Geri kabul antlaşması cansız mültecileri de kapsıyor mu ?

Değerli Düşünür Dostlarım,

Hatırlarsınız daha bir ay kadar önce Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye , çoğunluğu ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeli mültecilerden oluşan göçmenlerin AB ülkelerine akınınının önünü kesmek için birlikte çalışma ve işbirliği yapma konusunda uzlaşmaya varmışlardı.

Başbakan Davutoğlu'nun katıldığı Brüksel'deki zirvede, işbirliği karşılığında AB Türkiye ile ilişkilerini aşağıda belirtilen temel alanlarda geliştirme sözü vermişti.

  • AB'ye üyelik sürecinin hızlandırılması
  • 3 milyar euro finansal destek
  • Türkiye vatandaşlarına Schengen Bölgesi'nde vize serbestisi
  • 400 bin Suriyeli mültecinin yasal yollarla AB'ye alınması

AB'nin sunduğu bu tekliflerin hayata geçirilmesi ise Türkiye'nin aşağıdaki konulardaki tavrına bağlı olacaktı.

  • Ankara'nın sınır güvenliğini artırması
  • İnsan kaçakçılığıyla etkin mücadele
  • Geri Kabul Anlaşması'nın imzalanması

Sevgili okurlar,

Mülteci krizine karşı alınacak önlemler kapsamında Türkiye’ile etkin işbirliğini şart gören AB ile Ankara arasında yürütülen pazarlıklar olumlu sonuç verdi ve üye ülkeler arasındaki görüş farkları zirve sonunda aşılarak bir eylem planı üzerinde anlaşıldı. Bu kapsamda AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Türkiye’deki mültecilerin Türkiye’de kalmasını ve Türkiye üzerinden AB’ye geçmelerinin engellenmesini sağlayacak bir plan üzerinde anlaşıldığını söyledi. Merkel, mülteciler için kullanılmak üzere yaklaşık 3 milyar euroluk yardımın gündemde olduğunu kaydetti. 

Diplomatik kaynaklara göre Türkiye mülteci krizinde AB nin kendisine biçtiği rol için aşağıda belirtilen isteklerde bulunmuştur.  

– AB’nin zaten Türkiye’ye tahsis ettiği fonlardan kanalize edilecek 1 milyar Euro yerine 3 milyar Euro düzeyinde “taze kaynak”.

– Vize muafiyeti sürecinin hızlandırılarak 2016 içinde sonuca ulaştırılması.

– Müzakere sürecinde “enerji”, “ekonomik ve parasal politika, “dışişleri, güvenlik ve savunma politikası”, “eğitim ve kültür”, “yargı ve temel haklar” ve “adalet, özgürlük ve güvenlik” başlıklarının açılmasının garanti edilmesi.

– Eskiden olduğu gibi Türkiye’nin AB zirvelerine davet edilmesi ve “güvenli ülke” listesine alınması.

Değerli düşünürler,

Uluslararası ilişkilerde milli menfaatler doğrultusunda ve kozlar stratejisi uyarınca pazarlık yapılması doğaldır. Ancak bahsekonu pazarlıklar kapsamında ulusal onurumuzun ve itibarımızın korunması esastır. Bu 'değer' lerimiz asla hibe yolu temin edilecek finansal destekler için feda edilemez ve ikame olunamaz. 

Ege denizi sahillerimiz de gün geçmiyor ki mültecilerin cansız bedenlerine rastlanılmasın. Daha dün Midilli adasına geçmek için bizim kıyılarımızdan yola çıkan ve içlerinde çocukların/kadınların da olduğu 32 mülteci boğularak can verdi. Üzerlerinde bulunan sahte can yelekleri de, insan kaçakçılarının kullandığı botlar da hepsi bizim üretimimiz ve/veya tedarik ettiğimiz kalitesiz, uygunsuz malzemeler. İzmir ve civar ilçelerinde artık günlük hayatın olağan bir parçası gibi kanıksanan mültecilerin göz göre göre ölüm yolculuğuna çıkmaları önlenememekte ve bu yüzyılın en büyük insanlık trajedisi cennet gibi sahillerimizin gerek turistik anlamda cazibesini,büyüsünü ve gerekse duygusal anlamda yüreklerimizi paramparça etmektedir.

AB ülkeleri mülteci akınları durdurulamadığı takdirde kendi özgürlük ve refah alanlarının daralacağını, kaynaklarının azalacağını, sosyolojik yapılarının bozulacağını görmüşler ve Türkiye'ye  bu" Ahlaksız Teklifi" yapmışlardır.

Bari insanlık namına sözleşme metnine şu maddeyi de koysalarmış;

" Türkiye çıkışlı mültecilerden Ege denizinde boğulan ve cansız bedenleri yine Türkiye sahillerine vuran mülteci başına tespit edilecek miktar para cezası evvelce önerilen 3 milyar usd lık rüşvetten pardon finansal destek'ten mahsup edilecektir." 

Saygılarımla
Serdar Durat
Stratejist