Başkomutan olmak kolay değildir !

Değerli düşünür dostlarım,
Başkomutan savaş halinde bir ülkenin tüm Silahlı Kuvvetlerine komuta eden en büyük komutandır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde Cumhurbaşkanı'nın, TBMM adına temsil ettiği kurumdur.

Genelkurmay Başkanı; Silahlı Kuvvetlerin komutanı olup, savaşta Başkomutanlık görevlerini Cumhurbaşkanlığı namına yerine getirir. Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulu'nun teklifi üzerine, Cumhurbaşkanınca atanır, görev ve yetkileri kanunla düzenlenir. Genelkurmay Başkanı, bu görev ve yetkilerinden dolayı Başbakan'a karşı sorumludur.

Sevgili okurlar,
Malumlarınız olduğu üzere CB nın Başkomutan sıfatı tamamen temsili, itibari ve semboliktir. Gerçek anlamda Milletin ordusunu sevk ve idare yetkisi , Genel Kurmay Başkanı liderliğindeki Kuvvet Komutanları ile onların yetki delegasyonu yaptığı ana ast Komutanlıklara aittir. Böylesine büyük bir sorumluluğu yerine getirebilmek için çok kaliteli ve uzun yıllar süren eğitim, stratejik düşünce yeteneği, vizyon, engin deneyim ve birikim, liderlik vasıfları ve en nihayet gerektiğinde canını  feda edecek kadar vatan sevgisi hepsi birarada gereklidir.

Bu durum tespitini yapmak ve hatırlatmak istememin nedeni olası bir yanlış anlaşılmanın önüne geçmek, Erdoğan'ın Eğer CB seçilirse Atatürk'ümüzden heveslenip '' Ordular ilk hedefiniz Akdeniz dir'' benzeri stratejik direktifler vermek gibi hayallere kapılmamasını sağlamaktır.
Benim polisim dediği gibi benim ordum demesinin mümkün olmadığını vurgulamaktır.                         Zira Başbakan Erdoğan CB lığı seçim kampanyası kapsamında Samsun mitinginde yaptığı konuşmasında '' ilk kez millet CB nı, başkanını , Başkomutanını seçecek demiş''

Bizden hatırlatması ; CB seçilirse siyasete müdahil olabilir, dış politikaya bürokrasiye, yargıya, ekonomiye yön verebilir ama Başbakanlığı döneminde gerek prestijinin, moralinin ve gerekse muharebe azim ve iradesinin yerle bir edildiği kahraman Türk Ordusuna zannettiği gibi Başkomutan olamaz.

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist