Alaçatı'nın ala kuşları bizi bekler

Dedik   ve çıktık yola. Sabahın altısında atladık uçağa, ver elini İzmir. Sonra istikamet doğru Alaçatı.

Alaçatı' da can dostlarımız Ayşim ve Serdar Bilgiç' in yazlık evleri var. Her yıl mutlaka bir - iki kez geliyoruz buraya tatile geliyoruz.

Malum herkesle tatil yapılmaz. Tatili kimlerle yapacağınız o kadar mühimki. Ya tatiliniz rezil olur, ya da şeker tadında geçer.

Misal tekne seyahati, amanın ilk kez tatile çıkacağınız kişilerle sakın ola mavi yolculuğa çıkma hatasına düşmeyin. Keyif aldığınız konularda buluşumazsanız yandınız. Yoksa, en yakın koyda vazgeçtim der, dönersiniz geri. Hem de ardınıza bakmadan. 

Neyse biz dönelim Alaçatı' mıza. Ayşimoşum akşama leziz yemekler hazırlamış. Diliyorum kilo almadan dönmeyi başarırım.

Akşamüstü çarşıya inip, yeni yerler keşfetmeyi düşünüyorum.  Gezgin Elvo Pazartesi günü Alaçatı' dan alışveriş ve mekan notlarıyla sizlerle olacak.

Şimdi müsadenizle şıkır şıkır gelen havuzun sesine doğru koşuyorum. Ve tatilin başlama gongunu çalıyorum.

* * * * *

2016 YAZ OLİMPİYATLARI - RİO ...

2016 Yaz Olimpiyatları (XXXI. Olimpiyat Oyunları), 

5-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Brezilya'nın ikinci en büyük kenti olan Rio de Janeiro'da düzenlenecek olan olimpiyat oyunlarıdır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi(UOK) yönetiminde yapılacak olan organizasyon için pek çok kent aday olmuştur. 

Uluslararası Olimpiyat Komitesinin 2 Ekim 2009'da Danimarka'nın Kopenhag kentindeki 121. toplantısında yapılan oylamalarda Rio de Janeiro kenti 31. olimpiyat oyunlarını düzenleme hakkını elde etmiştir.

Müsabakaların bir çoğunluğu Barra da Tijuca merkezli tesislerde düzenlenecektir.

Copacabana, Deodoro ve Maracanã bölgelerinde de bazı müsabakalar gerçekleşecektir. 

Bu oyunlar Güney Amerika kıtasında yapılan ilk Olimpiyat Oyunları özelliğinide taşımaktadır. Oyunlarda 28 spor dalı bulunacak. 

Uluslararası Olimpiyat Komitesi 2009 tarihinde aldığı kararlar Olimpiyatlara Yedili Ragbi ve

Golf branşlarını eklemiştir. (Vikipedi)

Yaklaşık 12.500 sporcunun katılımıyla gerçekleşecek olan Rio Olimpiyatlarında Türk Bayrağı da  dalganacak. Türkiye oyunlara, toplam 21 branşta 103 sporcu ve 3 hakemle katılıyor. 

Bu arada ilginç bir bir bilgi öğrendim ve sizlerle paylaşmak istedim. 

Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil eden ilk kadın sporcu Halet Çambel'di. Aynı arkeolog olan Çambel 1936'da Berlin'de eskrim dalında yarışmıştı. 

Çamlıbel, Adolf Hitler tarafından görüşmeye çağrılmış, hükümet izni olmadan görüşmeyi kabul edemeyeceğini belirterek dönemin Nazi Almanyası'nın liderinin talebini reddetmişti.(Alıntı)

Belki bu bilgiyi aranızda bilenler olabilir ben ilk kez duydum çok hoşuma gitti.

Diliyorum, kazasız - belasız - terörsüz geçer 2016 Yaz Rio Olimyatları.

Olimyatlara katılacak tüm sporcularımıza bol şanslar diliyorum. Kalbim ve dualarım sizlerle.

* * * * *

LÜGAT 365 ...

Yola çıkarken kitabı yanıma almayı unuttuğumdan sebep, bu kez rastgele bir kelime seçtim.

Gelelim bu hafta ki kelimemize;

ÜMİTVÂR

Gerçekleşmesini istediği şeye dâir beklenti duyan. Umutlu. Dilimize Farsçadan geçmiştir. Ümit kelimesiyle sahiplik mânâsı veren - vâr ekinin birleşmesinden oluşmuştur.

Elvo der ki; hep ümitvâr diyelim, hem de hiç bıkmadan - usanmadan. Hiç karartmayalım sol yanımızı.

* * * * *

MİNİK NOTLAR ...

-Reşitpaşa' da geçenlerde yeni bir dükkan ilişti gözüme. Antikacı - eskici arası küçük bir dükkan. Fakat, ne zaman önünden geçsem kapalı. İstanbul'a dönüşte mutlaka açık yakalayıp keşfedeceğim.

-Zaman ne çabuk geçti. Yarın kızkardeşim ve yeğenim Volos' a uçuyorlar.(Yunanistan). Orada da üç - dört hafta kalıp evlerine, Abudhabi' ye dönecekler. Güle güle gitsinler. Aralık ayını dört gözle bekliyorum. Çünkü Noel tatilinde inşallah burada olacaklar. Ay şimdiden hasret bastı. Neyse herkes sağlıklı ve de mutlu olsun gerisi boş.

-Efenim yine İnstagram'dan bir adres paylaşacağım. Üstelik sayfanın sahibesi adaşım Elvan Tolon (elvantolon). Bir kenara not alın derim. Sayfada oldukça zevkli kıyafetler var.

* * * * *

Sevgili Evren, bugünden Pazartesiye kadar her anımız sağlıklı bereketli - neşeli - çiçekler kadar renkli - huzurlu - beklenmedik şahane karşılaşmalarla dolu - sevinçli - tadı tuzu yerinde geçsin hepimiz için pls.

Pazartesi gününe  kadar hoş kalın, hoşça kalın.