Başbakanı tanımak ve anlamak

Değerli düşünür dostlarım,
Demokratik bir ülkede vatandaşların Başbakana güvenmek ihtiyaçları vardır. 
Bu güvenin tesis edilebilmesi ise ancak ;
- Ülkenin milli menfaatleri hakkındaki fikirlerini,
- Ortak sosyal ve kültürel değerlerini sahiplenmesini,
- Toplumsal güvenlik - özgürlük anlayışını, 
- Eğitim-öğretime ilişkin fikirlerini, 
- Uluslararası ilişkiler disiplinine dönük paradigmalarını, 
- Kalkınma ve büyüme ile ilgili stratejik planlarını ,
- Vizyonunu bilmekle ve doğru anlamakla mümkün olabilir. 
Bu kapsamda biz de Başbakan Davutoğlu'nu olabildiğince izlemeye, tanımaya ve anlamaya çalışıyoruz. Zira ülkemizin Başbakanına güvenmek istiyoruz. 
Davutoğlu'nun gönül ve fikir dünyasını tarafsız ve önyargısız bir gözlemle anlamak için bir yandan gazeteci Gürkan Zengin'in " Hoca" adlı kitabını okuyor, diğer yandan mümkün olduğunca tüm konuşmalarını, beyanatlarını takip etmeye gayret ediyoruz.
Sevgili okurlar,
Bütün iyi niyetimle Davutoğlu'nun başarılı olmasını ve ülkemizi daha huzurlu , demokratik, özgür ve müreffeh bir geleceğe taşıyabilmesini istiyorum. Bilim insanı olmasını ise , salt siyasi kaygılarla modern çağın evrensel müspet ve somut sosyolojik standartlarından sapmamak adına bir teminat olarak görmek istiyorum.
Sayın Davutoğlu ise bu güne kadarki uygulamaları ve ifadeleri ile bana adeta boşuna hayal kurma dercesine bu gönül kredimi hunharca tüketiyor.
Nitekim dün Kırşehir'de Ahilik programında yaptığı konuşmasında aşağıda özetle satırbaşlarını sunduğum ifadeleri ile toplumun önemli bir kesimini hayal kırıklığına uğratmış, ürkütmüştür.

-Bizim ahlak felsefemizi anlamak isteyenler Kırşehir'e gelecekler.
-Ahi evran'ı anlamayanlar bu topraklara nüfuz etmiş ahlakımızı, kültürümüzü anlayamazlar. 
-Yepyeni bir dönemin eşiğindeyiz. Ahi Evran'ı herkesin kendisine örnek alması gerekir. 
-Neden 12 yıl önce esnafımız Başbakanlık kapısı önünde yazar kasayı fırlatırken şimdi gözleri ışıl ışıl. Biz iktidara geldiğimizde hortumcular vardı. Şimdi bu kapılar kapandığı için yepyeni bir Türkiye inşa edildi. Size sözümüzdür tek bir lokma dahi olsa size haram yaklaştırmayacağız.

-Ahilik kültürü bugüne taşındığında bir sosyal devlet anlayışını beraberinde getirir. -Bir devlet düşünün bürokratları zengin halk fakir. Bu demektir ki o devlet sosyal olamamış sofrasını halka açamamış. En önemli özelliğimiz sosyal devlet anlayışını sirayet ettirmiş olmamızdır. 
-Biz devletin bereketini insanın insana hizmette gören bir ahlak anlayışından geliyoruz.  
-Türkiye Cumhuriyeti Devleti Ahi bir devlettir. Onun için bizim kapımıza gelen Suriyeli kardeşlerimize kapımızı açtık. Her yere elimiz ulaştı, ulaşacak. Çünkü biz Ahi Evran'ın torunlarıyız, Moğolların torunları değiliz. Hiç bir zalimin karşısında mazlumu yalnız bırakmayacağız. 3 senedir Suriyeli yetimler kadınlara yaşlılara o kardeşlerimize sınırlarımızı açtığımız için bizi eleştirenlere sesleniyorum: Gelin Ahi Evran'ın huzurunda bir ders alın. 
-Esnafımızın her bir meselesine sahip çıkacağız. Yeni bir perakande yasası içindeyiz. Esnafımızı AVM'lere kurban etmeyeceğiz. AVM'lerin içinde yüzde 5 kota esnafa ayrılacak bunu yapmayanlar faaliyetlerini yerine getiremeyecekler. 

-Ahi Evran'a söz veriyoruz onun attığı tohum nasıl öncülük etmişse, toprağa atılan tohum artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin küresel bir güç bir cihan devleti olarak inşa etmek bizim asli görevimizdir.

Değerli düşünürler,

Her zaman olduğu gibi Başbakan Davutoğlu muhteşem bir nostaljik belagat ile sözde kulağa hoş gelen ama AKP iktidarı döneminde yaşanan gerçeklerle pek bağdaşmayan , hayatın olağan akışına uymayan ve gerçek yaşamda karşılığı olmayan bir hamaset sergilemiştir. 

Davutoğlu'nun 27. Ahilik haftası törenleri münasebetiyie dün Kırşehir'de yaptığı konuşmasında beni en çok endişelendiren sözleri ise İş adamlarına seslenerek.    " AVM leri dualarla bereketlendirin. Toplu olarak dükkanlarınızı açarken, işinize başlarken bu Ahillik geleneğini oralara taşıyın" olmuştur. 

Sayın Davutoğlu, 

Din insani ve ahlaki değerlerimizin beslendiği vazgeçilmez bir gönül disiplinidir.

Sosyal hayatı ve ticareti dolaylı olarak etkileyebilse de doğrudan ve tümden tanımlayan - biçimlendiren yegane ritüel değildir. 

Lütfen ait olduğunuz klübün tepe yönetimine sempatik görünmek için toplumun en az diğer yarısı olan vatandaşların da size güvenmek istek ve ihtyaçlarını görmezden gelmeyiniz.

Saygılarımla
Serdar Durat
Stratejist