Dava

Bazı sözcükler, Ak Parti iktidarı süresince dilimize her zamankinden daha fazla dolandılar; elitist, statüko, vesayet, milli irade ve nihayetinde dava. Bilhassa Gülen cemaatiyle ortaya çıkan ayrışma sonucu parti içinde en sık sorgulanan unsur oldu; davaya ihanet etmek ya da etmemek; sadakat göstermek ya da göstermemek; sonuna kadar sahip çıkmak ya da çıkmamak.

Özetle, davaya nasıl muamele edildiği gündemden hiç düşmese de dava denilen olgunun neye karşılık geldiği, 2002'de yapılan tanımlarla bugünkü halinin paralellik gösterip göstermediği neredeyse hiç düşünülmedi. Bugün -en alt kademeden tepe noktasına kadar- Ak Parti saflarında siyaset yapan herkese sormak isterim?
Nedir dava?
2000 öncesi Türkiye statükosunun dışladığı ve mağdur ettiği tüm kesimlere özgürlükçü ve eşitlikçi yeni bir düzen sunmak mı? Muhafazakar kesimi ayrıcalıklı kılan yeni bir statüko inşa etmek mi?
12 Eylül 1980 darbesinin ardında bıraktığı sistemi ve kurumları ortadan kaldırmak mı? Bahsi geçen kurumlara iktidarın destekçilerini yerleştirip varlıklarına dokunmamak mı?
Bireye tahammül etmek mi? Her koşulda alkışlayan kitleler icat etmek mi?
Kadınların ve gençlerin önünü diğer tüm siyasi oluşumlardan daha fazla açmak mı? 'Kadına yakışan en güzel meslek anneliktir' diyenleri bakan etmek mi?
Geleneksel, tarihsel ve dinsel manevi olgulara diğer tüm siyasi oluşumlardan daha fazla sahip çıkmak mı? 'Bu Bakara çok makara'diyenleri sırtında taşımak mı?
Devletin bireysel tercihlere karışmadığı bir düzen öngörmek mi?  Kadınların ne zaman ve nerede türban takabileceğine karışan devletten, hamileliklerinin kaçıncı ayında ve nerede kürtaj yaptırabileceklerini söyleyen devlete terfi etmek mi?
Devletin kendi vatandaşını hedef aldığı tüm önlemleri rafa kaldırmak mı? Dersim'le yüzleşirken Uludere'yi unutmuş gibi yapmak mı?
Cemevlerinin 'ibadethane' olarak tanınması ve diyanet işlerinden fon alması da dahil olmak üzere Alevilerin yolunu gözlediği reformları hayata geçirmek mi? Reformları her an yapacakmış  gibi bir beklenti yaratıp tüm mesaiyi iç güvenlik paketleri hazırlamaya harcamak mı?
Kendi tabanı dışında kalan kesimleri teker teker kazanmak mı? HDP'ye giden Kürt oylarını 'seni gidi bölücü' diye yaftalamak mı?

Sahi nedir Ak Partili'nin anladığı şekliyle dava?  Nereden gelir ve nereye gitmektedir? Halihazırda Ahmet Davutoğlu özeleştiri yapmaktan bahsediyorken, tüm partilileri %20'nin altında seyreden muhafazakar tabanlarını  %51'e taşıyan vaatlerini hatırlamaya davet ediyorum.Tüm İslam coğrafyasında muhafazakar teriminin radikalleşmeden uzaklaşarak reform çabalarıyla birlikte anılmasını sağlayacakken neden totaliterizme yaklaştıklarını merak ediyorum? Seküler bir yaşamı benimsemiş olmasına rağmen 2002'de telaffuz ettiklerini başaracaklarına uzun yıllar inanmış biri sıfatıyla bu seferlik ısrar ediyorum.