Çözülme süreci

Değerli Düşünür Dostlarım,
Her bakımdan çok sıcak bir yaz dönemini yaşadığımız malumlarınızdır.
Seçimlerden sonra ortaya çıkan siyasi tablonun gereği olan koalisyon hükümeti halen kurulabilmiş değil. AKP ve CHP heyetleri arasında görüşmeler sürüyor olsa da pek umut verici görülmemektedir. Taraflar müteakip / erken seçime giderken uzlaşmaz, oyun bozan ve ülkenin önünü tıkayan bir algı yaratmamak çabasındadırlar.
Bir yandan koalisyon hükümetinin kurulabilmesine katkı sunmak için özveride
bulunduklarını, pragmatik paradigmalarını sergilemeye çalışırken öte yandan kırmızı çizgilerini, pozisyonlarını, ilkelerini, parti çıkarlarını ve politik kaygılarını muhafaza etmektedirler.

AKP iktidarının tutkulu ve küresel gerçeklerden uzak dış politikaları ile uluslararası ilişkilerimizi yönetim tarzı sayesinde geldiğimiz nokta ortadır.
Romantik tarihi nostaljik hevesler ile Suriye başta olmak üzere ortadoğu coğrafyasında söz sahibi olmak ve oyun kurucu statüsüne yükselmek isterken yapılan hatalar, yanlış ittifak arayışları ve mezhep esaslı ayrımcı yaklaşımlar Türkiye'yi yalnızlığa itmiş ve komşuları ile ciddi sorunları olan ülke durumuna sokmuştur.

Yurt içinde  "Çözüm süreci " adı altında başlatılan Kürt Sorunu içerikli müzakereler HDP nin aldığı oy oranı ve TBMM de 80 Mİllet Vekili sokması üzerine adeta dondurulmuş hatta siyasi mülahazalarla kısmen yok sayılmıştır.

Güney sınırlarımızda burnumuzun dibinde PKK ve İŞİD terör örgütlerinin kanlı çatışmalarına seyirci kalınmış, hatta düşmanımın düşmanı dostumdur sanılıp İşid örgütüne örtülü destek dahi sağlanmıştır. Aslında örtülü bile demek zor zira bütün dünya Türkiye'nin ;  İşid'e başta insan kaynakları olmak üzere lojistik destek sağladığını yüksek sesle ve istihbarat kaynaklarına dayanarak
ifade etmektedirler.

Sevgili okurlar,
İster o moda deyimi ile " Üst Akıl " deyin , isterseniz " Emperyalis Güçler" tarafından Türkiye'de mevcut statükoyu tırmandırmak , önce bölgesel zamanla yurt çapında sıkı yönetim koşullarını, bilahare mahdut hedefli ve düşük yoğunluklu muharebe ortamını yaratmak üzere düğmeye basılmıştır.
Turizm sektörü rezervasyon iptalleri ile felç olmuş durumdadır.
 Büyük kentlere taşan Suriye'li mültecilerin ve bu görüntü ile sınırlarımızı ellerini kollarını sallayarak geçen teröristlerin sosyal dokumuzu , güvenlik ve asayiş dengemizi alt üst ettikleri aşikar iken topal ördek halindeki geçici hükümet ile sorun çözmeye çalışmak Roma alevler içinde yanarken keman çalmaktan öte bir şey değildir. Canlı bomba ağırlıklı terör saldırıları riski ile vatandaşlarımız tedirgin edilmiş, toplu mekanlardan olabildiğince uzak durmaya zorlanarak korku ortamı yaratılmıştır. Yine o eski kara günlerde olduğu gibi hemen her sabah asker-polis şehitlerimizin ve katledilen masum sivil insanlarımızın acıları ile yüreklerimiz yanar oldu. Bu kayıpları milli yas olarak dahi kabüllenmeyecek kadar toplum ayrıştırıldı, terör saldırıları ile hayatını yitirenleri kimliklerine ve aidiyetlerine göre kategorize edecek kadar insani değerlerimizden uzaklaştık.
Ayni şeylere üzülemeyen ve ayni şeylere sevinemeyen , birinin acısına diğerinin ohh olsun dediği bir toplum olduk. Keder, tasa, ülkü ve hayalleri müşterek olmayan kalabalıklar millet olma özelliğini nasıl muhafaza edebilir ?

Değerli düşünürler,
Bu süreç " Çözüm "değil  "Çözülme " sürecidir, ülkemizin bekası ve milletimizin huzuru bakımından çok hayati tehlikeleri bünyesinde barındırmaktadır. Bitmeyen, bitirilmeyen terör tehlikesi, daimi kaos, sorunlu dış ilişkiler, etnisite ve inanç farklılıklarından beslenen iç savaş ve bölünme korkusu ile yaşamak bizim kaderimiz olamaz/olmamalıdır.
" Ya Kırk katır veya kırk satır " misali " ya iç savaş/olası topyekün savaş ya da erken seçim "empozelerine boyun eğmek değiliz.
Yeter ki  duygusal bağlarımızın, ön yargılarımızın, üzerimizdeki baskıların ve korkularımızın etkisinden sıyrılabilelim, bireysel ve kurumsal çıkarlarını ulusal çıkarlarımızın önüne koymayan yöneticileri seçebilelim.

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist