Bienal Notları 1

Tatil sezonunun sona ermesi ve ülke gündeminin karanlığına rağmen İstanbul’da sanat etkinlikleri tüm hızıyla başladı. İki senede bir gerçekleşen İstanbul Bienali Koç Holding sponsorluğunda, IKSV (Istanbul Kültür Sanat Vakfı) tarafından düzenleniyor.

14. İstanbul Bienali 5 Eylül-1 Kasım tarihleri arasında sanatseverleri ve hatta yoldan geçenleri de bekliyor. Bienalin bu seneki başlığı ve kavramsal çerçevesi Tuzlu Su. Ziyaret edilecek mekânlar şehrin geneline yayılmış durumda:  

İstanbul Modern, ARTER, Özel İtalyan Lisesi, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu Adalar, Tarihi yarımada, Rumeli Feneri başta olmak üzere farklı mekânlarda yer alan yerleştirmeler ve sergiler herkese açık ve ücretsiz.

Bienalin bu yılki küratörü Carolyn Christov-Bakargiev şöyle diyor: “14. İstanbul Bienali’ni ziyaret ettiğinizde tuzlu suyun üstünde epey zaman geçireceksiniz. Mekânlar arasında, özellikle de vapurlarla yapılacak seyahatlerle, ziyaretçilerin sanatı deneyimleme süreleri yavaşlayacak. Bu da çok sağlıklı, çünkü tuzlu su solunum problemleriyle pek çok başka hastalığın iyileşmesine yardımcı olduğu gibi sinirleri de yatıştırıyor…” 

Pera Müzesi’den başlayarak bienal işlerini ve bağımsız paralel etkinlikleri gezmek mümkün.  Müzenin Haliç’e bakan cephesinde rastlayacağınız “gör/bak/deniz” yerleştirmesi, daire şeklinde on bin gözlük merceğinden oluşuyor. Hem Haliç’i yansıtma işlevi görüyor hem de karşısında durduğunuzda izleyen-izlenen sorgulatmasını yaşatıyor.

Bienal sergisinin yanı sıra, Pera Müzesi, Bosna Hersek’ten Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’ni ağırlayarak 80 çağdaş sanatçının 150’yi aşkın eserini sergiliyor. Prof. Aida Abadzic Hodzic’in küratörlüğünde hazırlanan sergiyi gezdikten sonra Adahan Otel’e uğramayı ihmal etmeyin.

Adahan Otel’in bir odasında yer alan Meriç Algün Ringborg’un “Siz hiç incir ağacının çiçek açtığını gördünüz mü?” enstalasyonunda, zemine yayılmış incir ağacı yaprakları, yenebilen taze incirler, sanatçının notları, video gösterimi ile farklı duyularınıza hitap edecek bir deneyim yaşayabilirsiniz. Adahan Sarnıcı’nda ise, Pelin Tan ve Anton Vidokle’nin “2084: Bir bilimkurgu gösterisi / 2. Bölüm: Sanatçılar Cumhuriyeti” videosu izlenmeye değer.     

İstiklal Caddesi’nde yer alan Arter’e vardığınızda ise sadece sanatçıların işlerini değil, kuzey ışıklarını ilk kez fotoğraflayan Norveç’li matematikçi Fredrik Karl Mülertz Stormer’in çalışmalarını da görebileceksiniz.

Sanatın tek tesellimiz olduğu şu günlerde, bünyeye biraz tuzlu su yüklemeye başlamak hiç fena fikir değil!