DOT Kanyon'da !

Murat Daltaban, Özlem Daltaban ve Süha Bilal’in kurduğu bağımsız tiyatro DOT’un, 2005 yılından beri süren yolculuğunun son durağı Kanyon AVM!

DOT Tiyatro’nun (go-dot.org) serüveni in-your-face akımı oyunlarıyla başladı. 1990’larda Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan bu akım; şiddet, cinsellik, uyuşturucu, cinayet gibi öğeler içeriyor. Sert, gerilimli, hem fiziksel hem sözel olarak tabuları yıkan oyunlardan oluşuyor.

Türkiye’deki bağımsız tiyatroların öncüsü diyebileceğimiz DOT, oyunlarını Mısır Apartmanı’nda sergilemeye başladı.  Bilsar, Sarıyer’deki Koleksiyon Mağazası ve G-Mall onu takip etti.

DOT oyunlarında, seyirci ve oyun arasındaki ilişki geleneksel tiyatro anlayışından farklı bir noktada duruyor. Sınırlı sayıda izleyici var ve daha samimi. Oyuncularla seyirciler arasındaki duvarın adeta yıkıldığı bir tiyatro deneyimine tanık oluyorsunuz. Seyirciler neredeyse sergilenen oyunun parçasına dönüşüyor. Mekânsal olarak adeta bir tiyatro setinin içindeler.

Oyunlarda gerilim düzeyi yüksek, oyuncuların performansları muhteşem. Güncel, toplumsal meseleleri irdeleyen, cesur, gerçekçi bir yaklaşımları var.

DOT, bu sezon, projelerine Kanyon’da devam ediyor. Devlet desteği almadan alternatif oyunlara yer verdiklerini hatırlatmakta fayda var.

‘DOT Kanyonda’ kapılarını yine geçtiğimiz sezon büyük yankı uyandıran “İki Kişilik Yaz” oyunu ile açtı. Önümüzdeki günlerde İngiliz oyun yazarı Zinnie Harris’in “Kış Dönümü” ile devam edecekler…

 

CONTEMPORARY ISTANBUL’UN 10. YILI

Hafta sonuna doğru bir sanat molası isteyenlere öneri: Contemporary Istanbul.

Çağdaş sanatın önemli fuarlarından olan CI, Akbank’ın katkılarıyla 12-15 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sanatseverlerle buluşuyor. 10. yılını kutlayan Contemporary İstanbul’a bu yıl, 24 ülkeden 102 galeri ve 700’den fazla sanatçı katılıyor.

Bu sene, ‘Contemporary Tehran’ bölümünde Iran’lı sanatçılara odaklanılıyor. Son birkaç senedir yankı uyandıran ‘Plugin’ bölümünde ise yenilikçi çalışmalara rastlayabilirsiniz. Sanat ve teknolojiyi harmanlayan Plugin Yeni Medya Bölümü’nde mimarlık & tasarım stüdyoları, araştırma üniversiteleri, oyun laboratuvarları, dijital sanat kolektifleri ve proje mekânları var.