Gökhan Türkmen ile Özel Röportaj

Teekay Productions’ın düzenlediği Gökhan Türkmen konserinde DJ Cue Mores, DJ Karamurat ve Şahmat dans grubu sahne aldı. Gece oldukça renkli geçti. Konser öncesi Gökhan Türkmen'le bir araya geldik.

Biraz soğuk bir duruşu olduğunu düşündüğüm birisiydi Gökhan. Az konuşan ve röportajda beni zorlayacağına inandığım. Evet/hayır/belki tarzı kısa cevaplara hazırlamıştım kendimi.

Röportaj için beklerken aklımdan 231 alternatif soru geçti. Derken bir anda kapıda gözüküverdi. Kilo vermiş ya da ekran onu gerçekten olduğundan daha kilolu gösteriyor. Sorulara başladık hemen. Baktım gülümsüyor. Sorulara dolu dolu cevap veriyor. Gayette mütevazi. Şaşırmadım desem yalan olur. Böyle olunca ortaya gayet rahat ve keyifli bir söyleşi çıktı.

İşte o röportaj:

dsc_4393.20111125114741.jpgSeni ilk "Büyük İnsan" şarkısıyla tanıdık. Duygusal bir parçaydı öyle de devam etti. Özel hayatında da duygusal bir insan mısın?

Çok fazla değilim açıkçası. Duyarlıyım etrafıma karşı, çok fazla etkilenirim olan bitenden ama hayatı daha çok pozitif, eğlenceli yaşamayı seven bir adamım. Duygusal şarkılar hayatımla paralel değil yani.

Duygusal sözler yazıyorsun, duygusal şarkılar söylüyorsun ama duygusal değilsin öyle mi?

Duygusal değilim derken çok melankolik yaşayan birisi değilim. Sürekli duygusal şarkılar yapan, aşkı düşünen bir adam değilim. Biraz daha real bakıyorum hayata. Çevreme karşı çok duyarlıyım. Gamsız bir adam olamadım hiçbir zaman. Onun dışında da ağır, soğuk kanlı bir adam olduğum içinde belki ağır şarkılar o yüzden çıkıyor olabilir.

Aşk demişken, aşka inanıyor musun?

Adı aşk oluyor aslında. Heyecanlanıyorsunuz, kalbiniz küt küt atıyor, kendinize daha özen gösteriyorsunuz, sürekli gülücükler atıyorsunuz etrafınıza. Bunun adı aşksa inanıyorum tabii ki. Onun dışında güçlü olduğuna inanmıyorum sevgi, saygı kadar. Gelip geçici birşey çünkü.

Senin için o zaman sevgi/saygı daha önemli aşktan?

Mutlu olmak önemli. Ben beraber olduğum insanla huzurluysam, mutluysam, keyif alıyorsam aşk olup olmadığı çok önemli değil. Zaten aşkla başlar herşey ama aşkla devam etmez diye düşünüyorum.

Bir insan nasıl mutlu olur? Sen nasıl mutlu olursun?

Beraber olduğum insanla eğleniyorsam, huzurluysam. Karşı tarafın size bakış açısı, anlayışlı olması, size karşı ne hissettiği, ne düşündüğü, arkanızda durup durmadığı. Bunların hepsi toplanınca mutlu oluyorsunuz tabii ki.

Yani mutlu olmak için çok fazla şeye gerek yok aslında.

Birbirinizi tanıyorsanız ve karşılıklı güveniniz varsa mutlu olursunuz. Mutlu olmanın tarifi yok aslında. Herkesin mutluluğuda farklıdır. Bazıları kötülük yaparak mutlu olabilir. Öyle birşey de var. O yüzden bana göre en güzel şey huzurlu olmak. Fazla aç gözlü olmadan hayati standart bir şekilde yaşayıp çokta fazla herşeyde gözü olmadan mutlu olabilmek en önemlisi.

Bence bunu özel hayatinla bizlere çok iyi yansıtıyorsun. Seni çok fazla magazinlerde görmüyoruz. Programlara da pek çıkmıyorsun. Bu senin kendi tercihin mi?

Kendimi ifade edebileceğim, gösterebileceğim, müzik konuşabileceğim programları tercih ediyorum daha çok. Bazı programcıları kıramıyorsunuz ayrı konu.

Magazinse istediğin zaman olabilecek birşey. İstemediğin zaman kimse seni hiçbiryerde göremez. Buna inanmıyorum. Çok fazla ünlü olduğunuzda kaçmak mümkün değildir belki o kadar ayrıntısını bilmiyorum ama benim konumumda istediğiniz zamam yakalanırsınız istemediğiniz zaman yakalanmazsınız.

Peki bugün mesela şuraya gitmeyeyim, şu cafeye girmeyeyim dediğin oluyor mu?

Bazen oluyor tabii. Burası çok kalabalıktır, orada çok gazeteci vardır dediğim. Sonuçta gazetecilerin gittiği yerler de belli. Oraya giderseniz yakalanacağınız bellidir zaten. O yüzden bazen seçici oluyorsunuz.

Tekrar müziğe dönmek istiyorum. Ağırlıklı olarak slow parçalarla gündemdesin. Bu aslında çok zor birşey çünkü genelde sanatçılar risk almamak adına daha hareketli parçalarla çıkış yaparlar. Bu çizgiyi nasıl yakaladın? Planlanmış birşey miydi yoksa herşey kendiliğinden mi gelişti?

Hareketli şarkılar gelip geçicidir. Genelde dünya müziğine baktığınızda kalıcı şarkıların çoğu ağır şarkılardır. Ancak yaptığınız düzgün bir işse, müzik iyiyse slow veya hareketli olmasına gerek yok. Bir şekilde iyisinizdir zaten. Bende buna dikkat ediyorum.

Örnek aldığın isimler var mı?

Daha çok yabancı müzik dinliyorum kulağım etkilenmesin diye Türkçe'den. Lenny Kravitz, Maroon 5 gibi isimleri dinliyorum. Flamenco, jazz en çok sevdiğim tarzlar.

dsc_4414.jpg

Müzik piyasasında neler yapmayı planlıyorsun? Büyük mü hedeflerin yoksa küçük hedefler mi koydun?

Hedeflerim herzaman büyük. Elimden geldiği kadar yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Bir sonraki işim bir önceki işimden herzaman daha iyi olacak. Bunun için uğraşıyorum herzaman. Kalıcı olmak istiyorum tabii ki.

Dövmelerin dikkatimi çekti. Kaç dövmen var? Özel değilse anlamlarını paylaşır mısın?

8 tane dövmem var. Annemin, babamın ve ablamın isminin baş harfi, gitar, mikrofon, İstanbul yazısı, karga ve İspanyolca "ya şimdi ya hiç" yazısı.

İstanbul hayranısın o zaman.

İstanbulluyum. Orada doğdum, büyüdüm. O yüzden seviyorum İstanbul'u. Ne kadar kızsakta bazen.

Diğer göğsündeki dövmende "ya şimdi ya hiç" derken nasıl bir mesaj vermek istedin?

Çok fazla istediğiniz şeyi geciktirmeden o an hemen yapılmalı anlamında. Geleceği mutlaka düşünürüz, planlar yaparız ama bugün yapılacak bir işse, bugün yapılmalı.

Dövmeye bakış açın nasil? Kimi insan vardır estetik durduğu için dövme yapar, kimi içinse yaptırdığı dövme çok derin anlamlar taşır.

Mutlu oluyorum dövme yaptırırken. Üzerimde öyle bir şeklin olması hoşuma gidiyor. Daha çok estetik açıdan bakıyorum. O an yaptırmak istiyorum ve yaptırıyorum.

İstanbul dövmesini bir gün oturuyordum bir anda gidip dövme yaptırayım dedim gittim yaptırdım mesela. Bu şekilde bakıyorum dövme olayına.

Özel hayata dönmek istiyorum. Seçtiğin meslek kolay ve her ailenin desteklediği birşey değil. Senin ailen nasıl karşıladı bu kararını?

Benim ısrarımı görünce birşey demediler açıkçası ama beni de yönlendirmediler şunu yap, bunu yap diye ama hiçbir zamanda desteklerini esirgemediler benim inadımı görünce bu konu hakkında.

Şu dakikada bu işte en iyi olmam için manevi anlamda çok destek oluyorlar. Bu çok önemli birşey. Etrafınızda sizin yaptığınız işe inanan, sizi destekleyen insanların olması başarınızı iki katına çıkarıyor.

Var mı şu an hayatında biri peki?

Var :)

Ne kadar oldu?

3-4 aylık bir ilişkim var.

Ünlü biri mi?

Hayır değil.

Nasıl tanıştınız?

Bu konuda konuşmak istemediğini söylüyor, bizde saygıyla karşılıyoruz.

Kendisini daha fazla utandırmadan sohbetimize nokta koyuyoruz.

Gökhan Türkmen’e açık sözlülüğünden ve verdiği net cevaplarından dolayı teşekkür ediyor, başarılarının daim olmasını diliyoruz.

dsc_4395.jpg