Bizim Bayramlarımız Vardı

Değerli düşünür dostlarım,
Ülkelerin tarihlerinde gurur duydukları başarılarını simgeleyen özel günleri vardır.
Bu günlerin anlam ve öneminin nesiller arasında taşınabilmesi ise her ülkenin kendine has kutlama törenleri ve ritüelleri ile mümkün olabilir. Bahsekonu anlam ve önem; siyasi, askeri ve sosyolojik açılardan olduğu kadar kutlama yöntemleri bakımından da çok özel moral değerleri bünyesinde barındırmaktadır. Bizim de tabiatı ile şeref ve gurur duyduğumuz, her yıl coşku ile kutladığımız ulusal sevinçlerimiz vardır.Milli bayramlarımız; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk -19 Mayıs Atatürk’ü Anma,Gençlik ve Spor - 30 Ağustos Zafer ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramları olarak yurt çapında kutladığımız övünçlerimizdir. Etnisite-inanç-sosyal sınıf ve siyasi görüş farkı gözetmeksizin tüm HalkımızınTürkiye Cumhuriyetinin hür ve eşit paydaşları yani vatandaşları olduklarını hissettikleri, milli aidiyet duygularını besledikleri ve birbirlerine yaklaştıkları çok özel ve milli günlerdir bunlar.

Değerli düşünürler, sayın Başbakan, artık bu milli bayramlarımızın kutlamalarının yol ve yöntemlerini değiştireceklerini, geleneksel törenlerimizdeki o ağır-koyu renkli havayı ve askeri görüntüyü ortadan kaldıracaklarını belirtmiştir. Gerekçe olarak ta kutlamaların bütün yükünün TSK üzerinde olmasının ve çocuklarımızın bu bayramlarda çok yorulmalarının uygun olmadığı savını öne sürmüştür. Anlayabildiğimiz kadarı ile bundan böyle stadyumlardaki şölenler,aktiviteler ve resmi geçit törenleri yapılmayacak veya en azından eskisi gibi görkemli olmayacak.
Bu durumda kutlamaların toplumda arzu edilen milli heyecan ve coşkuyu yaratamayacağı, hep biraz eksik ve yavan kalacağı endişesi hakimdir. Keşke aşağıdaki örnek sorulardan oluşan küçük bir anket çalışması yapılsaydı ve alınacak sonuçlara/elde edilecek tespitlere göre karar verilseydi.

1.)30 Ağustos Zafer ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarında kahraman Türk Ordusunun tüm dünyaya karşı sembolik te olsa caydırıcı gücünü sergilediği,onursal başkomutanını ve yüce milletini saygı ile selamlayarak icra ettiği resmi geçit töreni hakkında ne düşünüyorsunuz ?

    a. Gereksiz bir askeri görüntü veriyor, iptal edilsin

    b. Gurur ve güven veriyor, uygulamaya devam edilsin

    c. TSK için gereksiz bir kaynak sarfına neden oluyor iptal edilsin

    d. Milli aidiyet duygumu besliyor,uygulamaya devam edilsin

2.) 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma,Gençlik ve spor bayramlarının geleneksel kutlama şeklinden rahatsız mısınız? Değişiklik yapılmalı mı ?

      a. Evet

      b. Hayır

    Stadyumlardaki kutlamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

a. Çok güzel görsel şölenler,uygulamaya devam edilsin.

b. Çocuklar üşüyerek ve yorularak hasta olabilirler,iptal edilsin

c. Bu bayramın isminden rahatsızım,ayrıca çocukların derslerini olumsuz yönde etkiliyebilir,iptal edilsin

d. Milli aidiyet duygumu besliyor ayrıca çocuklarımızın-gençlerimizin moral ve motivasyonlarını arttırdığına inanıyorum, uygulamaya devam edilsin.


3.)30 Ağustos Zafer ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarının geleneksel kutlama şeklinden rahatsızmısınız ? Değişiklik yapılmalı mı ?

      a.Evet

      b.Hayır

Kutlamalar kapsamında Kara Harp Okulu öğrenci Alayının Bando eşliğinde Harbiye marşını söyleyerek Ankara caddelerinde merasim yürüyüşü yapması size ne düşündürür ?

a. Gurur duyarım, alkışlayarak seyrederim.

b. Asker gözdağı mı veriyor acaba diye kendi kendime sorarım

c. Millete mal olmuş, ezbere bildiğim bu muhteşem marşı yüksek sesle söyleyerek eşlik ederim

d. Gereksiz bir askeri görüntü ve gürültü kirliliği olarak görürüm.

Türk Yıldızları olarak bilinen THK ne ait akrobasi filosunun ve diğer avcı filolardan savaş uçaklarının tören mahalli üzerinden alçak uçuşla geçmeleri, Türk Kara Kuvvetlerine ait zırhlı muharebe araçlarının hipodromdaki/vatan caddesindeki geçişleri, mehter takımının yürüyüşü,Gazilerimizin merasim geçişleri,Türk Deniz Kuvvetlerine ait savaş gemilerinin İstanbul boğazında halkı top atışları ile selamlayarak seyir yapmaları size ne düşündürür ?

a. Göğsüm kabarır, heyecan ve gururla izler,alkışlarım

b. Gereksiz bir askeri görüntü ve gürültü kirliliği olduğunu düşünür rahatsız olurum

c. TSK için yersiz bir kaynak sarfı olduğunu düşünürüm

d. Dosta güven düşmana korku veren caydırıcı bir Orduya sahibim diye sevinirim

Değerli okurlar, yukarıda belirtilen örnek anket sorularını eğer arzu ederseniz kendi adınıza cevaplayabilirsiniz, gayet tabidir ki bu sorular profesyonel araştırmacılar tarafından arttırılabilir,azaltılabilir ve hatta değiştirilebilir de. Eğer Yurt çapında böyle bir anket yapılabilseydi, resmigeçitlerin ve TSK nin törenlere katılımının azaltılmasına/ kaldırılmasına, çocuklarımızın-gençlerimizin stadyumlardaki tören faaliyetlerinin iptaline dair toplumda yaygın bir talep olduğu sonucu çıksaydı yüce milletimizin takdiri bu yöndeymiş diye düşünür,müsterih olurduk ve Elle gelen düğün bayram derdik. Ancak bu alan çalışması yapılmadan farklı bir uygulamaya geçilirse korkarım müteakip bayramlarımızı hep nostaljik bir burukluk içinde kutlayacağız galiba. Milleti ilgilendiren kısmı sanırım bunlar yoksa İşin resepsiyon kısmında kim davet sahibi olmuş, kim tebrikleri kabul etmiş, kimler hangi sıra ile resepsiyon salonuna girmiş milletin umurunda bile olmadığı kanısındayım.

Saygılarımla

Serdar DURAT

Stratejist

07.05.2012