Femen Kadınları

Dün 8 Mart Dünya Kadınlar Günüydü ve hepimiz bu özel günün, bu yıl daha coşkulu kutlandığına şahit olduk. En azından geçen yıllara göre daha canlı geçtiğine ve daha çok önemsendiğine inanıyorum ben. Fakat düne damgasını vuran asıl olay “Femen” grubunun eylemiydi.

Femen grubu, yaptıkları ilginç eylemler ve gösterilerle ilgi çeken; Ukrayna’da seks turizmine, cinsel tacize, fuhuşa karşı olan kadın hakları savunucusu bir grup. Kızlar eylem yapacaklara yere sadece iç çamaşırları üzerlerinde olmak kaydıyla gidiyorlar.

Ben bir kadın olarak bu görüntüden rahatsız olmadım. Farklı bir ülkeden, farklı bir kültürden gelen insanları, kendi değer yargılarınıza göre sınıflandırmaya çalışırsanız hata edersiniz. Esasını isterseniz bence yapılabilecek en akıllıca yöntemi kullanıyorlar. Zira başka ne yaparlarsa yapsınlar, bu kadar dikkat çekemeyeceklerini biliyorlar.

Farz edelim üzerlerinde mevsime uygun, kışlık, kalın giysilerle Taksim’de pankart açsalar, medyada ne kadar yer verilirdi bu eyleme? Az biraz yer verilse dahi sizin aklınızda ne kadarı kalırdı? Ya da bu eylemci kadınlar, ellerine birer Türk lokumu alarak Serap Ezgü(Paköz)’ün programına katılsalardı kaçınızın haberi olacaktı bu durumdan? Tabii ki hiçbirinizin. Bu anlamda bence vermek istedikleri mesajı verebilecekleri en kısa ve en etkili yolu seçtiler diyebilirim.

Fakat tabii ki orada yapılmak istenenin farkına varan azınlık hariç, geriye kalan kesimden ağır tepkiler geldi. Ben daha çok twitter’da ki tepkilere göz attım. Neler yazıldı neler sevgili okuyucum. Takip ettiyseniz, her kafadan ayrı bir ses çıktığını siz de görmüşsünüzdür.

Başörtülü bir kızımız; “Allah belasını versin bunların” yazarken, üzerine hemen hemen hiçbir şey giymemiş başka bir kızımız da; “Allah türbanlıların belasını versin” tarzında bir şeyler yazmıştı. Hayır niye Allah hepimizin belasını veriyor onu anlamadım ben. Birileri geldi, eylem yaptı. Gidiyorlar şimdi de.. Nedir bu kadar abartılan?

Femen kadınları buraya show için gelmediler değerli okuyucum, meme göstermeye de gelmediler emin olun. Sanki hiç televizyon izlememişsiniz gibi, porno kanallara hiç bakmamışsınız gibi davranmanıza gerek yok. Eminim hepiniz bunları yaptınız. O erkek dergilerini de biz kadınların aldığını sanmıyorum.. Neyin peşinde o halde bu kadar tepki verenler ben anlayamıyorum? Gizli gizli, kapı arkalarında bir şeyleri gizleyerek yapınca her şey helal de, iki kadın gösteri yapınca mı bu kadar namus kumkuması oluyoruz?

Şunun ayırdına varmalıyız bence. Femen kadınları ahlak dersi vermek adına burada değillerdi. Kadın haklarının birer savunucusu olarak geldiler ve yöntemlerini tartışmakta bize düşmez. Hepinizin kafasındaki ‘KADIN’ kriterlerine uymadıklarının farkındayım. Ama hiç biri de emin olun izdivacınıza talip değiller. Bu anlamda rahat olabilirsiniz, namus elden gitmiyor.

Daha dün, Dünya Kadınlar Günün’de bir kadın cinayete kurban gitti ülkemizde. Her gün binlerce kadın dayak yiyor, şiddete, aile içi veya dışı tecavüze maruz kalıyor, aşağılanıyor, okutulmuyor.. Üstelik bu kadınların bir çoğu korktuğu için sesini çıkartamıyor. Nasıl sesini duyurmalı sizce kadınlar? Alıştık tabii her kanalda iki gözü, iki çeşme ağlayanlara.. Onları görmüyoruz dahi!.. İşte size farklı göze çarpan bir eylem.

Kadın-erkek ayrımının bu kadar keskin olduğu ülkelerde bu tarz eylemlerin bu derece tepki alması normaldir.  Fakat artık zaman değişmekte, takdir edilmiyorsa dahi en azından hizmet edilen amaca saygı duyulmalı. Bu eylemi yapanlara beddua okumanın, onu da geçtim birbirimize beddua okumanın hiçbir faydası yok.

Eylem sonrası polisin, Femen kızlarını alıp muayeneden geçirmesi de ayrıca takdire şayan doğrusu.. Eylem yapan insanlara fuhuş baskınında yakalanmış muamelesi yapmakta ancak Türkiye’de gerçekleşebilecek bir olay. Tebrik ediyorum polisimizi de, kadınlar gününde kadınları böyle aşağıladıkları için.

Olacak bu ülke olacak.. Sancısız doğum olmaz. Saygı duymayı, olayları farklı yerlere çekmemeyi, insanları hep kendi penceremizden değerlendirmemeyi öğreneceğiz umarım. Ama o günleri biz görürüz, göremeyiz bilemiyorum.

Kadınlarımızın daha çok saygı gördüğü, sevildiği, insanlarımızın daha açık görüşlü ve hoşgörülü olduğu bir dünyaya kavuşmak dileğiyle kadınlar günümüz tekrar kutlu olsun…

Sevgiyle kalın…