Bayram arefesinde halimiz

Değerli düşünür dostlarım,
Diyanet İşleri Başkanı açıklamasında yakın coğrafyamızda her gün ortalama bin müslümanın katledildiğini ve bunların %90 nın yine müslümanlar tarafından öldürüldüğünü belirtmiş. Malumlarınız olduğu üzere; Din, insan merkezli bir kültür ve inanç disiplininden ibarettir. Makam, statü, varlık , şan, şöhret ve nüfuz gibi dünyevi materyalist tutkular için araç olarak asla kullanılmamalıdır.

Bir başka deyişle insan yaşamına anlam katmak, zaaflarımızı veya aşırılıklarımızı dengelemek, duygularımızın hırslarımıza kapılarak kirlenmesine engel olmak için vardır. Ramazan ayı ve sonundaki Şeker bayramı bahsekonu kirlilikten arınmak, insani değerlerimizin farkına varmak, birbirimize hoşgörü ve sevgi ile yaklaşabilmek için muhteşem vesilelerdir. Bu gerçeklerin ışığı altında gelin isterseniz şu günlerde nelerle uğraştığımıza bir bakalım.

1. Başbakan Erdoğan eğer seçilirse Cumhurbaşkanlığı görevi süresince frak giymeyecekmiş. Bizim geleneklerimizde böyle bir kıyafet yok demiş. Zihniyet ve vizyon değişmedikçe,  ülke nüfusunun en az yarısının sevgisine ve saygısına mazhar olmadığını bile bile frak giyse ne yazar giymese ne ?

2. ABD Dış İşleri Bakanı Kerry, Dış İşleri Bakanı Davutoğlunun karşısında ayak ayak üstüne atarak oturmuş ve bu itibarla milli onurumuz incinmiş. Türkiye'nin bölgesinde söz sahibi ve caydırıcı, yaptırım gücü ve ciddi kozları olan itibarlı bir ülke olabilmesi hayallerimiz AKP hükümeti ve Davutoğlu'nun dış politikadaki derin stratejileri ile bir başka bahara ertelenmiş iken , Kerry ayak ayak üstüne atarak otursa ne olur, tek el üzerinde amuda kalksa ne ? Ayrıca bizim gibi alaturka kültürlerde önemi olan kurşun asker tipi esas duruşların modern dünyada özellikle mevkidaşlar arasında kesinlikle yeri yoktur. Fikirler, argümanlar ve paradigmalar değer taşır, nasıl oturup kalktığınıza pek bakılmaz.

3. MHP ve CHP nin ortak çatı adayı olarak lanse ettikleri Ekmeleddin Bey'in CB seçim kampanyasında pasif kalmayı tercih ettikleri ve yeterince destek vermedikleri intibası yaygınmış. Başbakan Erdoğan'ın ustaca kullandığı devlet imkanlarının yanında muhalefet partileri destek verse ne olur vermese ne ? Nitekim piyasalar daha şimdiden Erdoğan'nın CB olması fikrini satın almış durumda ve finans çevrelerinde buna göre pozisyonlar alınmış bile

4. Başbakan Erdoğan CB yarışındaki rakibi Ekmeleddin Bey için " Onu biz bir makama getirdik ama omurgasızın tekiymiş" demiş. Ne bekliyordunuz ki,          "Ekmel Bey bizim takdir ettiğimiz değerli bir bilim ve devlet adamıdır , kendisine başarılar dilerim" mi demeliydi..?

Değerli düşünür dostlar, Atatürk'ümüzün "Yurtta sulh cihanda sulh " ilkesi doğrultusunda öncelikle anayurdumuzda ve bilahare yakın coğrafyamızda acil ihtiyacımız olan barış ve huzur ortamına kavuşmamıza vesile olması temennisi ile şeker bayramınızı içtenlikle kutlar, özgür-mutlu ve müreffeh nice bayramlara erişmek nasip olsun dilerim.

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist