Bu nedenler ilişkinizi çıkmaza sokmasın

Bazı anlar aranızda iplerin tamamen koptuğunu hissettiğiniz oluyor mu?

Bu nedenler ilişkinizi çıkmaza sokmasın
A+ A-

Belli dönemlerde ilişkimizin tıkandığını hisseder, umutsuzluğa kapılırız. Oysa krizden çıkış yolu krizin kökeninde yatan nedeni bulmaktan geçiyor.

Güzel bir duygusal ilişki yaşarken, aşk hayatında her şey yolunda giderken bir anda ortaya çıkan iletişim kopuklukları, karşılıklı suçlamalar, kavgalar ve kısa bir süre öncesine kadar güneşli bir yolda ilerleyen ilişkinin karanlık bir çıkmaz sokağa girmesi... Sebepler bazen gözümüzün önündedir, bazen de onları fark etmeyiz bile. İşte bu etkenlerden bazıları...

Çocuk sahibi olmak: Bir çiftin hayatındaki en güze olaylardan biri aynı zamanda şaşırtıcı bir biçimde ikili ilişkinin de katili olabiliyor. Tabii iki tarafın da bilinçaltında yatan ‘Artık aramızda çocuk da var, benden ayrılması çok zor’ düşüncesinin getirdiği bir rahatlık ve kaybetme korkusunun azalması durumu da söz konusu... Aile olmanın ikili ilişki üzerindeki negatif etkilerini en aza indirgemek için acilen yapılması gereken şey ise karı kocanın çocukları yanlarında olmadan, yalnız vakit geçirmeleri, yaşadıkları sorunlar hakkında konuşmaları ve sıkıntılarını paylaşarak hafifletmeleri... Ara sıra da olsa aile olma duygusundan sıyrılıp sevgili olma duygusunun geri gelmesini sağlamak, bu noktada ilişkiyi kurtarabilir.

Radikal değişimler: Başka bir ülkeye taşınmak, aileden birini kaybetmek, iş değişikliği gibi zor ve sarsıcı duygusal, ilişkiyi de tehdit edebiliyor. Bir tarafın psikolojisinin bozulması, derin bir bunalıma girmesi, karamsarlığa kapılması kendine bir türlü yeni bir hayat kuramaması gibi sebepler, öteki tarafla olan iletişimini de olumsuz yönde etkiliyor. Suçlamalar, araya örülen sessizlik duvarı, sekteye uğrayan cinsel yaşam ve bireysel krizler arasında kaynayıp giden aşk, radikal değişikliklerin ilişkiyi çıkmaza sokmasına neden oluyor. Anlayışlı davranmak, sabırlı olmak ilişkide düğümü keskin bir bıçakla değil yavaş yavaş çözmek, bu dönemi olabildiğince kolay atlatılmasını sağlıyor.