Düğün sahibinin hiç mi günahı yok ?

Değerli Düşünür Dostlarım,

Bildiğiniz gibi CB Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın 14 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul'da nikah  töreni yapıldı ve sekiz nikah şahidinden biri de Genel Kurmay Başkanı Org. Hulusi Akar oldu. Allah mesut etsin. Nikah ve düğün töreni ile ayni gün de dahil olmak üzere onlarca şehit verdiğimiz bu dönemde böyle görkemli ve medyatik bir tören yapılması da,Kahraman Ordumuzun komuta heyetinin bu nikaha katılması da ve özellikle Org. Akar'ın nikah şahidi olmayı kabul etmesi toplumda ve medyanın önemli bir kısmında rahatsızlık, tedirginlik yarattı. Sosyal medyada ciddi eleştirilere neden oldu. Bu ağır eleştirilerin ne kadarı haklıdır ve yerindedir ?ne kadarı vicdansızlıktır ? takdirlerinize bırakıyorum. Hulusi Paşa,çok okunan isimli - şöhretli köşe yazarları ile sosyal medyadaki "kanaat önderleri" tarafından yeterince eleştirildiği için bizim ilaveten yerebileceğimiz, kınayabileceğimiz bir husus kalmadı. Bu itibarla ve malumu ilan durumuna düşmemek, mükerrer ifadeler kullanmaktan kaçınmak için o konuya girmek istemedim. Şu kadarını belirtmeme izin verin lütfen; Org. Akar'ın bu yaklaşımı pek şık olmamış, başta şehit yakınları olmak üzere milletimizin en az yarısını incitmiştir. Kuvvetle muhtemeldir ki TSK nin de önemli bir kısmı bu durumdan dolayı mutsuz olmuşlardır. 

Genel Kurmay Başkanı bu davete icabet etmeyebilir, uygun ve makul bir uslupla mazeret beyan edebilirdi. Tercih kendisinindir, manevi bedelini yine kendisi öder. Gönüllerdeki ve zihinlerdeki yerini, itibarını ne  derece önemsediği kendi bilecekleri iştir. Bizim Org. Akar la empati kurabilmemiz pek kolay değildir.

Sevgili Okurlar ,

Bu konuya biraz da farklı açıdan bakmakta yarar var. 

CB Erdoğan neden Genel Kurmay Başkanını kızının nikah şahidi olmaya davet eder? 

Bu güne kadar bir örneği varmıdır? Sözkonusu eleştiri lerin olacağını öngörmek

Çok mu zordu ? Yoksa bile

bile özellikle mi planlanmıştır ?

Sınırlı müktesabatımızla ve bizim penceremizden görebildiğimiz kadarı ile bu davet gerek iç kamuoyuna gerekse tüm dünyaya şu mesajı vermek için bilerek bilinçli olarak yapılmıştır. " İşte görün TSK benim yanımda ve tam komutam altındadır. Anayasa değişikliği ve Başkanlık için beni desteklemektedirler. Genç subaylar rahatsız değildirler.

Ben zaten şu anda Başkomutanım ve bana bağlı ana ast komutanlarım asla saygıda ve itaatte kusur etmezler".

Hal böyle iken Org. Akar, nikah şahidi olmakta bir mahzur ve beis görmemiş, devlet protokolunun gereği olarak adeta vazifesini yerine getirdiğini ifade etmiştir.

Sıradan bir vatandaş olarak bizim merak ettiğimiz yegane husus Hulusi paşanın beden dilidir.Her ne kadar NLP uzmanı veya psikolog olmasak ta nikah töreni fotoğraflarında yüz ifadesi ve duruşu pek huzurlu,mutlu, rahat değilmiş gibi geldi bize ve ne hikmetse ; kısa bir süre önce Başbakan Davutoğlu'nun Suudi Arabistan Kralını ziyaretinde yanında götürdüğü ,hani şu arazi-manevra Üniforması içindeki mutsuz, huzursuz ve tedirgin , benim ne işim var burada der gibi bir görüntü sergileyen Genel Kurmay Başkanını çağrıştırdı..

Ne diyelim Allah kimsenin başına vermesin ,dünyevi makamların ve statülerin cazibesine yenik düşmek , sonrasında makamlar geçip gittikten başı öne eğmek çok zor olsa gerek..

Saygılarımla

Serdar Durat

Stratejist