Avrupa Şampiyonluğu Cep’te

Değerli düşünür dostlarım,

Ulaştırma İletişim ve Denizcilik  Bakanı sayın Yıldırım’ın açıklamasından öğrendiğimiz kadarı ile mobil iletişim araçlarını kullanma süresi itibarı ile Avrupa ülkeleri arasında birinci olmuşuz. Sevinmek mi lazım ? gurur duymak mı gerek? yoksa üzerinde ciddiyetle düşünmek ve sosyolojik analizler mi yapmak gerek bilemedim. Keşke bu alanda aşağıda belirtilen bazı istatistik-anket bilgileri de açıklanabilseydi diye geçirdim aklımdan. Belki o veriler elimizde olsaydı bu şampiyonluğa daha rasyonel bir tepki verebilirdik. Cep telefonu kullananların ;

a. yaşlarına,
b. Meslek gruplarına,
c. Coğrafi- yerleşim alanlarına,
d. Gelir ve eğitim düzeylerine,
e. Konuşmaların öncelikli konu ve maksatlarına,
f. Sağlık riskleri konusundaki farkındalık oranlarına göre dağılımı.

Bu konularda bilimsel bir araştırma yapılmışmıdır şimdiye kadar emin değilim ama olsaydı eğer çok ilginç sonuçların ortaya çıkacağına dair hiç şüphem yok. Örneğin bizi birinci yapan cep telefonu ile konuşma süresinin çok önemli bir kısmının 15 yaş altında, henüz meslek sahibi ve geliri olmayan, büyük kentlerde yaşayan, genellikle eğlence ve sohbet içerikli bir iletişim olduğu,sağlık konularında mevcut risklerden haberdar olmayan kişilerce gerçekleştirildiği ortaya çıkabilir.

Değerli düşünürler, bilgi çağında mobil iletişimin yeri ve önemi yadsınamaz ancak bu teknolojileri üreten ve bize satan ülkelerden çok daha fazla kullanmak incelemeye değer kanaatindeyim. Eğer bu kullanım bizi de hiç olmazsa belirli alanlarda teknoloji üretebilen ve ihraç edebilen ülkeler arasına sokacaksa helal olsun gsm operatörlerine ve cep telefonu imalatçı firmalara ödenen paralara ama yok eğer sadece bir teknolojik tutku,gösteriş budalalığı ve geyik muhabbetleri uğruna tüketiliyorsa bu kadar zaman ve para yazıklar olsun demekten başka bir şey gelmiyor elden.

Bu maksatla harcanan olağanüstü miktardaki paraları çok daha yararlı milli gereksinimlerimiz doğrultusunda değerlendirmek varken bu bilinçsiz tüketim neden ?
Bu konuda evvelce bu köşede yazdığım ‘’Teknolojiye tutsak olmuş hayatlarımız’’ başlıklı yazımda ilave detayları bulabilirsiniz.

Netice olarak ; Bu başarımızın ! yanısıra kişi başına okunan kitap sayısı, iş kazaları, trafik kazaları, kadın ve çocuk istismarı, insan hakları gibi konularda da şampiyonluk beklentimizi saklı tutmaya devam edelim derim.

Saygılarımla

Serdar DURAT
Stratejist