Berberler fiyat artışı ile açıldı

Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında kapalı tutulan berber ve kuaförler, 11 Mayıs itibariyle yeniden faaliyetlerine başladılar. Başta kadınların saç bakımı olmak üzere, birikmiş ihtiyaçlarımız nedeniyle hepimiz mutlu bir şekilde berber ve kuaförlere koştuk. Berberlerin açılması ile birlikte, berberlerin farklı farklı, hatta fahiş fiyat uyguladığına ilişkin şikâyetler gelmeye başladı. Örneğin, 40.-TL’ye erkek saç tıraşı olunurken, bir başka berberin 90.-TL aldığına ilişkin şikâyetler bildirildi.

Kullanılması mecbur hale getirilen temizlik ve hijyen ürünlerinin fiyatlara etkisinin ne olduğunu veya işyerlerinde temizlik ve hijyene ne kadar uyulduğunu bilemiyoruz. Ancak, bir fiyat artışının ortaya çıktığı ve bunun tüketicilere yansıtıldığı görülmektedir.

Berber ve kuaförlerin fiyat tarifesine yasal açıdan bakacak olursak, yürürlükteki “Fiyat Etiketi Yönetmeliği” hükümleri gereğince,

1-Berber ve kuaförler, işyerlerinde müşterileri tarafından rahatça görünüp okunacak yerlerine onaylı fiyat tarifesi asmak zorundadır.
2-Fiyat tarifesi denetimini, meslek odaları veya belediyeler yapmalıdır.
3-Şikâyetlerinizi, belediyelere ve İstanbul Berberler Odasına (02125361824/25) bildirebilirsiniz.
Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında, temizlik ve hijyenle birlikte berber ve kuaförlerimizin maliyetlerinin arttığını biliyoruz. Bu nedenle, maliyet artışlarına bağlı olarak yeni bir fiyat tarifesine ihtiyaç duyulabilir.

Tüketicilerimizin ekonomik çıkarlarının korunması, istismar ve fahiş fiyat uygulamasına fırsat verilmemesi amacıyla, fiyat tarifelerinin, müşterilerin kolayca görebileceği yerlere asılması ve belediyeler ile ilgili meslek odaları tarafından denetimler yapılması yararlı olacaktır. Fiyat tarifelerinin işyerlerine asılmış olması, gereksiz tartışma ve şikayetleri önleyerek, hem tüketicileri hem de berber ve kuaförleri güvence altına alacaktır.

Berber ve kuaförler, her birimizin hayatının ayrılmaz bir parçasıdır. Onlarla sadece müşterisi ilişkisi değil, yıllara dayalı dostluk, arkadaşlık hatta sırdaş ilişkisi kurarız. Bu nedenle, bu zor süreçte birbirimize her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Saygı ve sevgilerimle.

Levent Küçük
Genel Başkan
Tüketiciler Derneği/TÜDER

instagram.com/leventkucuk1
twitter.com/27Ekim
linkedin.com/in/levent-küçük-51541a58/


levent küçükLEVENT KÜÇÜK KİMDİR ?

27 Ekim 1965 Osmaniye Doğumlu. İlk, orta, lise eğitimini Osmaniye'de tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İ.İ.B.F. Maliye Bölümü Mezunu. Aynı üniversitede Maliye (Mali Hukuk) Ana Bilim Dalında Yüksek Lisansını tamamladı.

1992 yılından itibaren 15 yıl Maliye Bakanlığı Vergi Denetmeni (Müfettişi) olarak İstanbul'da görev yaptı. 10 Ekim 2007 tarihinden itibaren İstanbul Teknik Üniversitesi'nde İç Denetçi olarak denetim ve danışmanlık görevi yapmaktadır. SMMM ve Bağımsız Denetçi Belgesi sahibidir. Evli, eşi emekli bankacı, 1 kız çocuk babası.

Vergi Müfettişleri (Denetmenleri) Derneği İstanbul Şube Başkanlığı görevinde bulundu.
26.03.2014 tarihinden itibaren, merkezi Bakırköy’de olan, 1995 yılından beri faaliyette bulunan Tüketiciler Derneği-TÜDER Genel Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Bakırköy Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti ve Bakırköy Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesidir. Tüketicileri bilgilendirici, bilinçlendirici ve kamuoyunun dikkatine yönelik çeşitli yazı ve açıklamaları bulunmaktadır.

A+ A-