Bilim adamı ve devlet adamı Ekmeleddin Bey

Değerli düşünür dostlarım,
Cumhurbaşkanı çatı adayı olarak kamuoyunun tanıdığı Sn.İhsanoğlu ile ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklanan muhtelif endişeler toplumun farklı kesimlerinde dile getirildi. Başlangıçta adaylığının bazı siyasi parti liderlerinin mutabakatı ile adeta bir empoze şeklinde açıklanması ve profilindeki arap kültürü ile siyasi islam motiflerinin bilim adamlığı niteliklerinin önüne geçmesi gibi nedenlerle biz de kaygılarımızı ifade etmekten geri durmadık. Her ne kadar dürüst, vakur ve muhterem bir şahsiyet olduğunu, mütedeyyin bir yaşam tarzını benimsediğini kabul etsek te Atatürk'ümüze ve Cumhuriyet değerlerimize ilişkin görüşlerinden, düşüncelerinden emin olamadık.
Sayın Kılıçtaroğlu'nun ''tanıyınca siz de seversiniz ''sözlerinden pek hoşlanmadık.
Ülkemizin imajına ilişkin olarak modernite ve çağdaşlık çabalarımızı olumsuz yönde etkileyebilecek alaturka bir zihniyete sahip olduğundan çekindik.
Başbakan Erdoğan gibi bir rakip karşısında bu çelebi yapısı ile kazanma şansının olmayacağını düşündük.

Sevgili Okurlar,
Önceleri çaresizlikten ve alternatifsizlikten oy vermek zorunda kalacağımız için Sn.İhsanoğlu'na yeterince ısınamadık ve hep arızi özellikler, CB na uymayacak nitelikler arayıp durduk. Ekmeleddin Bey bu dönemde son derece sakin, sabırlı, soğukkanlı,tevazu ile bezenmiş yüksek bir özgüven sergiledi ve gerçekten kaliteli bir jargon, uslup kullanarak devlet ciddiyetine sahip olduğunu gösterdi.
Gösterişe asla girmeden engin müktesabatını, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin başta insan kaynakları olmak tüm sosyokültürel ve inanç değerlerine sahip çıktığını etkileyici bir barış dili kullanarak biz de dahil kendisini tanımayanlara anlattı.

Nitekim halkımız Ekmeleddin Bey'in üstün niteliklere haiz, tartışmasız bir bilim ve devlet adamı olduğunu, dört lisan bildiğini, dünya çapında okunan eserlerinin bulunduğunu, namuslu, dürüst, faziletli, alçak gönüllü bir Türk evladı olduğunu, Milliyetçi, muhafazakar, Atatürk’e, Atatürk İlke ve İnkılaplarına gönülden bağlı ve saygılı olduğunu öğrendi.  Sn. Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun yazdığı kitaplarında Mukaddes İslam dinimizin nasıl gelişip, yüceltileceğine ve İslam ülkelerinin medeniyet çizgilerine ait görüşlerini kimseleri kırmadan, zerafet ve bilgelik içinde anlattığına şahit olduk. Dünya çapında yaptığı konuşmalarını incelediğimizde onun laiklik, demokrasi ve din olgusuna ilişkin gerçek görüşlerini anlayabilma şansımız oldu.

Değerli düşünürler,
Sayın İhsanoğlu'nun 10 Ağustos tarihinde yapılacak olan CB seçimlerine kadar bu , siyaset üstü kapsayıcı ve yalın tarzını, tutarlı , bilgiye - deneyime dayanan görüşlerini - zarif uslubunu muhafaza etmesini, siyasi rekabetin şehvetine yenik düşmemesini diliyorum. Partiler arasındaki ucuz polemiklerden arınmış olarak kısa sürede yarattığı güveni sarsmaktan kaçınmasını bekliyorum ve seçilmesi halinde tarafsız bir devlet adamı anlayışı ile ülkemize, milletimize hayırlı hizmetler vereceğine dair ikna olduğumu açıkça beyan ediyorum.