Ağrı'daki Terör Saldırısının Düşündürdükleri

Değerli Düşünür Dostlarım,

İç İşleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre;

11 Nisan'da Ağrı ili Diyadin ilçesi Yukarıtütek köyü bölgesinde fidan dikme etkinliğine terör örgütü mensuplarının geleceği istihbari bilgisi alınmış. Bu kapsamda bölücü terör örgütü mensuplarının vatandaşlara yönelik 'silahlı propaganda' yapmasının önüne geçilmesi, yaklaşan seçim öncesi vatandaşların hür iradelerinin baskı altına alınmaması ve etkinliğe katılacakların güvenliğini sağlamak maksadıyla bölgede jandarma birimlerimiz görevlendirilmiş.

Fidan dikmek gibi son derece sivil ve medeni bir etkinlik öncesinde vatandaşların olası bir terör saldırısına karşı güvenliklerinin sağlanması ihtiyacı anlaşılabilir belki ama bu vatandaşlarımızın siyasi tercihlerini dikkate almak, seçime dönük hür iradelerinin baskı altına alınmasını önlemek gibi durumdan vazife çıkartırcasına tedbir almak isteyen Vali'nin zihin yapısını anlayabilmek pek kolay değildir .

Konuya ilişkin olarak Genel Kurmay Başkanlığından da bir açıklama yapılmış . Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü, Ağrı'da yaralı personele askerlerin yanında yer alarak yardım eden vatandaşların "canlı kalkan" olarak tanımlanmasını Türk Silahlı Kuvvetleri olarak kabul etmediklerini belirterek, "Vatandaşlarımızın gösterdiği bu davranış, her türlü takdirin üzerindedir ve bölgedeki vatandaşlarımızın teröre karşı olduklarını gösteren en güzel tepkidir.

Güvenlik nedeniyle alınan bu önleyici tedbirin Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgisi bulunmamaktadır. Ancak TSK olarak; yürütülen bu faaliyetin bir operasyon faaliyeti olmadığını, jandarma unsurlarının çatışma çıkan bölgeye operasyon amacıyla gitmediklerini, bu tür tedbirlerin, düzenlenen bu ve benzeri kapsamdaki etkinliklere yönelik olarak ülkemizin her köşesinde aynı titizlikle uygulandığını da ifade etmekte yarar görüyoruz." demiş.

Saldırıda yaralanan personelin sağlık durumlarının iyi olduğu ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı bilgisini paylaşan Özkürkçü, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in yaralı personeli GATA'da ziyaret ettiğini, aileleriyle de bizzat görüşerek geçmiş olsun dileklerini ilettiğini belirtmiş. Yaralı askerlerin Komutanları tarafından ziyaret edilmeleri kadar doğal bir davranış olamaz.

Sevgili okurlar,

Başbakan Davutoğlu ve muhterem eşi Sare Hanım da ; Ağrı'da teröristlerle çatışma esnasında yaralanan ve hava ambülansı ile Gata'ya sevkedilen askerlerimizi ziyaret etmişler. İlk bakışta gayet insani ve şık bir davranış gibi gelse de kurgulanması fevkalade yanlış olmuş. Seçime dönük olarak sempatik görünmek amaçlı , son derece PR   ( Halkla ilişkiler) ve reklam kokan, sahicilikten uzak, önceden davet edilmiş kameralar önünde pozlar vererek , askerlerimizin aileleri ile telefonla görüşmeler vs..  içtenlik ve samimiyet konusunda zorlama ve yapay olduğu algısını yaratmıştır.

Bu durum, Ağrı olayının gerek sebep sonuç analizi ve gerekse ceryan tarzı itibarı ile bünyesinde barındırdığı soruları daha da arttırmıştır.

Başından itibaren acaba siyasi kaygılarla düzenlenmiş bir kurgu operasyon muydu şüphesini beslemiştir.

Kamu oyunda merak uyandıran diğer önemli bir konu da Genel Kurmay Başkanlığı'nın nasıl olup ta ; Başbakan Davutoğlu'nun yanına küçük bir basın ordusunu da alarak Gata'ya gelmesine ve yaralı askerlerimizi ziyaret vesilesini kullanarak siyasi propogandasını yapmasına ortam ve olanak sağlamasıdır.

Hazır sormuşken Genel Kurmay Başkanlığı  Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Generale şunu da soralım.
Geçtiğimiz günlerde basında yer alan haberlere göre Harp Akademileri Komutanlığı Protokol giriş kapılarının güvenliği özel güvenlik şirketi tarafından sağlanıyormuş. Şu ana kadar bir tekzip yayınlandığını göremedik.

Bu uygulama hangi nedenle ve hangi ihtiyaçtan başlatılmıştır merak ediyoruz?

Askerimizin sayısı mı yetmiyor yoksa TSK olarak ilave sivil istihdam yaratmak gibi yeni bir misyon mu üstlenilmiştir ?

Saygılarımla
Serdar Durat
Stratejist