Ateşkes İlanı Suriye Krizine Çare Olabilir mi ?

Değerli Düşünür Dostlarım,

ABD-RUSYA karşılıklı mutabık kalarak, İran ve İsrail'in de olurunu alarak ama Türkiye'ye hiç sormadan bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere Suriye'de ateşkesi ilan ettiler. Umarım ve yürekten dilerim etkili olur, tüm taraflarca riayet edilir ve Suriye'de yeniden huzur ve düzenin gelmesine vesile olur.

Beş yıldan beri süregelen kanlı iç savaşın bilançosu ;

Yaklaşık 400 bin can kaybı, 
1,5 milyon yaralı, 
600 bin sakat, 
Harabeye dönmüş şehirler,
Beş milyon mülteci..den ibarettir.

Türkiye bu krizden en fazla etkilenen komşu ülke olarak yanlış politikalarında ısrarını sürdürmekte ve göz göre göre yalnızlığa mahkum edilmektedir.

Sevgili Okurlar,

Belki de bu kriz çok kısa süre içinde bitebilir ama yeni düzene ilişkin kararların alınacağı masada Türkiye'ye yer olmayacağı aşikar.

Elde avuçta hatta kucağımızda ne kaldı bize derseniz aşağıda sundum.

1. Sosyolojik ve ekonomik dengelerimizi alt üst eden 2,5 milyon mülteci,

2. Rusya gibi çok iyi siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerimizin bulunduğu ve küresel güç odaklarından biri olan çok iyi bir komşudan azılı bir düşman yaratma becerisi,

3. Ulusal bekamız için ciddi tehdit teşkil eden terör örgütlerinin kendi aralarında işbirliği yaparak topluca ülkemizi hedef aldıkları iklimi yaratmak,

4. Sözde stratejik ortak olduğumuz ABD ve müttefik bir üyesi olduğumuz Nato tarafından da dışlanmak,

5. Korkulu rüyamız olan güney sınırımıza bitişik jeopolitik coğrafyada bağımsız Kürdistan devletinin kurulması için uluslararası siyasi konjonktürün giderek daha elverişli hale gelmesini sağlamak.

Bu " kazanımlara" bakınca insan sormadan edemiyor ..Salt mezhepçilik anlayışı ve Esad karşıtlığı üzerine inşa edilmiş, en başından beri yanlış olan politikalarda ve statejilerde inat etmeye değer miydi ?

Netice olarak ; Bu ateşkesin az da olsa Suriye krizini sonlandırması, kaosun yeniden düzene, çatışmaların ise barış ortamına dönüşmesine zemin hazırlaması olasılığı vardır ancak bizim mevcut paradigmalarımızı ve politikalarımızı değiştirmediğimiz sürece yukarıda özetle ifade etmeye çalıştığım ulusal sorunlarımızın hiç birine kısa vadede derman olamayacağı kesindir.

Saygılarımla,

Serdar Durat
Stratejist