Gelişen Bilgi Teknolojilerinin Yarattığı Yeni Nesil

Değerli düşünür dostlarım,

Teknoloji hayatımızı derinden etkileyen, alışkanlıklarımızı değiştiren ve en önemlisi yeni nesillerin yetişmelerinde hakim rol oynayan çok önemli bir değer dir. Yaşam tarzlarımızı ve tercihlerimizi yönlendiren,en güçlü etkileşimi yaratan yine teknolojik yeniliklerdir. Özellikle bilgi teknolojileri ve dolayısı ile internet artık modern hayatın en vazgeçilmez, ikame edilemez ihtiyacı haline gelmiştir. 1994 yılı ve sonrası doğan genç kuşak internet ile büyüyen ilk nesildir. Bu nesil öyle bir çağın bireyleri olarak yetişmişlerdir ki hemen herkesin her türlü bilgiye her yerde ve her zaman erişebildikleri bir dünya ile karşılaşmışlardır. Bu olağanüstü muhteşem imkanın ne denli kıymetli olduğunun idrakine bile varamamışlar sanki dünya ezelden beri hep böyle imiş gibi kanıksamışlardır. Oysa bu gün 40 yaş ve üstünde olanlar bu olanakların değerini çok iyi bilirler zira bilgiye ulaşmanın zorluklarını yaşamışlardır.

Bundan 15 sene öncesine kadar ev bilgisayarlarının çoğu internet erişimli değil iken bu gün hem bilgisayarlar ceplere girebilecek kadar küçülmüş ve hem de her an internet bağlantılı hale gelmiştir. Mobil teknolojiler, wireless(kablosuz) iletişim ve internet erişimi, cloud(bulut) uygulamaları, smart(akıllı) telefonlar,android ve tablet bilgisayarlar artık günlük hayatın sıradan enstrümanları haline gelmişlerdir.

Dünya çapında beş milyardan daha fazla ve  her yaş grubundan insan bahsekonu mobil iletişim teknolojilerini kullanmaktadırlar. Özellikle bu teknolojileri kullanmaya başlama yaş guruplarına ve kullanım amaçlarına bakıldığında konunun yeni nesilleri nasıl da etkilediği çok net bir şekilde görülmektedir. ABD de yapılan araştırmalara göre;

a. 5-8 yaş arası çocukların üçte ikisi iphone ve ipod kullanabiliyorlarmış.

b. 6-11 yaş arası çocukların % 50 sinin  akıllı cep telefonu varmış.

c. 6-12 yaş arası çocukları olan ailelerin % 10 nun evinde ipad kullanılmaktaymış.

d. Apple’ın itunes apple store daki en çok satılan 100 application’ın  (uygulamanın) 72 si okul öncesi ve ilk okul çocuklarını hedef alan uygulamalar imiş.

e. Bebeklerin eline iphone tutuşturup bebek elini kolunu salladıkça çıngırak sesi çıkartan uygulamalar satışa çıkarılmış ve 700.000 civarında satılmış.

f. Sms (kısa telefon mesajı) konuşmaktan daha fazla tercih ediliyormuş ve ABD de ayda 7 milyar dan daha fazla sms transferi oluyormuş. 11-14 yaş arası çocuklar günde 73 dk süre ile sms gönderme-alma işi için zaman harcıyorlarmış. Ortalama her biri günde 50 adet sms gönderiyormuş.

g. Google(1998), iTunes (2001), Wikipedia (2002), Facebook (2004), Youtube (2005) ve Twitter (2006) teknolojileri tüm dünyada günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası halini almıştır. Beş yaşında çocukların % 25 i, 8 yaşındaki lerin ise % 40 ı internet kullanabilmektelermiş.

h. 6-8 yaş arası çocukların % 88 i interneti oyunlar için , %37 si ev ödevlerini yapmak için, %25 i kendi ilgi alanlarına dönük olarak ve % 22 si de email(elektronik posta) yazmak/okumak için kullanıyorlarmış.

i. 10-12 yaş arası çocukların % 90 ı on-line oyunlar oynuyorlarmış.

j. 10 yaş altı çocuklar ortalama haftada 10 saat süre ile video game (Bilgisayar animasyonlu oyunlar) oynuyorlarmış.

k. Son on yıl içinde çocukların günlük on-line olma süreleri üç kat artmış .

Değerli düşünürler, bu istatistik gerçekler sadece ABD ni bağlar bize ne diye aklınızdan geçirebilirsiniz. Ancak durum bu kadar basit değil zira ülkemizde de bu teknolojileri kullanma alt yaşı inanınız çoktan okul öncesine/ilk okul düzeyine inmiş durumdadır. Tabiatı ile yüzdeler şimdilik ABD deki kadar yüksek değil ama her geçen gün süratle tırmanmaktadır. Netice olarak belirtmek isterim ki Bilgi Teknolojilerindeki gelişimin yeni nesillerin şekillendirilmesinde aşağıda belirtilen bazı olumsuz etkileri de mevcuttur. Bilim insanları çok ciddi araştırmalar yaparak aşağıda özetle sunduğum sorunlara çözüm getirmeye çalışmaktadırlar.

- Hareketsizlik ve çocukluk dönemi obesitesi kaynaklı sağlık sorunları,
- Yüz yüze sosyal ilişki biçiminin çok azalması,
- Sanal dostlukların/arkadaşlıkların gerçek dostlukların yerini alması,
- Okullaşma oranlarının azalması tehlikesi (Bilgiye erişmek için okula gerek var mı ? sorusu genç nesil arasında yaygın olarak sorulmaktadır)
- Etkili konuşma becerisinin gelişmesine ilişkin sorunlar,
- Bireysel medeni cesaret gelişimine dönük sorunlar,
- Temiz hava da spor yapmak oyun oynamak gibi çok sağlıklı ve mükemmel enerji boşaltıcı alışkanlıkların giderek kaybolması,
- Dilimizin deforme edildiği garip bir on-line iletişim dilinin yaygınlaşması,

Özellikle genç anne ve babaların dikkatine sunarım.

Saygılarımla

Serdar DURAT
Stratejist