Bir Kaşık Suda Kopartılan Ekonomi Fırtınası

Değerli Düşünür Dostlarım,

Cumhurbaşkanı Erdoğan , ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı makamında kabul ederek özel bir brifing aldı. Böylece cumhuriyet tarihimizde bir ilk daha yaşanmış oldu. Başbakan'ın olmadığı bir ortamda hükümetin bir bakanı ve Merkez Bankası başkanı Cumhurbaşkanına kişiye özel bir sunum yaptılar.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen kabul de Erdem Başçı tarafından iki saat süre ile 130 sayfalık bir takdim yapıldı.  "Ekonomik Gelişmeler" başlıklı bu takdim metni , Merkez Bankasının internet sitesinde yayınlandı. Bahse konu takdim metninde dikkat çeken bazı başlıklar aşağıda özetle belirtilmiştir.

- Para politikasındaki duruş enflasyon beklentilerinin en önemli belirleyicilerinden biridir. 

- Piyasa faizlerini düşürmenin yolu, istikrar ve güven artırıcı adımlara bağlıdır. 

- Mali disiplin (kamu borç yükünün hafifletilmesi) ve fiyat istikrarına odaklı bir para politikasının hayati önemi haiz olduğu vurgulandı. 

-  "Bu yolla enflasyon beklentileri ve enflasyon risk primi düşeceğinden piyasa faizleri kademeli olarak düşebilir" denildi.


- Yapısal reformlar tasarrufları, geleceğe ilişkin güveni ve istikrarı daha da artıracaktır. 

Sevgili okurlar,

Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın son haftalarda Merkez Bankasına ilişkin adeta örtülü bir talimat verircesine yapmış olduğu sert eleştirileri ve suçlamaları hatırlamakta fayda var. Ne demişti CB ?

- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı kast ederek, "Bakıyorum ki aynı durumdalar. Artık biraz kendilerine çeki düzen vermeliler” 

- Erdem Başçı'ya hitaben ; Bize karşı bir bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka yerlere bağımlılığın mı var?

- Vatanı satmak yüksek faizle kötü yönetimle emeği heba etmekle olur.

- Yüksek faiz oranları yatırımların önündeki engeldir. 

Bütün bu manevi baskılar karşısında Merkez Bankası faiz indirimi için öncelikle enflasyonun düşmesi gerektiğini söylemiştir.

Kıymetli düşünürler,

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın sunumu sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

"Ben de yanıma ekonomiyle ilgili başmüşavirlerimizi almak suretiyle, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Bey ve Merkez Bankası Başkanımız olmak üzere değerlendirmeyi yaptık. Sonunu tatlıya bağladık. Temenni ederim ki bundan sonraki süreçte bu vardığımız neticeyi daha sık aralıklarla bir araya gelmek suretiyle sürdürürüz ve açıklarımızı bir an önce kapatır, inşallah gerek kurda, gerek faizde, gerekse özellikle Türkiye'nin yatırımlarında herhangi bir gerileme olmadan kararlı bir şekilde bu süreci sürdürürüz diyorum ve hep birlikte bu konsensüsü sağlayarak, açıklamamızı da biliyorsunuz yaptık ve bu şekilde adımları atmanın kararını aldık."

Sevgili okurlar

Görebildiğimiz kadar Merkez Bankası Başkanı Erdem bey ve Bakan Babacan , zat-ı devletlerine takdim ettikleri brifing kapsamında başından beri ne diyorlarsa onu yinelemişler yani serbest piyasa ekonomisinin evrensel bilimsel kurallarını ve siyasi polemiklerden arınarak faizlerin düşürülmesi için gereken siyasi,sosyal,ekonomik ve teknik şartları vurgulamışlardır. 

Bu sabah Bakan Ali Babacan Uludağ Ekonomi Zirvesinde konuşmuş ve ayni uslup ve paradigmalarını muhafaza ettiğini göstermiştir. Evrensel hukuk ve evrensel ekonomik standartların önemini hatırlatmıştır. Özgürlükleri yadsımayan ve gücünü demokrasiden alan sürüdürülebilir bir istikrarın vazgeçilemez olduğunu belirtmiştir. 

Bu durumda vatandaşlarımızın demokratik haklarını kullanarak sayın CB Erdoğan'a şu soruyu sormak hakları kendiliğinden oluşmuştur.

O halde aniden ne değişti de vatan hainliğine kadar varan ve ülkemizin ekonomik iklimini sarsan eleştirilerinizi bu kadar çabuk geri aldınız ? 

Madem bu yapay krizi bu kadar kolayca tatlıya bağlayacaktınız neden bir kaşık suda fırtına kopartılmasına izin verdiniz ? 

Saygılarımla
Serdar Durat
Stratejist