Baykuş...

Ben bir Baykuş delisiyim. Evvel ezel, fil severdim ki hala da öyle. Hatta, çok özel bir fil dövmemde var. Evet, ilk dövmem fildi, ardından iki tane, farklı dövme daha geldi.

Şimdilerde, dördüncü dövme fikri arayışındayım. Kimbilir, çok yalında koca gözlü bebek bir Baykuş dövmem olur.

Gelelim, Baykuş hayranlığıma. Pinterest' te gezinirken, karşıma hep, şahane Baykuş fotoğrafları çıktı. 

Derken, sosyal medya yazılarıma, Baykuş fotoğrafları, eklemeye başladım.

Bu iş zamanla öyle bir hale geldi ki, evimize gelen dostlarım, elbette en başta Sevgilim, boy - boy Baykuşlar, hediye getirir oldular.

Hani diyorlar ya, Baykuş uğursuzdur diye. Hayatta inanmıyorum. Yapıştırmışlar garibime bir yafta, öyle de gidiyor. Öyle olsa, koskoca 'Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akedemisi' sembol olarak, neden Baykuşu seçsin.

Benim annemin rahmetli babası, yani dedem İran'lıydı - İran'da Beykuş derlermiş baykuşa. Bunu da duydum ya, aman pek bir hoşuma gitti. Beykuş - bilge kuş diyenlerde işittim.

Gelelim Baykuş figürünün  anlamına;

Baykuş bilgiyi, belleği ve bilgi sahiplerini de koruyucu bir anlam taşımaktadır.

Eski Yunan ve Roma inancında, Akıl, bilgi ve sabır gerektiren konularda ilk başvurulan tanrıça Athena olmuş. Eski çağlarda kentlerde kurulmuş olan kütüphanelerin girişlerinde ya da en önemli yerlerinde, Athena'nın anıtsal heykellerinin bulunması, tanrıça ile bilgi ve akıl arasındaki yalın ilişkiyi kanıtlamaktadır. Eski çağlarda yaşayan insanların inanışına göre her tanrı ya da tanrıça, sembolize ettikleri kavramları simgeleyen hayvanlarla bir gösterilirler, ve bu hayvanları kutsal hayvanları olarak, ilan ederlermiş. Athena'nın da, kutsal hayvanı Baykuştur.(Paper Work)

Profesör Doktor Ali Erdoğan, Baykuşun korkulan değil, ev sahibini koruyan bir kuş türü olduğunu ortaya çıkarmış. İlim adamları, 'Baykuş tüneyen (yaşayan) evden ölü çıkar' sözünün batıl inanç olduğunu belirtiyor. Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Profesör Dr. Ali Erdoğan, Baykuşların iyi bir gece avcısı olduğunu, yaşadıkları evde hane sahiplerini akrep, yılan, kene ve zehirli böcek sokmalarına karşı koruduğunu söylemiş.(Alıntı)

Ya durum işte böyle, şekerler. Haydi, varıp gideyim, kendime bir Baykuş dövmesi bulayım.

* * * * *

HER YAZ, BAMBAŞKA ...

Geçenlerde düşündüm de, hiçbir yaz birbirine asla benzemiyor.

Hayatımıza yepyeni şarkılar ekleniyor, zevklerimiz değişiyor, tat aldığımız lezzetler arada oynuyor, tatillerde hep aynı yere giderken birden bu tatil farklı olsun diyoruz, bence yaş aldıkça özgürleşiyoruz kuşlar misali, güneşin ateşi bile farklı artık, kilo alıyoruz - veriyoruz, arada canımız sadece olduğumuz şehirde kalmak istiyor, sevdiklerimiz eksiliyor apansız hayatımızdan, yeni bebekler katılıyor aramıza, saçlarımıza her yıl bir - iki tel aklar düşüyor, yaz aşkı yaşıyor birileri bazen mecburiyetten yaz biterken vedalaşıyorlar.

Sabit, ufak - tefek şeyler de yok değil hani; tavla sefası, şahane gün batımı keyfi, bira & patates neşesi, kocaman mangal sofraları, karpuz - peynir sevdası, uzun kumsal yürüyüşleri, sabahları kahve höpürdetmeceler,onlar her daim olağan durumlar.

Anılar biriktiriyoruz bin sürü gerçek dostlarımızla, işte böyle akıp gidiyor hayat sıcacık yaz telaşlarında.

Yaz, yaz, yaz, her yazın tadı, başka -bambaşka.

Diliyorum, sağlıklı & şapşahane bir yaz, eşlikte bizleri bekliyordur.

* * * * *

MİNİK NOTLAR ...

-Kızlar, malum araştırma böcüğü olmamdan sebep, bu yaz neler moda ara - ara, paylaşıyorum  sizlerle. Çiçekli & çizgili fistanlar (hihiii) aşırı gözde.

Yanı kalın şeritli pantolonlar pek gözde

Desenli bol paça pantolonlar da keza öyle

Omzu açık bluzlar & elbiseler havada uçuşuyor

Her model Tulum mevcut

Örgü bikini Modası zayıf kızları bekliyor

İşte son günlerde radarıma takılanlar bunlar.

-Biliyorsunuz son üç haftadır, Sevgilimle rejimdeyiz, gayet de başarılı gidiyor. Diyetin ilk gününden itibaren, ekmeğe elveda dedik. İnanın hiç mi hiç, ekmek aramıyoruz. Ben demiyorum ki aman sizde yapın. Ama bende, resmen vicdan haline geldi. Dolaylısıyla da, tereyağı ve anne elinden çıkma reçellere noktayı koydum. Bakalım nereye kadar gidecek. Yaşayıp göreceğiz.

* * * * *

Sevgili evren, önce sağlık diyorum, ve ardından tüm kalbimle diliyorum gönder tüm olumlu haberleri, güzellikleri, bereketleri, şansları, müjdeleri,  sevinçleri, yaşasın nidaları atacağımız haberleri, sinsileri - gaddarları - cadıları - uzak eyle hepimizden pls.

Perşembeye kadar hoş kalın, hoşça kalın.