Allahın bildiğini kuldan saklamak

Değerli düşünür dostlarım,
Yazının başlığına bakıp din içerikli bir şeyler okuyacağınızı sanmayınız .
Güzel bir mecaz olur diye bu başlığı seçtim. Aslında konu Suriye'nin RF4 tipi uçağımızı düşürmesinin ve pilot şehitlerimizin  kamu vicdanında açtığı yaranın halen sarılamamış olması, incinen ulusal onurumuzun ve Akdeniz çanağındaki hükümranlık haklarımızın korunmasına yönelik stratejik seviyede bir misilleme dirayetini  dünya aleme göstermek konusundaki  aciziyetimizdir.
Gerek Hükümet ve gerekse Genel Kurmay Başkanlığınca yapılan açıklamalar
kafalardaki soruları ve konuya ilişkin çelişkileri aydınlığa kavuşturmak adına yeterince tatmin edici değildir. Toplumdan bir şeylerin saklandığı intibaı yaygındır. ABD nin  her türlü detayı biliyoruz dediği ve WSJ gazetesinde bile kısmen  yer alan açıklamalardan çok daha fazlasını bilmek bizim hakkımızdır.
Haftalardır teknik detaylarla toplum oyalanmaktadır. Hava kuvvetlerimizin envanterinde bulunan CRC-CRP ler ( Üç boyutlu radar takip sistemleri) hava da uçan sineği bile izleyebilecek yetenektedir. Uçağımızın ne tür bir silahla ve tam olarak nerede düşürüldüğüne dair günlerdir süren tartışmalara artık bir son verilmeli, gerek telsiz muhaberesine ilişkin kayıtlar ve gerekse radar iz bilgileri saklanmadan durum tüm açıklığa ile Türk kamuoyuna sunulmalıdır.
Hesabı ve gerekçesi açıklanamayan bir durum ortaya çıkarsada bunun politik ve askeri muhatapları gerekeni yapmalıdırlar.  Hamasi konuşmalarla büyük ve güçlü olunmaz, siz istediğiniz kadar Türkiye smart power(Akıllı Güç) deyin , caydırıcılığınız ve misilleme beceriniz kadar güçlüsünüzdür. Sadece angajman kurallarındaki değişiklikle bu Milletin gönül acısını dindiremezsiniz daha somut ve güçlü bir tepki ile tavır almak şarttır.
Daha "Çuvalın" utancı bile henüz geçmemişken  uçağımızın düşürülmesinin politik demogojilerle açıklanmaya çalışılması Roma alev alev yanarken keman çalmaya benziyor.

Saygılarımla,
Serdar Durat
Stratejist