Ekmeği taze tutmanın yolları

Fırıncılar Federasyonu verilerine göre,her gün 6 milyon ekmek israf ediyoruz.

A+ A-

Türkiye Fırıncılar Federasyonu verilerine göre, Türkiye'de her gün 6 milyon ekmek israf ediliyor. Katkı maddesi kullanılmadan üretilen bir ekmeğin normal koşullarda taze kalma süresinin yaklaşık 36 saat olduğunu belirten uzmanlar ise ekmeğin dilimlenerek tüketilmesinin bayatlamayı geciktirdiğini dile getiriyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin halk ekmek fabrikası olan Bursa Ekmek ve Besin Sanayi A.Ş (BESAŞ) Mustafa Bektaş, Cihan Haber Ajansı muhabirine ekmeğin tazeliğini korumanın tüyolarını açıkladı. Ekmeğin yeterince soğuduktan sonra aşırı nem kaybına meydan verilmeden ambalaj yapılması gerektiğine dikkat çeken Bektaş, ekmeğin küflenmemesi için buharlaştırılmaması gerektiği kaydetti. Ekmeğin dilimlenerek tüketilmesinin bayatlamayı geciktirici bir etken olmasının yanı sıra, ekmek israfını azaltmada iyi bir alışkanlık olduğunu anlatan Mustafa Bektaş, soğuk ekmeğin de 'bayat ekmek' anlamına gelmediği, ısıtıldığında tekrar yumuşaklığını ve lezzetini kazanacağı hatırlattı.

"KURUMUŞ EKMEĞİ BUHARLA TAZELEŞTİREBİLİRSİNİZ"

Kuruyan ekmeğin, nemini kaybeden ekmek olduğuna işaret eden Bektaş ev hanımlarına taze ekmeğin nasıl muhafaza edilmesi konusunda şu tüyolara sıraladı: "Kuruyan ekmeği canlandırmak için bir tencereye az miktar su koyun ve kaynatın. Su buharı çıkmaya başladığında tencerenin üzerine bir süzgeç yerleştirin ve kuru ekmekleri koyun. Buhar ekmeğe yavaş yavaş nüfuz ettikçe ekmek kaybettiği nemi alacak ve yenilecek kıvama gelecektir. Katkı maddesi kullanılmadan üretilen bir ekmeğin normal koşullarda taze kalma süresi, yaklaşık 36 saattir. Ekmek kesinlikle açıkta bırakılmamalıdır. Sıcak ekmekler soğuduktan sonra naylon torba içinde kapamalı bir kapta saklanabilir. Ekmek yeterince soğumadan konursa buhar nedeniyle küflenir. Ekmek tüketilirken, bazı kişiler kabuğunu sevdikleri için veya ekmek içi sıcakken hamur olduğundan önce ekmeğin kabuğunu koparıp yerler, bu durumda ekmek daha kolay bayatlar. Çünkü su kaybı kolaylaşır, kurur, kolayca ufalanır. Ekmeği bozulmadan buzdolabında saklayabiliriz. Böylece küflenmesini önlemiş oluruz. Ancak tazeliği doğal olarak azalacaktır. Bu ekmekler yine kızartılarak veya ısıtılarak rahatlıkla yenebilir. Eğer derin dondurucumuz varsa ekmeği -21 derecede taze olarak uzun süre saklayabiliriz."

Cihan