Güle Güle Küçük Dev Adam

Değerli düşünür dostlarım,

Bu yazımı göz yaşlarımı ve tireyen sesimi kontrol edebilmeye çabalarken yazıyorum. 16 Haziran 2013 pazar günü Okmeydanı'ndaki evinden ekmek almak için çıkan Berkin Elvan, Gezi eylemlerine/protestolarına müdahale eden polislerden biri tarafından çok yakın mesafeden ve hedef gözeterek ateşlenen bir gaz fişeğinin başına isabet etmesi ile ağır yaralanmıştı. 269 gün süre ile komada kaldı, iki defa beyin ameliyatı geçirdi, arapça kökenli bir kelime den aldığı isminin anlamına uygun bir şekilde ölüme direndi ve hayata tutunmaya çalıştı. Ne yazıktır ki bu yaşam savaşını kaybetti ve dün sabah saatlerinde aramızdan ayrıldı. Bu gün şu saatlerde Feriköy'de toprağa veriliyor.

Sevgili okurlar, ahlak,vicdan ve izan sahibi her insanın ölümüne üzüldüğü ve yasını tuttuğu bu çocuk, iki cümlesi ile benim de yüreğimi dağladı. Bu iki cümleden ilki onu ölüme götüren nedeni tanımlıyor. Annesi ekmek almaya gidecekken Berkin, annesine ''dışarıda polis gazlı müdahale yapıyor sen çıkma koşamazsın ben koşarak gider gelirim'' demiş. İkinci cümle ki onun son sözleriydi .. Kulağının arkasına saplanan gaz kapsülünü kendi elleriyle çıkarıp kanlar içinde kaldığı ve şuurunu yitirip komaya girmek üzere iken çevresindekilere '' Babama söylemeyin, bu gün babalar günü üzülür '' demiş.
işte bu iki cümlesi hiç aklımdan çıkmıyor , kulaklarımda sürekli yankılanıyor ve utanmadan sıkılmadan itiraf ediyorum bu hiç görmediğim, tanımadığım çocuk için ağlıyorum..ruhuna fatiha okuyorum ve Rabbimden ailesine sabır vermesi için dua ediyorum

Bu çocuk bu şekilde ve hayatının baharında ölmeyi asla haketmedi.
Taziye bildirmekle ve üzülmekle kimse sorumluluktan kurtulamaz.

-  Toplumsal entegrasyonumuzun, birlikte/ birarada hür ve eşit yurttaşlar olarak    yaşama azim ve irademizin örselenmesinde,

- Böylesine arızi bir sosyal iklimin oluşmasında,

- Geçici bir güç sarhoşluğu içinde ülkeyi yönetenlerin şiddeti çözüm aracı olarak benimsenmesinde ,

- Demokrasinin vazgeçilmez değerlerinden biri olan farklı görüş ve inançlara tahammülsüzlüğün zirve yapmasında ..

dolaylı ve/veya dolaysız olarak katkısı/ etkisi olan herkes bu ölümden sorumludur. Bu müşterek günahtan pay sahibidir.

Değerli düşünürler,
Ülkemiz bu kadar sıkıntılı ve gergin bir süreçten geçerken, halkımızın çok geniş bir kesiminde yargıya,yasamaya ve yürütmeye karşı güven erozyonu yaşanırken, yolsuzluk ve rüşvet iddiaları gündemin ana konusunu teşkil ederken; Mısır'da güvenlik güçlerinin müdahalesi esnasında hayatını kaybeden Esma için gözyaşlarına boğulan ama Berkin için bir damla göz yaşını ve Allah rahmet eylesin duasını bile esirgeyen Başbakan Erdoğan bu gün Siirt'te yaptığı seçim kampanyası konuşmasında aşağıdaki ifadeleri kullanmış..

'' Başbakanınıza, genel başkanınıza yani damat'ınıza sahip çıktığınız için allah sizden razı olsun. Hatırlıyor musunuz, ben bu meydandan Pınarhisar'a gittim.

Ne yaptım adam mı öldürdüm? Bir şeyler mi çaldım? Ne yaptım? Ziya Gökalp'in MEB'in kitaplarında da onaylı şiirini okudum.

Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker. Bunu söyledim diye Pınarhisar'a gittim. ''

Allahım aklımıza mukayyet ol, asil milletimizin sağduyusunu ve sabrını muhafaza eyle yarabbim.

Güle güle küçük dev adam Berkin. Mekanın cennet olsun.

Devrim sembollerinden biri olarak gönüllerde yaşayacaksın.

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist