Beyhan Teyze - Kaş...

Şimdi sizlere hiç tanımadığım ama hikayesine bayıldığım, Atatürk aşığı bir kadından bahsedeceğim.

Yakın arkadaşlarımdan İlkay ve Murat geçen hafta Kaş' taydı. Yazının başlığında adı geçen, Beyhan Teyze İlkay' ın babasının elli küsur yıldır arkadaşıymış.

Beyhan Teyzenin Kaş' ta işlettiği Rauf Bey adında ufak bir Butik Oteli varmış.

Beyhan Teyze  İlkay' ın annesinden yıllarca Eminönü' ne gidip metrelerce kırmızı - beyaz kurdele alıp Kaş' a yollamasını ister dururmuş.

Bizimkiler Kaş' a gidince bu kurdelelerin gizemi çözülmüş. Meğer Beyhan Teyze yıllardır, o kurdelelere Atatürk fotoğrafı ekleyip, rozet haline getirip Ege' de ki çeşitli Devlet Okullarına gönderiyormuş. Hem de bila bedel.

Geçen kış dokuz bin adet göndermiş okullara. Eli o kadar hızlanmış ki, neredeyse yarım saatte elli adet rozet yapar hale gelmiş.

Bunları duyunca dayanamadım telefonunu istedim İlkay' dan. Allahım Allahım, karşımda hayat dolu bir ses aman nazar değmesin.

Efendim Beyhan Teyze geçen sene 29 Ekim' de elinde iki buçuk metre Türk Bayrağı ile yamaç paraşütü yapmış. Hem de bayrak dik dursun diye ucunda ki Kaş' ın yerel taşlarıyla (yaklaşık üç kilo).

Bu yaşında botox kuyruğunda bekleyen yaşdaşlarına selam olsun.

İnanın ta Kaş' a kadar gidip kucaklamak istedim kendisini.

Bu kış amacı, Doğu' ya bizzat kendi gidip dağıtmak istiyormuş rozetleri. Bu heyecanla, bu Memleket aşkıyla eminim onu da başaracaktır.

Düşünün yetmişaltı yaşında bir kadın karanlığa doğru bir ışık sallıyor. Bu örnekler çoğalsa inanın ışıklara boğuluruz, gözlerimiz ışıl ışıl olur.

Ellerinden öpüyorum Beyhan Teyze, o kocaman yüreğine bin sağlık.

* * * * *

SUMRU YAVRUCUK...

Bu yazıyı yazmama sebep olan No 309 adlı yeni dizisi. Yine oyunculuğunu konuşturuyor. Televizyonun sesini kıssanız  sadece mimikleri yeter. Bir insan her rolün bu kadar mı hakkını vererek oynar.

Fatmagül'ün Suçu Ne adlı dizide şahane bir teyzeyi, Yabancı Damat 'ta ise Antep' li anneyi (şivesi hala kulaklarımda) nasıl unutabiliriz ki.

Ya transeksüeli oynadığı "Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi" adlı tiyatro oyunu. Gözünüzü kapatsanız karşınızda gerçek bir transeksüel var zannedersiniz. Belli ki, rolüne hazırlanırken, İstanbul' un arka sokaklarını epey arşınlamış.

En son "Shirley" adlı oyununu izledim. Bu kadar mı akıcı oynanır. Oyunda kocasıyla bağları zayıflamış, çocuklarını büyütüp onları uzağa göndermiş , yalnız bir kadını canlandırıyor. Oyun bitip ve perde dediklerinde, aklımda sadece 'sen cesursan hayat değişim için her daim hazır' benzeri bir düşünceyle kalakaldım.

Kısacası, No 309 adlı diziye mutlaka bir göz atın. Sıcacık, hepimizin başına gelebilecek konusuyla sizleri sarmalıyıveriyor. Sumru Yavrucuk' un yanısıra, oyuncu kadrosu oldukça göz dolduruyor.

* * * * *

LÜGAT 365...

Gelelim bu haftanın kelimesine;

NAZENİN

İnce ve narin yapılı. Cilveli. Nazlı. Nazik endamlı. Dilimize Farsçadan geçen kelime, naz kökünden türetilmiştir.

* * * * *

MUSICAL.LY ADLI APLİKASYON...

Geçenlerde müzik sevdalısı yeğenim Melissa' dan sizlere bahsetmiştim.

Onun yeni takıntısı Musical.ly adlı uygulama. Nasıl güzel videolar çekiyor anlatamam size.

Her yakaladığı boşlukta, evden çeşitli aksesuarları topluyor. Müziğini seçiyor ve doğruca kameranın karşısına geçiyor.

Bu ara pek popüler bir uygulamaymış. Bendeniz yeğenim sayesinde yeni keşfettim. Videolar, yavaş - hızlı ve geri sarım yapılarak birleştiriliyor.

Bence tatilde tüm gün şezlongta yatacağınıza, uygulamayı hemen indirin. Nefis tatil videoları çekin.

Kahkahadan yerlere yuvarlanacaksınız. Demedi demeyin.

* * * * *

Sevgili Evren, bugünden - Pazartesi gününe dek sağlıklı - huzurlu - şeker gibi renkli - nefis sürprizlerle bezenmiş günler geçirelim hepimiz pls.

Pazartesiye kadar hoş kalın, hoşça kalın.