Double H Pilates - Etiler...

Yıllardır reformer (aletli) pilates yapmak istiyorum, der dururdum. Acaba becerebilirmiyim, böcükleri geziyordu kafamda.

Bu arada da, çok sevdiğim dostlarımdan biri olan İlkay Türkeri, son birbuçuk senedir ortak tanıdığımız  Hale Hocaya, pilates derslerine gidiyordu.

Baktım çok memnun, vücut proporsiyonları gün geçtikçe, olumlu yönde değişiyor. Ruhuma ilaç gibi geliyor diyor. Eh artık tamamdır Elvo üşenme dedim, koş bir dene. Önceki gün aradım Hale Hocayı, dün için deneme randevusu aldım.

Double H Pilates son derece ulaşılabilir bir konumda. Beşiktaş Belediyesinin yan sokağında. Bir apartmanın altında  konuşlanmış durumda. Kapıdan girdiğiniz anda size sıcacık enerjisiyle hoşgeldiniz diyor.

Burası iki katlı bir yer. Üst kat reformer aletlerine, alt kat ise fonksiyonel antrenman için bir stüdyoya, soyunma odalarına, duşlara, ve mutfağa ayrılmış. Malumunuz hijyen  spor salonunda olmazsa olmazlardandır. Salona kadın eli değdiği o kadar belli ki, her yer pırıl pırıl.

Gelelim dün yaptığımız deneme seansına. Önce sağlık özgeçmiş bilgim alındı. Şükür herhangi bir sağlık sıkıntım olmadığı öğrenilince,

footbarda çalışmaya başladık. Burada amacın kendimizi vücudu ısıtıp, esnetip çalışmalara hazırlamak olduğunu öğrendim.

Karın, kol, iç - dış bacak çalışmalarıyla, 55 dakikalık seansımızı tamamladık. Elbette esneme hareketleri finalde de tekrarlandı.

İnanın tabiri yerindeyse, su içinde kaldım. Deneme dediğim gerçek bir ders niteliğindeydi. Hale Hoca belli ki, işine aşık bir kadın. Birebir sizinle ilgileniyor.

Hale Hanımdan edindiğim bazı bilgileri sizlerle paylaşayım. Burada esas olan, "devamlılık" imiş. Yok ben bu hafta bir gün giderim, on gün sonra bir daha giderim diyenlerdenseniz, hiç niyetlenmeyin diyorum. Açıldığı günden beri, hiç aksatmadan haftada iki gün giden üyeleri varmış.

Başlangıçta performansınızı hızlandırmak adına, üç gün olarakta seanslara girebiliyorsunuz. Beş haftada bir ölçüleriniz alınıyormuş. Elbette yeme - içme sisteminizlede ilgileniyorlar. Yoksa ye pastaları - börekleri, koş salona cıss.

Siz sadece hangi günler gideceğinize karar verip, randevunuzu alıyorsunuz.

Hale Hocayla antremanlara başlıyorsunuz.

Bu arada bu kadar Hale Hanımdan bahsetmişken, konuyla ilgili aldığı eğitimleride öğrendim.

Amerika'da bulunan Pilates Acedemy International 'in Türkiye'deki temsilcisi, “Master Trainer Gerda Ergül" den almış eğitimlerini. 

Mat, Reformer ve Hamilelik öncesi / sonrası pilatesi konularında sıkı bir çalışma döneminden geçmiş.

Elvo der ki; burası - orası fark etmez yeter ki antrenörüz  düzgün olsun. Beliniz, omurunuzda sağlamsa hiç durmayın başlayın derim.

Ben yakında Double H Stüdyoda derslerime başlıyorum. Gelişmeleri buradan mutlaka sizlerle paylaşacağım.

* * * * *

MİNİK NOTLAR...

-Yarın kızkardeşim ve yeğenim Abudhabi' den yaz tatiline geliyorlar. İşte asıl yaz o zaman başlayacak bizim hanede. Yeğenim Melissa on yaşında, fıkır - fıkır, muzur, neşeli tam yaşının kız çocuğu. Hayvansever, müzik delisi, tabiat aşığı, yüzme konusunda oldukça başarılı... Ocak ayından beri epey hasret yüklendik. Onlar gelince Mamicanların evinin havası değişiyor. Kollarımızı açtık bekliyoruz sizi.

-Deneme falan derken, esas mevzuyu unuttum. Rejime son hız devam, yürüyüşlere başladım. Sabahları & akşamları Shela kız ve Sevgilimle (arada kaytarıyor ya neyse) hergün biraz daha yolu uzatarak Sitede turluyoruz. Gün geçtikçe bu yürüyüş olayını, yine eskiden olduğu gibi sevmeye başladım.

-Gelelim bu haftanın İnstagramdan tavsiye edeceğim butiğe. Özge Genç (@ozgeozgenc) uçuş uçuş elbiseler / etekler, renkler gökkuşağı misali, fırsat bulunca göz atın derim.

* * * * *

LÜGAT 365 ...

Bu haftanın kelimesinde sıra;

FİLHAKİKA

Hakikaten. Gerçekten. Doğrusu. Dilimize Arapçadan geçmiştir. Hakikat kelimesinin, de hali manasında ki fi ekiyle türetilmesi sonucunda oluşmuştur.

* * * * *

Sevgili Evren, bugünümüz & haftasonumuz sağlıklı - bereketli - iyilerin kazanacağı, kötülerin kaybedeceği, mutsuzların mutlu olacağı, gülmekten gözlerimizden yaşların akacağı, sevgi dolu, farkındalık kapılarımızın sonuna kadar açık olacağı, keyifli heyacanlar yaşayacağımız, her anı dolu dolu geçsin hepimiz için pls.

Pazartesiye kadar hoş kalın, hoşça kalın.