Yeni yılda çalışanlar zam bekliyor !

2014 yılı zam anketi çalışanlara umut oldu.

A+ A-

İnsan kaynakları firmalarının yaptığı araştırmaya göre, 2014’te maaşlara ortalama yüzde 9 zam olacak. En yüksek beklenti ise yüzde 25’lik zam öngörüsüyle kuyumculuk sektöründe.  

Bin 620 firma yetkilisi ve 18 bin 300 kişiden görüş alan site, maaş zamlarında geçen yılki yüzde 7’lik düzeyin aşılacağını, yüzde 9 seviyesine yükseleceğini öne sürdü. Secretcv’nin anketine göre, 2014’te maaşlara ortalama yüzde 9 zam yapılacağı beklentisi var. En çok maaş zammı yüzde 25’le kuyumculuk sektöründe. En düşük maaş artışı ise yüzde 3.3 ile gayrimenkulde gerçekleşecek. 

Ortalama rakamlara bakıldığında, kuyumculuğun ardından en yüksek zam alması öngörülen sektörler sırasıyla yüzde 20 ile dış ticaret, yüzde 15 ile dayanıklı tüketim malları, denetim, e-ticaret, madencilik ve restorancılık. Bu rakamlar ışığında Secretcv.com yetkilileri karlı şirketlerin ve rekabetin yoğun olduğu sektörlerin yüksek ücret artışı yapacakları yorumunu paylaşıyor. Gayrimenkulün ardından en düşük zammı alacak sektörler ise yüzde 5 ile otelcilik, yüzde 5,2 ile danışmanlık ve yüzde 5,3 ile sağlık olacak. 

İnsan kaynakları danışmanlık şirketi Randstad ise 32 ülkeyi kapsayan 2013’ün dördüncü “Global İş Dünyası Eğilimleri Raporu”nu yayımladı. Araştırmada yüzde 84 ile 2014 yılına son derece olumlu bakanlar Hindistanlı çalışanlar olurken, Güney Avrupa ülkelerindeki çalışanlar ise o kadar belirgin bir ekonomik iyileşme öngörmüyor. Doğu Avrupa ülkelerinin çalışanları, 2012’ye nazaran yeni yıldan çok daha umutlu. Bölgedeki çalışanların yüzde  41’i yeni yılda iyileşme bekliyor.

İKRAMİYE BEKLENTİSİ

Randstad’in 32 ülkeyi kapsayan “Global İş Dünyası Eğilimleri Raporu”na göre ise yeni yılda çalışanların yüzde 58’i ücret artışı, yüzde 48’i ise bir seferlik ikramiye almayı umut ediyorlar.

Akşam