14 Şubat Sevgililer Günü

Geldik, kalplerin, romantizm rüzgarlarının estiği bir haftaya konduk.

Sevgililer Günü bu yıl, Pazar gününe denk geliyor. Pazar demek kahvaltı demek. Hazırlıklarınızı şimdiden yapın. Şahane bir sofra hazırlayın. Çilekler, mumlar, şampanyalar, çiçekler, gıda malzemesini abartılı tutun. Kısacası, süslü, püslü bir masa olsun. Sakın ola, müzik tıngırdatmayı  unutmayın. Eminim, radyolar o güne özel, şahane parçalar çalar. Ay çocuklar var deyip, üşengeçlik yapmayın. Bizden geçmiş, lafını aklınızdan dahi  geçirmeyin.

Ben, Sevgililer Gününde hediye olayının abartılmasına, beklenti içine girilmesine, son derece karşıyım. İmkanınız gani olabilir, bu bir yılbaşı - doğumgünü - evlilik yıldönümü değil ki. Hele, hey en pahalı hediyeyi ben aldım günü hiç değil.

Şatafatlı hediyeleri, o özel günlere bırakın.

Azıcık, yaratıcılığınızı kullanın. Hadi benden size minük bir tüyo, ben bir sene boş bir kavanoza kırmızı kalpler çizip, içine Sevgilim hakkında düşündüğüm tüm güzel sözleri yazıp - yazıp atmıştım. Yıllar geçti, hala başucumuzda duruyor. İşte buna benzer şeyler hazırlamak hiç zor olmasa gerek.

Aaa, aklıma gelmişken, lütfen Sevgilinizin istediğinden iyice emin olmadan, kedi/köpek alıp, kırmızı fiyonklarla süsleyip kapısına bırakmayın. Biliyorsunuz, sokaklar ve barınaklar, istenmeyen mutsuz köpeklerle dolu.

14 Şubat, evlilik teklifi içinse şahane bir gün. Öyle bir teklif hazırlayın ki, unutulmaz anılara adınızı yazdırın.

Şimdiden, tüm Sevgililerin 14 Şubat günü kutlu olsun.

* * * * *

EVLİLİK PROGRAMLARI HAKKINDA ...

Benim, yıllardır anlayamadığım bir program türü. Arada, televizyonu zaplarken iki saniye göz atıyorum. İnanın tahammül edemiyorum. Neden, kendinize oralardan eş ararsınız ki. Eskiden, görücü usulü evlilikler vardı. Hala var mı, bilemiyorum. Evlenecekseniz, gidin o usül evlenin. Bazen denk geliyor, bakıyorum kızlar güzel, erkekler yakışıklı, yahu ne işiniz var orada diyorum. Bu kadar mı beceriksizsiniz.  Bu kadar mı, özgüveniniz yok. Hani, düğün dernek yapacak paranız yoksa, atın kapınızın önüne iki masa, kurun düğününüzü.

Bana öyle geliyor ki, insanlar televizyon önünde görünmekten mutlu oluyorlar veya boş vakitleri çok. Orada, sandalye tepesinde günlerce oturacağınıza, gidin insanların arasına karışın. Kurslara yazılın, sosyalleşin, kendinize yeni bir şeyler katın.

Adı üzerinde, kısmet bu nereden gelip başınıza pardon, gönlünüze konacağı belli mi olur.

* * * * *

2016 ATEŞ MAYMUN YILI ...

Çin Burçları 2016 Maymun burcunun yılıdır ve 8 Şubat (yani dün) 2016'da başlıyor.

Hangi yıl doğumlular, Maymun Burcu yılı oluyor dersek;

1908
1920
1932
1944
1956
1968
1980
1992
2004
2016
2028

Yıllarında doğanlar bu burçtan oluyor.

Demek ki,2028 te tekrar Maymun Yılı olacak.

Buraya kadar tamam, asıl merak ettiğim şey ise, Türkiye ve Dünyada neler olacak dediğim noktada,

Fenk Shui Uzmanı Esra Koyuncu' nun sayfasına başvurdum.

MAYMUN YILINDA BİZİ NELER BEKLİYOR?

2016 Maymun yılı Çin takviminde iki element tarafından sembolize edilir. Maymun burcunun elementi olan metal ve üzerinde bulunan ateş elementi. Elementler arasındaki yapıcı ve yıkıcı döngüye göre ateş ve metal birbirleri ile iyi anlaşan bir çift sayılmazlar.  Seneye hakim olan elementler birbirleri ile anlaşmadıklarında o senenin huzur içinde geçmesi beklenemez.

Şimdi bu elementlerin yapılarına ve bizi nasıl etkileyeceklerine bakalım.

Maymun burcunun elementi yang metal. Yang metal güçlü bir silahtır. Top, tüfek, ağır bir metal. Dolayısıyla yang metal savaşları aklımıza getirir. Metalin üzerinde bulunan yang ateş ise tez canlı, patlamaya hazır bir insana benzer. Onun için uluslararası çatışmaların bu sene de devam edeceğini öngörebiliriz.

Maymunun elementi metal, yönü ise batıdır. Ayrıca metal sonbaharın elementidir. Bu nedenle de güneşin batışını hatırlatır. Dolayısıyla daha yumuşak bir ateştir. Bu nedenle de öngördüğümüz çatışmaların 2014 ve 2015’teki gibi şiddetli olacağını beklemiyoruz.

Yang ateş çabuk öfkelenir ama dürüst, içten ve açık kalplidir.

Ayrıca, yang ateş her zaman sıcaklık, mutluluk ve optimizm getirir. Bu nedenle anlaşmazlıklara yaratıcı çözümlerin bulunacağı bir sene olur.

Maymun burcunda yang metal, yang su ve yang toprak elementleri gizlidir. Yang metal silahtır. Yang su ise çok agresif bir okyanusa benzer. Dolayısıyla bu sene denizleri, okyanusları konu alacak terslikler yaşamamız olasıdır. Hava ve su kazaları meydana gelebilir. Çünkü hava ateş elementine girer.

60 YIL ÖNCE NELER OLDU?

Çin takvimi 60 yıllık döngülerle tekrarlanır. Yani 60 yılda bir aynı yıl yaşanır. Bu nedenle Çin’de 60 yaşın özel bir yeri vardır. Çünkü yeniden doğum sayılır.

Bir senenin ruhunu, nasıl geçeceğini anlamak için gider 60 sene önce neler olmuş, ona bakalım .

Benzer olayların olacağını tahmin ederiz. Elbette herşey içinde bulunduğu çağa uygun olarak gelişir. Örneğin 60 sene önce top, tüfekle bir savaş olmuşsa, günümüzde bu bir siber savaş olarak değerlendirilebilinir.

1956’da neler olmuş bakalım.

1956’nın Temmuz’unda Mısır,  Süveyş Kanalı’nı millileştirdiğini açıkladı. Buna karşı çıkan Fransız ve İngilizler ise Mısır’ı bombaladılar.

Ekim 1956’da İsrail Sina Yarımadası’nı işgal etti. Bu arada Macaristan ve Polonya’da Sovyetler Birliği hakimiyetine karşı halk ayaklandı. Bütün ülkeyi saran bu hareket, her iki ülkede de vahşi bir şekilde bastırıldı.

Ekim ayında Hong Kong’da milliyetçiler ayaklandılar. Yani anlayacağınız pek de süt liman bir sene yaşanmadı.

Bizim memlekette ise durum bugünkünden pek farklı değil. 1956 yılında Adnan Menderes basını gerçekleri değiştirmek ve DP iktidarını alaşağı etmeyi düşünmekle suçladı.

Bütün bir sene toplatılan gazete ve dergiler ve hükümet aleyhine yazan gazetecilerin hapse atılması haberleriyle dolu. Bunun üzerine merkezi Zürih’te bulunan Uluslararası Basın Enstitüsü Türkiye’de basına baskı yapıldığını açıklamış.

Haziran 1956’da DP hükümetinin hazırladığı Yeni Basın Kanunu mecliste kabul edilmiş. Bunun üzerine Hürriyet Partisi adına konuşan Turan Güneş “Bu kanunla, değil basın özgürlüğü, basın bile kalmayacak” demiş.

Yine internetteki yazılarda halkın nasıl kamplaşmaya itildiğini, 1955’te gerçekleşen 6-7 Eylül olaylarında kolluk kuvvetlerinin olaya nasıl kayıtsız kaldığı anlatılıyor.

O dönem CHP yine muhalefet  partisi ve bugünküne benzer şikayetler devam ediyor.

Ez cümle hoşgeldin Maymun Yılı, mutlu yıllar Maymun burçları.

* * * * *

Miniminnacık Bir Not:

Geçen hafta Pinterest' ten bahsederken, Pandora'nın Kutusu gibi demiştim. Biliyorum, o kutu açılınca kötülükler yayılır gökyüzüne.

Ama benim Pandora Kutumun içi, hep güzelliklerle dolu.

Bu hissimi burada yazmazsam, geceleri gözüme uyku girmez, koyunlar saymakla bitmez.

* * * * *

Sevgili Evren, bugün sağlıklı, kahkahası bol kepçe, nefis bir gün olsun hepimize pls.

Pazartesiye kadar hoş kalın, hoşça kalın.