Genç çalışanların motivasyonu daha yüksek

Barometre 2016 araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de çalışanların motivasyonu yaş arttıkça düşüyor.

Genç çalışanların motivasyonu daha yüksek
A+ A-

Edenred’in IPSOS’la gerçekleştirdiği ‘Çalışanların mutluluğu ve motivasyonu’ konulu araştırma, dünyanın 15 ülkesinde, toplamda 14 bin çalışanla gerçekleştirildi.

Türkiye'den de 18 yaş üzeri 800’ü aşkın çalışanın katıldığı araştırmaya göre; Türkiye’de çalışanların yaşı yükseldikçe motivasyonu düşüyor. “Motivasyonum düşüyor” diyen 45 yaş üstü çalışanların oranı % 35’iken 30 yaş altı çalışanlarda bu oran %15.

Çalışanlar tarafından en çok talep edilen yan hak, ulaşım ve öğle yemeği giderlerinin karşılanması olduğu sonucu ortaya çıkarken, kültürel akvititeler içerisinde en çok talep edilen etkinliğin ise tiyatro olduğu belirtiliyor.

Özel sektörün motivasyonu yüksek

Araştırma sonuçları Türkiye’de özel sektör çalışanlarının motivasyonunun kamu çalışanlarına göre daha yüksek olduğunu da ortaya koyuyor. “Motivasyonum artıyor” diyen özel sektör çalışanlarının oranı % 27,5 iken kamuda bu oran % 20,9.

Aynı araştırmanın 2015 yılı sonuçlarına bakılınca, geçen yıla göre motivasyonumuz yükselişte. Anketi yanıtlayanlar arasından “İşte motivasyonum düşüyor” diyenlerin genel ortalaması geçen yıl %35 iken bu yıl bu oran %24’e düştü.