Neleri yalan söylüyoruz?

Bu sorulara verdiğimiz cevaplar genelde yalan oluyor. Peki neden?

Neleri yalan söylüyoruz?
A+ A-

1- Gerçek kilomuz
Kadınlar kilolarını başkalarına özellikle kendilerinden zayıf bir kadına söylerken mutlaka azaltıyor.

Neden yalan söyleriz: Vücutlarımızın nasıl görünmesi gerektiğine dair bazı kalıpların olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Zayıflık kabul edilir tek vücut tipi. Biz de zayıf olmasak da kendimizi iyi hissetmek için kilomuzu olduğundan daha az söylüyoruz, her ne kadar karşımızdaki inanmasa bile.

2- Ne sıklıkta spor yaptığımız
Kadınlar, yaptıkları sporla ilgili olarak önce kendilerini, arkadaşlarını hatta doktorlarını yeterince spor yaptığınza ikna edebilir.

Neden yalan söyleriz: İnsan doğası gereği takdir edilmek ister. Doktora bile yalan söylemenin altında yatan neden para ödeyip uzman görüşü alırız ancak gerçeklerden kaçarız. Bunun yerine doğru söyleyip önerileri uygulamalıyız.

3- Gerçek yaşımız
Olduğundan daha genç görünmeyi kim istemez. Kadınlar sıklıkla oldukları yaşı değil olmak istedikleri yaşı söyler.

Neden yalan söyleriz: Yaşlanmak insanların kabul edemediği bir şeydir. Özellikle kadınlar bunu kabul edemez. Oysa yaşlanmak bize eskisinden daha rahat olma şansı verir.

4- Giysi bedenimiz
Kadınlar hastalık, stres, çocuk sahibi olma gibi nedenlerlerle kilo alır ve büyük beden kıyafetler giymeye başlayabilir. Bu durumda hala eski bedenini söyler.

Neden yalan söyleriz: Kadınlar arasında daha zayıf görünme konusunda yarış vardır. Daha küçük beden giyen bir arkadaşımızla aynı olmak isteriz. Zayıflamak için çaba sarfetmiyorsak, ettiğimizi kabul edip kıyafet bedenimizi ufak söyleriz. Gerçeği sadece mağazada kıyafet denerken kabul ederiz.

5- Çocuklarımızın yetenekleri
Kadınlar çocuklarını biraz gözlerinde büyütürler. Yapamadıkları veya yaptıkları şeyleri abartarak anlatabilirler.

Neden yalan söyleriz: İnsanların kötü anne baba olduğumuzu düşünmeklerini istemeyiz. Ayrıca, diğer insanların da onları sevmelerini isteriz. Ancak yalan söylemek çocuğumuzun özgüvenini artırmaz onu başarısız olmasına neden olur.

8- Finansal durumumuz
Günümüzde para eşittir başarı. Çoğu insan açıkça ne kadar kazandığını söylemez. Bunun nedeni başarılarıyla karşılaştırılmasını önlemektir. Bu yüzden kadınların çoğu gelirleri hakkında yalan söyler.

Neden yalan söyleriz: Kazandığımızdan çok fazla harcayabiliriz. Bu durumda diğer kadınların yüksekten uçtuğumuzu düşünmesini istemeyiz. Ancak aşırı harcamayı alışkanlık edinmemiz onların sorunu değil bizim önemli bir sorunumuz olarak karşımıza çıkacağından bu konuda dikkatli davranmak gerekir.

9- Aldığımız şeyin fiyatı
Bazı şeylere aşırı para verdiğimizin düşünülmesini istemeyiz. Özellikle öbür ay büyük bir ödememiz varsa. Kadınlardan çoğu aldıkları ayakkabı, elbise veya aksesuarların fiyatı konusunda partnerine yalan söylüyor.

Neden yalan söyleriz: Aşırı harcamalar sizi mutlu mu ediyor? Eğer sık sık ne kadar harcadığınızı veya aldığınızı saklama gereği duyuyorsanız dikkat etmelisiniz. İyi hissetmek için para harcamaktan daha sağlıklı bir başka yol bulmalısınız.

10- Anne olmaktan mutluyuz
Annelik inanılmaz eğlenceli ve keyifli olabiliyor. Her zaman bu kadar iyi zamanlar olmayabilir ancak anneler her zaman bu durumdan memnun gibi görünürler.

Neden yalan söyleriz: Anne olmanın bazı yönlerinden memnun olmadığınızı söylemek zor olabilir. Ancak eğer arkadaşlarınız veya terapistiniz ile konuşma cesareti bulursak, daha iyi destek alabiliriz.