Çocuk istismarına karşı hukuk çalıştayı

Değerli Düşünür Dostlarım,

Malumlarınız olduğu üzere ülkemizde son zamanlarda meydana gelen çocuk istismarları nedeniyle çok büyük acılar, utançlar yaşanmış, siyasi ve sosyal alanda gerilimler meydana gelmiştir. Bahsekonu olaylar sağduyu ve gerçek iman sahibi kesimin yüreklerini kanatmış, vicdanlarını sızlatmıştır. Ne yazıktır ki her konuda olduğu gibi bu yüz kızartıcı ve insanlık onuruna aykırı istismar olayları da siyasi rant uğruna kullanılmıştır. En temel ahlaki ve insani değerlerin dahi siyasi çıkarlar uğruna görmezden gelindiği, gönüllere sığmayan, normal akıl  sağlığına ve ortalama zekaya sahip hiç kimsenin kabul edemeyeceği açıklamalar yapılmıştır. Bu kapsamda yaptığı talihsiz açıklamalar ile bu kaos ortamının tam da ortasında yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, çocuklara yönelik cinsel istismar ve saldırı olaylarında cezaların en üst sınırda olmasına ilişkin çalışma yapılacağını söylemiş. 13-15 Nisan arasında bir hukuk çalıştayı düzenleyeceklerini belirten Ramazanoğlu, "Çocuk istismarı ve tecavüz konusundaki cezaların maksimum ve hızlı olması; iyi hal indirimi olmaksızın sıfır tolerans yaklaşımımız görüşülecek demiş..

Sevgili okurlar,

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ensar Vakfı ’nı savunduğu için "Birilerinin önüne yatmış vaziyette"  şeklindeki yersiz ve gereksiz sözleri ile tartışmaların odağında olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu,  Antalya'da gazetecilerin sorularını cevaplarken , cinsel istismar ve saldırı haberlerinin sık verilmesinin çocukları ve aileleri rencide ettiğini savunmuş.  Hatırlarsınız Ensar Vakfı'nın evlerinde gerçekleşen tecavüz skandalıyla ilgili "Bir kere olması karalamak için gerekçe olamaz" diyen Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkındaki gensoru önergesinin görüşülmesi reddedilmiş, AK Partili vekiller sıraya girerek Ramazanoğlu'nun elini sıkıp, tebrik etmişti.

Değerli okurlar,

Bu arada Ensar Vakfı'na bağlı evlerde çocuklara tecavüz ettiği ortaya çıkan öğretmen M.B. hakkında önceki akşam Anadolu Ajansı tarafından bir haber servis edilmiş. Haberde, tecavüzcü M.B. için "Solcu, çok kitap okuyan namaz kılmayan, aynı zamanda eski MHP'li ve ateist köyden yetişme" ifadeleri kullanıldı. Ancak ortaya çıkan bürokratlarla resimleri ve diğer bağlantılarından bahsedilmemiş. Rahatlıkla görülebileceği gibi ilk refleks bu ahlaksız sapık adamı ivedilikle dinden uzak göstermek çabasıdır. Nasıl olmuşta kendi zihniyetlerinden, inançlarından ve yaşam tarzlarından böylesine farklı tercihleri, alışkanlıkları olan bu öğretmen müsveddesini Ensar Vakfında görevlendirmişler bilemiyoruz.

Öte yandan AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, hayvan tecavüzüne verilen 6 ay cezayı çok bulduğunu belirtmiş, ceza alanların hayvan sahiplenmekten men edilmesi teklifine karşı çıkmış.  Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının komisyonda görüşüldüğü sırada konuşan Özdağ, “Altı ayla dört yıl arasında cezaya çarptırılan insanlara yeniden bir şans vermeden hayvanlardan, hayvan sahiplenmekten men etmeyi de ben doğru bulmuyorum” demiş.

Kimbilir hayvan istismarını önlemek içinde yakında başka bir hukuk çalıştayı düzenlenir ve konu detayları ile incelenir.

Sonuç olarak belirtmek gerekirse ; İnsan hakları, namus ,onur ve şeref gibi en ulvi değer'leri bile yok sayabilecek kadar kirlenmiş siyasetin ulusal sorunlarımızı arttırmaktan, dünya alem karşısında başımızı öne eğdirmekten başka hiç bir işe yaramayacağını unutmamak gerekir. Siyasi sapıkların da cinsel sapıkların da ülkemize ve sosyal barışımıza, huzurumuza zarar veremeyecekleri şekilde hukuk çerçevesinde kontrol altına alınmalarında büyük yarar vardır.

Saygılarımla
Serdar Durat
Stratejist