Brüksel saldırısı korkulanın başa gelmesi mi ?

Değerli Düşünür Dostlarım,

Bu sabah erken saatlerde Belçika'nın başkenti Brüksel'de; ikisi Zaventem havaalanında biri AB Komisyonunun karargah binasına sadece 200 mt mesafedeki Maelbeek metro istasyonunda olmak üzere eş güdümlü üç patlama meydana geldi. Bu satırların yazıldığı öğleden sonra itibarı ile 34 can kaybı ve 180 yaralı olduğu Belçika resmi makamlarınca açıklanmıştır. 

Umarım ve dilerim yaralılardan ilave can kaybı olmaz. Hayatını kaybeden insanlara allahtan rahmet, ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar dilerim. 

Brüksel savcısının açıklamasına göre Havaalanındaki bombalı saldırılar intihar saldırıları şeklinde gerçekleşmiş olup tüm saldırılar terör örgütü İşid tarafından üstlenilmiştir.

Belçika Başbakanı Charles Michel yaptığı ilk açıklamasında " Bu gün Belçika için kara bir gündür. Korktuğumuz başımıza geldi " demiş, sukunet ve dayanışma içinde bulunma çağrısı yapmıştır. 

Fransa CB Hollande ; Hedef tüm Avrupa'dır,bu saldırılar birlik ve bütünlüğümüzü olumsuz yönde etkilememelidir,

ABD Başkanı Obama; Amerikan halkının duaları Belçika içindir, yardımcı olabilmek adına ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız. Teröre karşı birlik ve bütünlük içinde olmak zorundayız.

İngiltere Başbakanı Cameron ; Şok yaşıyoruz, Yardımcı olabilmek için her türlü iş birliğine hazırız,

Rusya Federasyonu Başkanı Putin ; Terörle mücadele için hep birlikte hareket etmeliyiz,

Cumhurbaşkanı Erdoğan ; Brüksel'de meydana gelen terör saldırılarını şiddetle kınıyor ve lanetliyorum. Taksim ve Brüksel saldırılarını gerçekleştiren teröristler arasında fark yoktur, demişlerdir.

Sevgili okurlar,

Belçika Başbakanının yazıma başlık olarak seçtiğim sözleri çok önemlidir ve üzerinde dikkatle düşünülmesi gerekir. Nitekim bu terör saldırıları da diğerleri gibi sebep sonuç ilişkisi içinde analiz edilecek ve neden korkulduğu, neden önlenemediği hakkında dersler çıkarılacaktır.

Bu sabah gerçekleşen vahşet Belçika'nın terörle ilişkisi bakımından yeni bir eşik durumundadır. Bu güne kadar cihad ilan eden teröristler için korunaklı bir yuva durumunda olan ve kendisi bizzat hedef olmayan Belçika kendince demokrasi ve özgürlükler uğruna uluslararası teröristlere ev sahipliği yapmıştır. Bir önceki terör saldırısı olan 2014 mayıs ayında Brüksel'deki Yahudi Müzesine yapılan ve dört kişinin hayatını kaybettiği saldırı Belçika'dan çok anti-semitik bir hedefti. Fransa doğumlu radikal bir islam tarafından gerçekleştirilmişti.

Bu gün yapılan terör saldırıları farklıdır. Seçilen hedefler Belçikalı ve hatta uluslararası kimliklerdir. Havaalanında Amerikan Hava Yolu firmasının giden yolcu salonunun ve AB Komisyonu karargah binasına en yakın metro istasyonun seçilmesi tesadüf değildir. Zaten Avrupa Birliğinin kalpgahı olan ve Nato'nun komuta merkezinin bulunduğu Brüksel'in seçilmesi de tesadüf değildir. Bu tercih saldırının amaç ve hedefleri hakkında tek başına dahi fikir verebilecek niteliktedir. 

Değerli düşünürler,

Brüksel çok karmaşık nedenlerle islami cihadın Avrupa'daki merkez üs' sü olmuştur. Geçen yıl 13 Kasım da meydana gelen Paris saldırılarının Brüksel'de plandığı ve Brüksel'den icra edildiği malumdur.

Elebaşı ları Brüksel doğumlu Abdehamid Abaaoud idi. 

Paris saldırsından sonra kaçıp kurtulan Fas asıllı Fransız vatandaşı olup hayatı boyunca Molenbeek'te yaşayan "Salah Abdeslam "dört gün önce yakalanmıştı.

Ortadoğuda İşid ve diğer islami cihad örgütleri bünyesinde savaşan genç Belçikalı sayısı bahsekonu terör örgütleri içinde savaşan diğer Avrupa ülkeleri vatandaşlarından daha fazladır. Zamanlaması itibarı ile Brüksel saldırılarının Abdelam'ın yakalanmasına karşı tepki olarak tertiplendiği düşünülebilir. 

Ancak gerçeğin çok daha karmaşık olduğuna inanıyorum. Son saldırıları farklı bir terör hücresi planlamış olabilir ve maksatları kutsal islam savaşının sürdüğünü gösteren bir göz dağı vermek olabilir. 

Belçika'da yaşayan genç müslüman nüfus arasında işssizlik, dışlanma, kimlik bölünmesi sorunları yoğun ve yaygındır. Ülkenin Fransızca ve Almanca konuşan nüfusu arasında onlarca yıldır süregelen bir ayrışma söz konusudur. Fransa'da ve İngiltere'de yaşayan genç müslümanların büyük bölümü kendilerini Fransız veya İngiliz olarak kabül ederler. 

Oysaki Fas asıllı , Brüksel doğumlu genç bir müslüman kendisini hangi kimlikle ifade edebilir ? Flaman mı ? Valon mu ? Brüksel limi ?

Ülkenin bu bölünmüşlük hali polis, yargı sistemi ve istihbarat servisleri dahil ulusal / federal kurumların da yıpranmasına neden olmaktadır. 

Belçikalı politikacılar ülke sorunlarını milli ölçekte değil coğrafi bölgeler veya ayni dilde konuşan toplumlar bazında ele almaktadırlar. 

Polis teşkilatının ve diğer güvenlik servislerinin farklı branşları arasında dahi iletişim ve koordinasyon sorunu vardır. Brüksel yakınlarındaki Vilvoorde kasabasının belediye başkanı Hans Bonte, Belçika'daki güvenlik uygulamaları için " Organize kaosun mükemmel bir örneğidir" demiştir. 

Kendisini uluslararası nitelikleri ile tanımlayan Belçika kafaları karışık politikacılar yüzünden yönetim fonksiyonlarını kaybeden bir ülke eşiğine gelmiştir. Belçika bu gerçeklere ilaveten illegal silahlanma antlaşmaları için uzun yıllardan beri ticari takas merkezi rolünü oynamaktadır.

Bu güne kadar batılı ve demokratik değerleri ile Avrupa'nın başkenti olarak görülen Brüksel böylesine bölünmüş ve içe dönük hali ile bundan böyle kucak açtığı terörist grupların hedef listelerinde yer almak bakımından dokunulmazlığını yitirmiştir. Belçika'nın bu terör saldırısını çok iyi okumasını Başbakan Michel'in itiraf ettiği gibi korkunun ecele faydası olmadığını anlamasını ve başta Türkiye olmak üzere terörden canı yanmış , terörle mücadele için uluslararası iş birliği talep eden ülkelerle daha yakın ve samimi bir dayanışma içinde olmasını diliyorum.

Saygılarımla

Serdar Durat

Stratejist