Dünyanın en başarılı kadınlarından 10 kariyer önerisi

Dünyaca ünlü şirketlerde çalışan üst pozisyondaki iş kadınlarının önerilerine kulak verin.

Dünyanın en başarılı kadınlarından 10 kariyer önerisi
A+ A-

İş hayatının kadınlar için zor olduğunu düşünüyorsanız dünyaca ünlü şirketlerde çalışan üst pozisyondaki iş kadınlarının önerilerine kulak verin.

1- Erken kalkın

Starbucks yöneticisi Michelle Gass her zaman 4.30\'da kalkıp işe gitmeden önce koştuğunu söylüyor. Avon\'un üst yöneticilerinden Andrea Jung ise 5\'te kalkıyor. Erken kalkmanın iş hayatını etkilediği ileri sürülüyor.

2- Pazarlık yapın

Araştırmalar kadınların pazarlık konusunda erkeklerden daha başarısız olduğunu gösteriyor.Bu durum erkeklerin %80\'inin neden daha fazla kazandığına sebep gösteriliyor. Daha fazla kazanmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? O zaman pazarlık yapmak için kolları sıvayın.

3- Görev paylaşımı yapın

Four Seasons otelleri CEO\'su Katie Taylor tamamen kontrol delisi olduğunu kabul ediyor. Ancak altında çalışanlara da görevler vermeyi de ihmal etmiyor. Kendinize fazla yüklendiğinizde üretkenliğiniz baltalanacaktır.

4- Referans edinin

Facebook COO\'su Sheryl Sandberg önemli biriyle toplantı yaptıktan sonra mutlaka o kişiye konuyla ilgili bir makaleyi mail attığını belirtti. Bu sayede zamanı geldiğinde referans isteyebilirsiniz.

5- Meraklı olun

Disney Media Networks şirketinin yönetim kurulundan Anne Sweeney, sürekli soru sormanın önemli olduğuna değiniyor.

6- Dinlemeyi bilin

QVC ticaret ve medya şirketinin CEO\'su Claire Watts, her perşembe ofiste serbest zaman ilan ediyor. Bu saatlerde çalışanlar gelip her konuda kendisiyle sohbet edebiliyor.

7- Hedef koyun

Campbell şirketinin CEO\'su Denise Morrison, çocukluğundan beri kendine hedefler belirlediğini söylüyor.

8- Cesur olun

KeyCorp CEO\'su bankacılık sektöründeki kariyerine başlarken şehirdeki tüm bankaları ziyaret ettiğini ve iş aradığını belirtiyor. Hatta kabul gördüğü bankada işi almadan ayrılmayacağını söylemiş ve tam 3 saat beklemiş.

9- Hayır demeyi öğrenin

Dünya Gıda Programı yönetim kurulundan Ertharin Cousin, hayır demenin zor ama faydalı olduğunu vurguluyor.

10- Israrcı olun

En başarılı iş kadınları kariyerinin 30. yılında bu başarıyı elde edebilmiştir. Israrcı olun ve vazgeçmeyin.