Başbakan’ın ABD Ziyareti ve Türk Medyası

Değerli düşünür dostlarım,
Sn. Başbakan ve beraberindeki Türk delegasyonunun ABD ziyaretini yerli ve yabancı basın aracılığı ile takip etmeye çalıştım. Özellikle isimleri ile müsemma en büyük haber kanallarımızın yayın akışlarını bu olay üzerine kurguladıklarını gördüm. Öte yandan ABD basını bu ziyareti fırsat olarak değerlendirmiş, canlı yayınlanan ikili basın bildirisi kapsamında Erdoğan’a hemen hiç soru sormazken Başkan Obama’ya kendi iç sorunlarına-politikalarına ilişkin sorular sormayı tercih etmiştir.

Amerika’nın isimli ve yüksek tirajlı gazetelerinde ise ancak sunulan günlük bilgi ve haberlerinin içinde % 1 mertebesinde yer alabilmiştir. Bir başka deyişle bu ziyaretin ve görüşmelerin sokaktaki sıradan ABD vatandaşlarının ve dolayısı ile Amerikan medyasının pek umurlarında olmadığı anlaşılmıştır. Nitekim sorsanız bir çok Amerikan vatandaşı Türkiye’nin haritadaki yerini bile bilmez (yaşayarak şahit olmuşumdur). Tabiatı ile bu bir cehalettir ve ilgisizlikten beslenir ama yine de hal böyle iken bizim medyamızın aşırı abartı ile bu ziyareti haberleştirme çabaları; zaten çok büyük oranda iç kamu oyuna dönük PR (Halkla ilişkiler) hedefleyen hükümetin değirmenine su taşımaktan başka ulusal kamu yararına bir hizmet üretememiştir.
Bu itibarla acizane bir katkım olsun istedim ve özellikle görsel medyamızın kıymetli yöneticilerine-karar vericilerine iletmek üzere aşağıdaki önerilerimi ve taleplerimi hazırladım. Müşteri memnuniyeti açısından belki bir nebze olsun dikkate alırlar ümidi ile samimi eleştirilerimi sıraladım.

1. ABD de diplomatik nezaket gereği yapılan olağan jestleri gereğinden fazla abartarak, hayranlık uyandırmaya çalışarak topluma sunmayınız. Bilmeyenler sahiden bize özel zannederler. ABD nin çıkarlarına hizmet eden bütün ülkelerin üst düzey ziyaretçileri için üç aşağı beş yukarı benzer evsahipliği sergilenir. Askeri törenle karşılama olağanüstü bir lütuf değildir ve bu tören kapsamında kaç tane Amerikan deniz piyadesinin yer aldığı gerçekte hiç bir şey ifade etmez ancak bizim gibi çabuk ve kolay sevinen toplumların gönlünü okşayabilir.

2. Saatler süren canlı yayınlar ile ziyareti-yansımalarını-olası sonuçlarını vs anlatacaksanız lütfen yeterince donanımlı,uluslararası ilişkiler-siyaset bilimi ve bir parça strateji bilinci olan sunucular görevlendiriniz. Belki gözlerimize hitap edebilen ama kulaklarımıza ve zihinlerimize acı çektiren deneyimsiz hanım kızlarımızı böylesine bir sorumluluk verip zor durumda bırakmayınız.

3. Kendimiz çalıp kendimiz oynar duruma düşmemek için Amerikan medya mensuplarından çok daha fazla sayıda muhabirinizi akredite etmeyiniz ve önceden karşılıklı mutabık kalınmış kurgu sorular sordurmayınız. Dikkatli gözlerden kaçmadığını ve samimi bulunmadığını biliniz.(Lütfen bkz.Brooking Enstitüsünde yaşanan durum)

4. Değerli yorumları ile kamu oyunu aydınlatmak için davet ettiğiniz kişileri lütfen ara sıra değiştiriniz. Kadrolu memurlarınız gibi hep ayni insanların bilindik demode yorumları ile bizleri yormayınız.

5. Bu ziyareti gerçek bir siyasi başarı öyküsüne dönüştürmek gibi bir misyonunuz olduğu malum. Ne yazıktır ki bu misyonunuza olumlu etki yaratabilecek somut sonuçlar çıkmadı. Suriye’ye dönük ‘’Uçuşa yasak bölge’’ projesi kabul ve destek görmediği gibi evvelce Sn.Başbakan’ın ‘’ipe un sermek olur ‘’ dediği
      2. Cenevre konferansının önemi de ABD tarafından vurgulanmış ve bu 
      durumda Başbakan da söylem değiştirmek durumunda kalmıştır. Sevimli bir 
      komedi dizi kahramanının dediği gibi, nağpacan ? çekecen..

6. Netice olarak hiç bir şey yapamıyorsanız bari emisyon kontrol politikanızı gözden geçiriniz, Reyhanlı trajedisinde sustuğunuz kadar olmasa da biraz daha az konuşmaya, gereksiz detaylardan arınmış tarafsız haberler vermeye çalışınız.

Rica ediyorum.

Saygılarımla

Serdar DURAT
Stratejist
18.05.2013