CHP ne istiyor ?

Malum reklam filmini yayınlanmaya başladığı ilk günlerde izledim. Çoğunluğun telaffuz ettiği eleştirilere ben de katıldım. Kısıtlı süre içerisinde mesajı etkili biçimde iletmek varken merak uyandırayım diye artı uğraşlara girmek gerçekten gerekli miydi? Hele ki bir siyasi parti için...

İnsan sormadan edemiyor; hedef kitle istenilen algıyı almış mıdır? Kendini o algının peşinde sanıp yanlış yollara çıkmış mıdır? Kim bilir belki aklı yarım bıraktığı dizide (ya da maçta) kalan bir seyirci, dış sesin 'bu bir protesto alkışıdır' cümlesini beklemeden kanalı değiştirmiş, zaten dikkatini topyekun ekrana yönlendirmediği için  iktidara destek veren STK'lardan birinin tanıtım filmini #milletçealkışlıyoruz sanmıştır. Öyle ya, ülkenin yarısından fazlasını göbeğini kaşıyan ama aklını kullanmayan adamlar şeklinde yaftalayan CHP! Gariptir, reklam filmlerini ders dinliyormuşçasına pür dikkat kesilerek seyrettiğimizi farz eden de CHP!

Üstelik reklamın içinde barındırdığı yegane yanlış bu değil. Hatta diyebiliriz ki esas sıkıntı  en son saniyeye saklanmış. Sorun, yöntemden ziyade mantaliteyle alakalı kalmış. Hangi sloganı kast ettiğim malum; 'Oy verin gitsinler!'O halde 'yeter ki gönlün olsun' diyen bir seçmen MHP ya da HDP'ye oy vererek te CHP'nin müstesna ricasını yerine getirmiş olur, gönül ferahlığıyla koltuğuna kurulur, televizyonunu açar, göbeğini kaşır ve seçim sonuçlarını seyretmeye koyulur.

Çünkü benim reklamdan aldığım mesaj şu ki; CHP'nin -on iki yıldır olduğu gibi- bugün de iktidara gelmek gibi bir niyeti yok. Onun derdi mevcut hükümeti alaşağı etmekten ibaret. 'Yerine beni değil bir başkasını da oturtsanız, kabulümdür' diyor. 'Onun gittiğini göreyim, kafidir' diye de ekliyor. Bu yüzden olsa gerek; reklam filmlerini Ak Parti'li geçmişin eksilerini işaret etmeye adıyor. Kendisine ayrılan vaktin küçük bir kısmında bile kendi gelecek hayallerine yer açmıyor. O hayallerdeki Türkiye'nin artılarını anlatma zahmetine girişmiyor. İktidar beklentisi olmayanın hayal kurma kaygısı hiçbir zaman oluşmuyor.

Özetle, ana muhalefet partisi, 'CHP'ye Açık Mektup' Başlıklı yazıda sıraladığım tüm eleştirileri bünyesinde barındırmaya ısrarla devam ediyor. Tabanı dışına açılmasını sağlayacak hiçbir söyleme heybesinde yer yok.  Dolayısıyla; 'geçmiş seçimlerde Ak Parti'ye, MHP'ye ya da HDP'ye oy verdim ama bu defa CHP'yi deneyeceğim' diyen bir örnek bile görmek mümkün değil.  O halde son cümleyi Erich Maria Remarque'ın meşhur romanından ilhamla yazmanın, yanlış bir çıkarıma karşılık gelmeyeceğini tahmin ediyorum; 'ana muhalefet cephesinde yeni bir şey yok!'