Dersimli Devrimci Kemal ve CHP

Değerli düşünür dostlarım,
05 Eylül 2014 günü  CHP 'nin 18. Olağanüstü kurtultayı gerçekleştirildi. 944 delege oyu ile aday gösterilen Kemal kılıçdaroğlu 740 oy alarak yeniden Genel Başkan seçildi.  Kurultay öncesinde sadece 177 imza ile aday gösterilen Muharrem İnce ise 415 oy alarak çok ciddi bir rakip ve gelecek ilk fırsatta CHP nin başına geçebilecek müstakbel liderlik potansiyeline sahip olduğunu gösterdi.

Kurultay'da önce Muharrem İnce konuştu ve güçlü belagati ile çoğunlukla irticalen yaptığı konuşmasında diplomatik nezaket sınırlarını pek aşmamaya çalışarak Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi. Özellikle parti içi demokrasiden vazgeçmesini ve CB seçimi öncesinde aday gösterme sürecindeki uygulamasından duyulan rahatsızlıkları dile getirdi. Daha sonra Kemal Kılıçdaroğlu partililere seslendi ve İnce 'nin eleştirilerine karşı o da olabildiğince kişisel hakarete varmayan bir uslup ile yüksek ton ve perdeden cevaplar verdi. Bu cevaplar kapsamında bazı satırbaşları aşağıda sunulmuştur.

-CHP sağa kaydı diyorlar ;  CHP özgürlük ve demokrasi partisidir.

- ÖYM'leri en çok eleştiren benim. Benim kadar bu konuyu gündemde tutup eleştiren bir başka lider olmamıştır.

- Siyasal partiler yasasının değiştirilmesiyle ilgili mücadele eden CHP'dir. Şimdi biz sağa mı kaydık ?

- Ben Deniz Gezmiş'in mezarını ziyaret ettim.Benden başka "Hangi CHP genel başkanı Deniz Gezmiş'in mezarına gitti ?

- İktidar olunca sadece solculara hizmet etmeyeceğiz. Yerel yönetimde özerkliğin önünü açacağız.

- "Bizim devrimciliğimiz kağıttan devrimcilik değil, bizim devrimciliğimiz yürek ister.

- Baskıcı devlete karşı çıktım, her zaman karşı çıkacağım. Ben sağcı-solcu ayrımı yapmadan tüm insanlarımı seviyorum.

- Bu ülkenin en temel sorunu Yoksulluktur. Biz yoksullukla ilgili proje hazırladık diye şimdi sağa mı kaydık. Yoksulluğu tarihe gömeceğiz.

- Biz istiyoruz ki herkesin işi, arabası, yazlılığı olsun.

- Rakı sofralarında konuşan adam değilim. Herşey genel başkandan beklenmez, proje üretelim. Ben bir Cumhuriyet çocuğuyum, Dersimli Devrimci Kemal'im ben. İnsanıma aşığım ben.

Sevgili okurlar,
Bütün bu hamasi retorik içinde CHP nin ilk genel seçimlerde iktidar olmak gibi bir iddiası asla yer almadığı gibi ve kendisine gönül veren kitleleri umutlandırabilecek yeni bir vizyon, farklı paradigmalar ve etkili stratejilere ilişkin en ufak bir ipucu ve emare dahi yoktur. Genellikle yapılan eleştirilere cevap mahiyetindeki savunma refleksi içinde söylenen basmakalıp ifadelerdir bunlar.

Değerli Dersim'li devrimci Kemal Bey , mazeret üretmekten vazgeçiniz. Malum hiç bir mazeret başarıdan üstün değildir. İşgal ettiğiniz makamın hakkını verebilmek ve Atatürk'ümüzün emanetini onurla ve şerefle taşıyabilmek istiyorsanız lütfen Cumhuriyet değerlerini ve Atatürk'ümüzün ilkelerini yaşatabilecek güçlü politikalar üretiniz. "Gezi " ruhunun her yaştaki genç kitlelerini ikna edebilir, inandırabilir ve peşinizden sürükleyebilirseniz ancak o zaman gerçek devrimci Kemal olabilirsiniz.

Unutmayınız ki daha düne kadar sizin "Çapsız" dediğiniz adam bu ülkenin Başbakanı ve Yalancı hırsız dediğiniz adam da Cumhurbaşkanı oldu.
 Sizin yanlış politikalarınız sayesinde bu konudaki istemeyerek bile olsa sağladığınız katkılar CHP sempatizanlarını ve paydaşlarını incitmiştir.

Sanırım bu kurulltay sonuçları tüm politikalarınızı ve yönetim anlayışınızı tümden gözden geçirmeniz gerektiğini yeterince işaret edebilmiştir.

Bizden hatırlatması ; Sadece Deniz Gezmiş'in mezarını ziyaret etmekle devrimci olamayacağınız gibi bu performansınızla AKP yi alt edebilecek bir lider de olamazsınız.

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist