Sevgiliniz olmasa da Sevgililer Günü keyifli geçer

14 Şubat sevgilisi olmayanlar için tam bir kabus günü olabilir.

Sevgiliniz olmasa da Sevgililer Günü keyifli geçer
A+ A-

Alışveriş merkezi vitrinlerinin kalplerle süslendiği, çiftler için en özel ve romantik planların yapıldığı 14 Şubat Sevgililer Günü, sevgilisi olmayan kişiler için tam bir kabusa dönebiliyor. Dünyanın dört bir yanında kutlanan bu günde pek çok insan kendini yalnız hissediyor ve depresyona giriyor.

Psikolog Dr. Ayşe Yanık Knudsen, sıkıntı, öfke, şaşkınlık, güçsüzlük, kıskançlık gibi duyguların daha çok ortaya çıkmasıyla; sevgilisi olmayan kişiler de mutsuzluk yaşarken, bunalım belirtileri olarak; kendini çirkin görme, yaşlı bulma, çevresinden kaçma ve ümitsizliğe kapılarak evine kapanma şeklinde gözlemlenebiliyor.

Sosyal Medya Etkisi

Günler öncesinde televizyon ve gazetelerde yayınlanan reklamlar internet ve sosyal medya ortamında gönderilen iletiler Sevgililer Günü için daha çok farkındalık yaratırken, paylaşılan fotoğrafların içerikleri yalnız olan bireyler için imrendirici bir özellik gösterebiliyor.

Günlük hayatta arkadaşlarınız tarafından sevgiliniz olmadığı yönünde kötü esprilere maruz kalıyorsanız ve bu durum sizi mutsuz ediyorsa o arkadaşlarınızla ilişkilerinizi tekrar gözden geçirebilirsiniz. Etrafınızda sizi üzen ve mutsuz eden insanlarla aranıza mesafe koyabilirsiniz. Sizi mutlu eden, vakit geçirmekten daha çok hoşlandığınız arkadaşlarınızla birlikte olabilirsiniz.

Nasıl Baş Edebilirsiniz?

Sevgililer Günü’de diğer özel günler gibi duyguların tek bir güne sığdırılamayacağı bir gündür. Bu nedenle bir gün için kendinizi üzmenize gerek yok. Sizin gibi sevgilisi olmayan arkadaşlarınızla o güne özel planlar yaparak çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz. Bu durumu keyifli hale getirmek biraz da sizin elinizde.  Her konuda olduğu gibi kendinizi kötü hissettiğinizde ailenizin desteğini almayı ihmal etmeyin. Sevgililer Günü’nün hafta içine denk gelmesi kısmen de olsa rahatlatıcı bir etki yaratabilir. Günlük iş yoğunluğu arasında normal bir gün geçirmeniz bu durumu kolaylaştıracaktır.

Sevgililer Günü’nden bir iki hafta sonra hala bu durumu atlatamazsanız daha ağır bir travma yaşıyor olabilirsininiz. Bu durumda bir uzmandan destek almanız tavsiye ediliyor.