Atama kriteri biat olunca liyakatin ne önemi kalır ?

Değerli düşünür dostlarım,
Artık bu ülkede şaşırma eşiğimiz çok yükseldi, öyle kolay kolay hiç bir şeye hayret bile edemez olduk. Eskiden ''Yok canım olurmu öyle saçma şey '' dediğimiz bir çok hadiseye artık bezgin bir tevekkül ile yaklaşıyor, 'hayırlara vesile olsun deyip geçiyoruz. Belki ilk bir kaç gün cılız bir kaç yorum ve eleştiri oluyor ama sonrasında hayat olağan akışını sürdürüyor ve atı alan Üsküdar'ı geçiyor.

Bu kapsamda şaşıramadığımız en son haber Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürü Mustafa Sancar'ın Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’na bağlı (TÜBİTAK) Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi’nin (ULAKBİM) Müdür Yardımcılığı görevine getirilmesi oldu.

Mustafa Sancar , Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürlüğü görevini yürütürken, Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı olarak çalışıyormuş.

Yeni atandığı görev tanımı ise  “araştırıcılara basılı ve elektronik kaynakları kullanarak belge ve bilgi sağlama hizmetleri vermek imiş” . Bu  Merkez, ülkemizdeki en zengin bilimsel basılı ve elektronik bilgi kaynaklarına sahip olmasıyla biliniyormuş.

Sevgili okurlar,
ULAKBİM’in görevleri arasından bazı önemli bulduklarımı aşağıda sundum.

* Kurumsal kullanıcıları birbirine ve küresel bilgisayar ağlarına bağlayan etkileşimli,
yüksek hızlı ve yeni teknolojilere açık bir bilgisayar ağı kurmak ve işletmek.
* Akademik ve araştırma ağları düzeyinde Türkiye’yi uluslararası platformlarda temsil etmek,
* Bilgi hizmetlerini bilgisayar ağları üzerinden yaygınlaştırmak üzere, başta ağ bilgi işlem olmak üzere, bilgi teknolojileri konularında araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütmek.
* Bilgi teknolojileri ve bilgi hizmetleri konularındaki bilgi birikiminden, istek belirten kurum ve kuruluşların yararlanmasını sağlamak üzere danışmanlık ve benzeri hizmetler sunmak.
* Mevcut müfredatı ve eğitim programını ihtiyaçlar doğrultusunda analiz etmek ve geliştirmek, elde edilen sonuç ve bulguları Milli Eğitim bakanlığı ile paylaşmak.
* Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’e bağlı eğitim kurumlarında kullanılmak üzere içerik sağlanması konusunda çalışmalar yapmak.

Değerli düşünürler,
Sayın Sancar'ın Bilgi teknolojileri ve elektronik disiplinlerine ait deneyimlerini ve birikimlerini gerçekten bilmiyorum, internetten araştırmak istedim ama bu konuda erişilebilir bilgiye rastlamadım.  Eğer bu konularda engin bir kariyer ve vizyon sahibi ise neden bir önceki atamasında hayvanlarla uğraşmak zorunda bırakılmıştır ve şimdi ne olmuştur da daha düne kadar Ankara'daki çeşitli hayvanlarla meşgul iken aniden böylesine yüksek teknoloji temelli bilimsel bir kurumun yönetimine getirilmiştir merak ettim sadece.

Kamuoyunun adını yeni öğrendiği bu muhterem beyefendiye başarılar dilemekten ve yeni görevi ülkemiz için hayırlara vesile olsun demekten başka yapabileceğimiz yorum yoktur.

Kısa süre önce Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na İETT müdürünün getirileceği haberleri basında yer almıştı malum. Demek ki Ankara ve İstanbul Belediyelerinde Devlet görevleri için adam da yetiştiriliyormuş bunu anlamış olduk.

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist