özel banyo yağları kullanmak ve banyodan sonra nemlendirici uygulamak, cildine ışıltılı bir görünüm verir. Nemlendirici seçimini de cilt tipine ve mevsime göre yapmalısın.

Selülitlerden kurtul

Uzman Doktor Zerrin Baysal, farklı problemlerden kaynaklanan selülitlere tek tip bir tedavi yaklaşımının söz konusu olmadığını söylüyor. Tedavi yöntemlerinden hangisinin seçileceğine doktorun gerekli tetkikleri yaptıktan sonra karar vermeli. Bununla birlikte doğru ve dengeli beslenerek, metabolizmanı hızlandırarak, tuzlu ve yağlı gıdalardan uzak durarak, bol su içip spor yaparak selülitle savaşabilirsin.

Epilasyonu uzmanına yaptır

Her kıl tipi, kökten yok edilmeye uygun olmayabilir. Tüylerin rengi ve kalınlığı, özellikle lazer epilasyon tedavisine yanıt almak için önemli faktörler. İnternet ya da telefonla satış kanallarından alınan epilasyon programları başarısız sonuçları beraberinde getirir. Epilasyonu, dermatoloji uzmanının değerlendirmesi sonucu donanımlı bir merkezde yaptırmalısın.

Women'sHealth