Bienal Notları II

14. Istanbul Bienali, tüm şehre yayılmış irili ufaklı 36 mekânda gerçekleşiyor. Tuzlu Su, sosyal, ekonomik ve hatta nörolojik dalgaları da kapsıyor. Doğa-sanat-bilim üçgeninde, farklı disiplinlerde işlere rastlamak mümkün.

Bienal’in senelerdir ana mekânlarından olan Istanbul Modern’i gezerken, üst kattaki koleksiyon sergisi Sanatçı ve Zamanı’nına uğramayı ihmal etmeyin. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında” dizelerinden yola çıkarak farklı coğrafyalardan sanatçıların zaman kavramı üzerinden ürettikleri işler sergileniyor.

Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, bence mutlaka ziyaret edilmesi gereken ana mekânlardan biri. 1885’te açılan ve neo-klasik tarzda mimarisiyle dikkat çeken okul, Rum cemaatinin azalmasından dolayı 1988 yılında eğitimine ara vermiş. 2012’den beri çeşitli kültürel faaliyetlere ev sahipliği yapıyor.

Okulun girişinde Anna Boghiguian tüm katı kaplayan Tuz Tüccarları yerleştirmesi var. Kumaşlar, resimler, çizimler, seslerden oluşan ve antik zamanda Antarktika’da kaybolup M.S 2300’de tekrar ortaya çıkan bir teknenin hikâyesi anlatılıyor.

 Kendilerini toplumsal ve politik meselelere adayan Prabhakar Pachpute ve Rupali Patil’in ortak işlerini gözden kaçırmayın. Bireyler kadar toplumların travmaları da ele alınıyor. Baskıcı eğitim sistemini eleştiren işlerden tutun, madencilerin yaşamlarına tuttukları fener ve yer altında çalışmanın psikolojik etkilerini gösteren yerleştirmeler gerçekten etkileyici.

Çıkışta bankalar caddesinden yürümeye devam ederseniz Vault Karaköy The House Hotel ve SALT Galata’ya mutlaka uğrayın. SALT Galata, eskiden Osmanlı Bankası’nın genel merkezi olan, 2011’de açılan bir araştırma merkezi ve sergi mekânı. Keyifli kütüphanesinden içeri girer girmez bienal işi olarak sergilenen kopya kağıtlarını göreceksiniz. Orada biraz vakit geçirin, Robinson Cruseo 389 kitapevine uğrayın ve kendinize bir kahve molası verin.

Beyoğlu’ndaki Garibaldi Binası, eski Fransız Yetimhanesi gibi ziyaret edilemeyen ama bienale dâhil edilmiş mekânlar da var. Hayali mekân denen bu binalara giriş yok. Balat’a yolunuz düşerse Küçük Mustafa Paşa Hamamı’na girmeyi ihmal etmeyin, sizi bir sürpriz bekliyor olabilir!

Çok fazla mekân var, ben hepsini nasıl gezeceğim diye endişelenmeyin. Bienali rehberli turlar eşliğinde gezme imkânı da var: bölgelere ayrılmış veya kombine biletleri biletix.com.tr adresinden temin edebilirsiniz.