Barış Dili ve Devlet Uslubu

Değerli Düşünür Dostlarım,

10 Ekim 2015 günü Ankara'da meydana gelen, Cumhuriyet tarihimizin en kanlı terör saldırısının üzerinden henüz sadece bir hafta geçti. Ulus olarak daha üzerimizdeki şok etkisini bile atlamadık, gönül yaralarımızı saramadık . 

Resmi kayıtlara göre 102 vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve yüzlerce insanımızın yaralı halde tedavilerinin sürdüğü bu trajediden gerekli dersleri çıkarabildik mi dersiniz ?

Güvenlik ve istihbarat konularındaki zafiyetler halen tartışılmaya devam ediyor. Toplumun büyük bir kesiminde, gerekli karşı tedbirler zamanında alınabilmiş olsaydı bu menfur terör saldırısının çok büyük olasılıkla önlenebilir olduğuna ilişkin kanaat hakimdir. ( Lütfen bkz. Sayın Başbakanın canlı bombaların kendilerini patlatmadan tutuklanamayacaklarına ilişkin açıklaması ) Meselenin yasal, teknik ve operasyonel yönleri analiz edilir ve zaman içinde eksik aksak hususlar tespit edilebilir ancak yetkili ve sorumlu makamlarda bulunanların kullandıkları dil kadar etkili olamaz düşüncesindeyim.

Malumlarınız olduğu üzere bu facia sonrası gerek terörü kınamak, lanetlemek ve gerekse kaybettiğimiz vatandaşlarımızın aziz hatıralarına saygı maksadı ile müşterek bir devlet töreni bile düzenleyemedik.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Muhalefet liderleri ayrı ayrı  gittiler olay mahalline karanfil bıraktılar. 

Yabancı basına bile alay konusu olduk. "Ankara'da yaşanan acılar da Nobel ödülü sevinci de kutuplaşan, ayrışan Türkleri birleştirmeye yetmedi " diye başlık attılar. ( lütfen bkz.Konya'daki milli maç öncesi saygı duruşunda yaşananlar)

Sevgili okurlar,

Dün de Dağlıca'da teöristlerle askerlerimiz arasında meydana gelen çatışmada Tabur Komutanı Yarbayımız ve iki kahraman ast.subayımız şehit düştüler. Acılarımız yüreklerimize sığmaz oldu. Gönül dünyamız sürekli kapkara. Ülkemiz adeta nefes alamaz hale geldi. 

Bu durumda bile seçime dönük siyasi manevralar hız kesmeden sürmekte ve çatışmacı, suçlayıcı dil alabildiğince hoyratça kullanılmaktadır. 

Nitekim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkemiz kan ağlarken dün Anamur'da yaptığı konuşmada yine muhalefete çatmış. 

Muhalefetin Kaçak Saray ile ilgili eleştirileri hakkında konuşan Erdoğan, "Başınıza 'Kaçak Saray' kadar taş düşsün. Kuzu kuzu geleceksiniz" demiş.

Beddua ile siyaset ve ironi yapmak bu kadar kolay olmamalı inancındayım.

Bu öfke hali ne yazıktır ki dalga dalga geniş kitlelere ulaşmaktadır.

Milletimizin büyük çoğunluğunun özlediği barış dili ve devlet uslubu bu değildir. Tahrik edici, mevcut kutuplaşmayı-ayrışmayı besleyici çok tehlikeli bir retorik. Seçim öncesinde zaten var olan gerginliği tetikleyecek bir dil kullanmanın, ülkemizin içinde boğulmak üzere olduğu sorunlarından herhangi bir tanesini bile çözemeyeceği aşikar değilmidir ? 

Değerli okurlar, Türkiye'de son 13 yıldır ;

Siyaseti, Medyası, Yargısı, Emniyeti, STK ları, Bürokrasisi başta olmak üzere Kurumlar arasındaki diyalog ve güvenin erozyona uğradığı, 

Etnisite ve inanç bazında kamplara ayrılan toplumun değişik katmanları arasındaki duygusal kopuşun ve birbirinden uzaklaşma hali nin, farklılıklara tahammülsüzlüğün tırmandırıldığı,

Bir kesimin acısına başka bir kesimin oh olsun dediği, 

Milli mukaddeslerimizin nüfusumuzun tümü için müşterek olmadığı,

Sevinçlerimizin de kederlerimizin de kollektif olmadığı gün gibi ortada iken ,

Sayın Cumhurbaşkanının " Biz siyasi partilerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, meslek örgütleriyle, medyasıyla karşılarına tek yürek, tek gövde olarak çıktığımızda inanın bana o terör örgütleri değil bomba, mantar tabancası dahi patlatamazlar." şeklindeki sözleri korkarım pek caydırıcı, ikna edici ve heyecan verici olmuyor.

Saygılarımla,

Serdar Durat
Stratejist