Beddua ile siyaset olur mu ?

Değerli Düşünür Dostlarım,
Allahın izni, CB Erdoğan'nın talimatı , Başbakan Davutoğlu'nun ve siyasi parti liderlerinin değerli katkıları ile ülkemiz iki ay içinde tekrar seçime gidiyor. 
Bir önceki köşe yazımda belirtmiştim. Erken seçim ülkeyi yorar demiş ve maliyeti hakkında basit bir analiz yapmıştım. Halen hakim olan belirsizlik iklimi ekonomik hayatı ve değerleri olumsuz yönde etkilemeyi sürdürmektedir.
Hiç bir siyasi görüşün ve duygusal paradigmaların baskısı altında kalmadan, tamamen açık kaynaklardaki rakkamlara dayalı tarafsız bir inceleme yapıldığında tespit edilen bazı gerçekler aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

- Borsa son on ayın en düşük seviyelerine çekilmiş,
- TL nin ABD doları karşısında uğradığı kayıp yılbaşından bu yana % 23 ü bulmuş,
- Erken seçim sonuçlarına dönük anketlerin ve İç güvenlik endişelerinin piyasalar üzerinde giderek artan bir negatif etki alanı yarattığı açıkça hissedilmeye başlanmış,
- Turizm sektöründeki kayıplar okulların tatil sürelerinin uzatılması ile kısmen de olsa iç turizmi teşvik ederek tolere edilmeye çalışılıyormuş,
- Türk Ekonomisi az döviz kazanmasına rağmen çok döviz harcayarak döndürülmeye çalışılıyormuş ve ülkemizde yapışkan " cari/döviz açığı" varmış,
- Türkiye'de hane halkı borcu son 12 yılda 50 kat artmış,
- Bireysel krediler ve kredi kartları borçlarından dolayı yasal takibe düşen kişi sayısında geçen yılın ilk altı aylık dönemine göre %6 oraninda artış varmış,

Sevgili okurlar,
Yukarıda bir kısımını dikkatlerinize sunduğum ekonomik göstergeleri asla kriz emareleri olmak görmeyiniz, kesinlikle moralinizi bozmayınız ve hatta hayırlara vesile olmasını dahi bekleyiniz. Nasıl olabilir diye sorarsanız ? Ekonomi Bakanı Zeybekçi'ye kulak vermeniz yeter derim. 

AKP  51’inci İl Danışma Meclisi toplantısı Swiss Otel’de yapılmış.Toplantıya Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ak Parti İzmir milletvekilleri, İl ve İlçe teşkilatları katılmış. İstiklal Marşı’yla açılan toplantıda Allah kabul etsin Kuran okunmuş.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yaptığı muhteşem konuşması kapsamında son ekonomik gelişmeleri değerlendirirken, kriz senaryosu yazanlara beddua etmiş.  "Doların artışıyla ilgili bir gerekçe yok. Bana televizyon ekranlarında konuşan kriz tellalları bir tane gerekçe söylesinler. İlla ’kriz çıkacak’ diyor. Krizlerde kalasın e mi? Kendi kendinin krizinde kalasın da kefen parasını bulamayasın" demiş.  Zeybekci barış süreci konusunda da, "Acaba ’birlik ve beraberlik gerçekleşir mi, içlerinden kopan olur mu’ dedik. Bunu acizlik zannettiler. Şimdi acizlik neymiş görüyorlar. Yeri göğü başlarına yıkacağız" buyurmuşlar. 

Kıymetli düşünürler,

Başkası söylese belki inanmakta zorluk çeker, rakkamlar yalan mı söylüyor diye aklınızdan geçirirsiniz . Ancak bu anlamlı, devlet ciddiyetine yakışan bir uslup ve diplomatik nezaket içinde edilen bedduanın sahibi yırtık donlu çocukluktan gelip boğazda yalı sahibi olmak gibi olağanüstü başarı öyküsünü yaratan bir bakan olunca insanın içine su serpiliyor doğrusu.

Saygılarımla

Serdar Durat

Stratejist