Gazze'ye yollanan morfinler

Filistinlilerin tecrübe ettiklerine duyarsız kalmak mümkün değil. İsrail hükümeti,Hamas'a karşı kendini savunduğunu söyleyedursun; sivilleri hedef almanın hiçbir haklı gerekçesi olmayacağı dünyanın birçok bölgesinde tekrar tekrar telaffuz ediliyor. Lakin, protesto eyleminin de kendi içinde bir adabı olduğunu unutmamakta fayda var.

Misal, tanıklık ettiğimiz en ciddi yanlış, savaş karşıtı söylemlerin tüm Yahudi camiasını ötekileştiren boyutlara varması değil mi? Oysa konuyla ilgili çıkan haberleri dikkatlice incelendiğinizde kolaylıkla fark edeceğiz ki Gazze'deki bombardımanı alkışlamayan hatta bizden çok daha sert ifadelerle protesto eden Yahudiler mevcut. Üstelik söz konusu tavırları dolayısıyla tutuklanıp baskıcı muamelelere maruz kalıyorlar. Nitekim; Norman Finkelstein bu durumun en güncel örneklerinden birini geçtiğimiz hafta tecrübe etti ve manşetlere çıktı.

Kafaları kurcalayan bir diğer kısım ise boykot çağrıları. Yahudi ortakları bulunan şirketlerin mal ve hizmetleri aleyhindeki çağrıları çok etkili bir strateji sanmaktan -ne yazık ki- vazgeçmiyoruz. Bu şirketlerden hepsinin savaşı finanse etmeyeceği ihtimalini hiç mi hiç hesaba katmıyoruz. Velev ki yegane korkumuz bombardımanın finanse edilmesi değil. Yahudilerin hakimi olduğu uluslararası konjonktürü tersine çevirmek niyetindeyiz.  Boykot söz konusu hedefe ulaşmamıza gerçekten yardımcı olacak mı? Şöyle düşünelim; boykot çağrılarını duyurmak adına kullandığımız Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg bir Yahudi değil mi? Aslına bakarsanız; Windows işletim sisteminin ardındaki isim Bill Gates bile Yahudi. En sevdiğimiz filmlerin yönetmenleri,  sıklıkla okuduğumuz kitapların yazarları ve giymeyi tercih ettiğimiz kıyafetlerin tasarımcıları da çoğunlukla Yahudi.

Özetle, sadece ticari hayata hakim olmamış; moda ve sanat gibi alanlarda da ön plana çıkmayı her daim başarmışlar. Bu durumda, mevcut düzeni tersine döndürmek, savaşın finanse edilmesini engellemek ve savaş yanlısı Yahudileri tedirdin etmek için koladan vazgeçmek yetmeyecek gibi görünüyor. Yahudilerin ürettiklerine alternatif fikirler bulmak, keşifler yapmak ve teknolojiler geliştirmek kısacası üretmek gerekiyor. Aksi takdirde; Gazze'ye yolladığımız yardım malzemeleri bugünün acısını hafifleten morfinler olarak kalacak ve yaramızı uzun süreli tedavi etmeyi hiçbir zaman başaramayacak.